תפקידים בחיל הלוגיסטיקה תפקידים בחיל החימוש

סיפורים מהשטח

שווה במדים - תימור דהן

תימור דהן, בן 26 מדימונה, בעל מוגבלות שכלית, משרת כמחסנאי בסיס ההחסנה בבאר שבע כבר למעלה משלושה חודשים. למרות מוגבלותו דהן מתפקד כמו כל חייל אחר בבסיס, במסגרת פרויקט "שווים במדים" דרכו התגייס לצה"ל.
לכתבה המלאה

גליה החובשת הנועזת

נראה כי מסיימי קורס חובשים נמצאים בכוננות מתמדת. ברגע שהם יוצאים מבה"ד 10, הם עירניים מתמיד, באוטובוסים, במסעדות, רק מחכים להיתקל במקרה "בחיים האמיתיים". סמל גליה צוקר הייתה שותפה לתחושה הזאת, אך לא יכלה לשער ששנה אחרי שעברה ממקצוע החובשות לצילום, תציל את חייה של תינוקת בת שנה וחצי מתחת לבית.
לכתבה המלאה

מבזקים וחדשות

 • 24.07.14
  המושיעים של הדחפורים

  המצילים של הכלים הכבדים: 20 כלים שניזוקו באורח קשה במהלך ימי המבצע "ניצלו" על ידי יחידה חדשה, שזוהי פעילותה המבצעית הראשונה. בין הכלים שחזרו לשימוש בעקבות חיילי היחידה נמנים שופלים, דחפורי D-9 וכלי קידוח, המשמשים את החיילים בשטח לחשיפת מנהרות סמוך לגדר ובתוך קווי האויב. היחידה כאצ"ה (כוח אחזקת צמ"ה מטכ"לי) הוקמה לפני כשנתיים, והיא אחראית בזמן חירום על טיפול בתקלות הקשות ביותר של כלי הצמ"ה (ציוד מכני הנדסי). עד להקמת הכוח, היו היחידות הלוחמות תלויות בחברות אזרחיות, אשר לא הייתה להן היכולת להגיע ולטפל בתקלות בעת חירום בשטחים הצבאיים. "אנחנו מצליחים להחזיר את כלי הצמ"ה שאנחנו מטפלים בהם לכשירות בפחות זמן ממה שלוקח לאנשי המקצוע של החברות האזרחיות איתן עבד הצבא עד כה", מעיד מפקד הכאצ"ה, רס"ן (מיל') תמיר זר. "בזכות האחזקה השוטפת שאנחנו מספקים, יחד עם גיוס מילואים מהחברות אשר עוסקות בתיקון כלים כבדים, הכוח מצליח להביא לחיסכון של מיליוני שקלים בעלויות תיקון", הוסיף.

   

   

  היחידה אמורה הייתה לבצע אימון כשירות ראשון השנה, אך במקום זאת הופעלה באופן מבצעי בפעם הראשונה בשבוע שעבר, ומאז היא נותנת מענה אחזקתי לכל הכוחות הנמצאים היום בפיקוד הדרום. אנשי הכאצ"ה, הנמצאים תחת יחידת החימוש המרחבית (היחש"ם) של פיקוד המרכז, מצליחים להחזיר לכשירות כלים שבמקרים אחרים היו יוצאים מכלל שימוש. חייליה טיפלו בתקלות שהיחידות החשיבו כחסרות כל סיכוי לתיקון, והם אחראים לקבוע האם הכלי שמיש. "כלי צמ"ה הם כלים עם תקלות מאוד ייחודיות", סיפר מפקד יחש"ם מרכז, אל"ם קובי דוסטקם. "ברגע שכלי כזה מושבת זה יכול לפגוע במשימה של היחידה. הפעילות של הכוח במהלך המבצע, יחד עם כלל אנשי החימוש ביחש"מים וביחידות הלוחמות, הצליחה להעלות את כשירות הכלים של היחידות בעשרות אחוזים", הוסיף.

   

  היחידה מורכבת מכ-70 אנשי מילואים וחיילי חימוש בסדיר, בניהם טכנאים, מכונאים וחשמלאים. בכוח משרתים גם מספר לוחמים, האמונים על אבטחת אנשיו בעת ביצוע משימה בשטח עוין. פעילות היחידה מתבצעת במסגרת "כיתות" ניידות הנשלחות לכל חלקי הארץ, כאשר ניתן לשלוח כמה כיתות ליעדים שונים בו זמנית. במהלך מבצע "צוק איתן" מיגור איום המנהרות הוגדר כיעד מרכזי עבור הכוחות. האיום הוכיח את עצמו מסוכן מתמיד, כאשר מספר הניסיונות לבצע פיגועים בדרך זו התגבר. כוח משמעותי בביצוע משימת חישוף המנהרות הם מפעילי כלי הצמ"ה. דחפורי די-9, שופלים, מפלסות ואמצעי קידוח  מופעלים בשטח במשך שעות ארוכות, ובעקבות כך נרשמות תקלות בכלים, אשר עלולות לעיתים להשבית אותם לחלוטין.

 • 24.07.14
  פיזיותרפיה בשטח הכינוס

  הרפואה מגיעה עד הלוחם: בחיל הרפואה הוקמה "ניידת מומחים", אשר מסיירת בימים האחרונים בשטחי הכינוס והבסיסים הצבאיים בדרום הארץ, על מנת לעזור ללוחמים לשפר את הכשירות הפיזית שלהם. הניידת, הפועלת לראשונה, כוללת צוות של ארבעה רופאים מומחים בתחום הפיזיותרפיה, האורתופדיה ורפואת העור, במטרה לתת מענה מיטבי לכוחות הלוחמים לפני כניסתם לרצועה וכאשר הם חוזרים משדה הקרב. הטיפולים כוללים בין היתר מענה לכוויות ויבלות, חבישות, עיסויים והתאמת תרופות ומשחות. הניידת נוסדה במסגרת לקחי מבצע "עמוד ענן", שם זוהה הצורך לטיפולים מסוג זה ללוחמים בשטח. בחיל הרפואה הבינו כי תוך כדי השהות סביב הרצועה במבצע "צוק איתן" ניתן לשפר את הכשירות הרפואית של הלוחמים והחיילים, אשר נמצאים בפעילות מבצעית למעלה מחודש ימים עוד ממבצע "שובו אחים". בשל כך החלה הניידת בטיפולים עוד לפני הכניסה הקרקעית.

   

   

  עד כה ביצעה הניידת למעלה מ-600 טיפולים במהלך המבצע. "מתן מענה רפואי לפני שלב הלחימה יכול לסייע ללוחם לתפקד טוב יותר בשדה הקרב ולהפחית את הסבירות שלו לפציעות במסגרת שלב הלחימה", סיפר מפקד ניידת המומחים ומפקד מכלול במרפאה אזורית דרום, רס"ן ד"ר דרור יקיר. הניידת מגיעה לשטח כשברשותה כל הציוד הנדרש, שכולל אביזרים אורתופדיים יעודים ומלאי תרופות. "מכיוון שהלוחם נמצא בשטח הכינוס, הוא לא יכול להגיע לבית מרקחת או לטיפול במרפאה", ציין מפקד המרפאה האזורית של מרחב הדרום (מרפ"א), סא"ל אכרם בריק. "לכן החלטנו לא לחכות שהלוחם יגיע לרופא, אלא להביא את הרפואה ללוחם", אמר. לאחרונה החלה הניידת לתת שירותי רפואה גם לטייסות חיל האוויר בדרום ולחיילי מערך ההגנה האווירית. "העבודה הקשה שהטייסים מבצעים, במיוחד בימים אלו, מביאה רבים מהם להתלונן על כאבים בצוואר ובגב", הוסיף מפקד המרפ"א. "טיפול פיזיותרפיסטי יכול להחזיר את הטייס לכשירות תוך יום-יומיים", הוסיף. לאחר הכניסה הקרקעית הוקם אוהל חפ"ק בו מטפלים בחיילים שחוזרים מהרצועה.

 • 24.07.14
  ערכות רענון לנשים

  לראשונה: קרוב ל-10,000 ערכות רענון חדשות המיועדות לנשים חולקו במסגרת מבצע "צוק איתן". הערכות מחולקות על פי הפקודות לאחר שמונה ימי לחימה, אך מכיוון שהכוחות נמצאים זמן רב בשטח, מאז מבצע "שובו אחים", הוחלט לחלק את הערכות לכל חייל וחיילת שסגרו יותר מ-21 יום, ולחדש החלוקה כל שלושה ימים. במסגרת המבצע הנוכחי חולקו למעלה מ-32 אלף ערכות רענון עם ציוד אישי לגברים, כאשר כל ערכה מכילה גופייה ירוקה ללבישה מתחת למדי ב', תחתוני בוקסר וזוג גרביים. יוזמה חדשה של מחלקת הציוד הלוגיסטי (צי"ל) באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל), דאגה לרענון גם עבור הנשים הלוחמות ואלו שפועלות כחלק מהכוחות. "עלתה דרישה מהיחידות לספק ערכות רענון אישיות גם לבנות, שנמצאות ימים בשטח ולא חוזרות הביתה", הסביר רע"ן ציוד ומיגון אישי במחלקת צי"ל, סא"ל בוריס קוגן. "במבצעים קודמים לא התבקשנו לחלק ערכה ייעודית לנשים, מה שמעיד על עלייה במספר הבנות המשרתות כיום בתפקידי לחימה בהשוואה למבצעים קודמים", הוסיף.

   

   

  ערכות הרענון הרגילות שחילק עד כה מרכז הציוד באט"ל אינן מתאימות לשימוש נשים: הבגדים התחתונים המסופקים במסגרת הערכה מיועדים לגברים, ומידותיהם גדולות. על מנת לרענן גם את הבנות הלוחמות בוצע רכש ייעודי ראשון של גופיות, תחתונים וגרביים בגזרות נשיות ובמידות קטנות יותר. במהלך "צוק איתן" חולקו הערכות בין היתר ללוחמות הגנה אווירית במערכת "כיפת ברזל" הפועלת ללא הפסקה, לוחמות חילוץ והצלה של פיקוד העורף, נשים הנמצאות באזור רצועת עזה עם הכוחות הלוחמים של זרוע היבשה וכן לפרמדיקיות ותצפיתניות. "אנחנו סוגרות כבר יותר מ-28 יום בכוננות חי"ר, ובמבצע העבירו לנו תחתונים, גרביים, מגבות וגם מוצרים היגייניים. זה היה מאוד נחוץ, אחרי הרבה זמן שלא מגיעים הביתה נגמרים הבגדים ולא היה לנו איפה לכבס, אז ממש שמחנו שהביאו לנו את המוצרים האלה. לא קיבלנו דברים כאלה לפני", סיפרה לוחמת חילוץ והצלה בגדוד קדם, רב"ט שרה ברקוביץ'.
 • 24.07.14
  צלת"ק

  צוותי הצלת"קים (צוות לטיפול בתגובות קרב), שרק התאמנו שבוע שעבר בפעם הראשונה באימון מבצעי לא העלו בדעתם כי יומיים לאחר מכן יחזרו לפיקוד הדרום, אך הפעם לפעול בזמן אמת.  "התרגול התבצע בזמן הכי טוב נתן לי תמונת מצב ברורה של מה שצריך להיות ועזר לי להתוכנן מהפרטים הכי קטנים. בכל מצב הייתי יודע מה לעשות אבל ברגע שאתה מקבל משוב ויודע מה לעשות יש לך הרבה יותר ביטחון", סיפר קצין בריאות הנפש של אוגדת עזה, רס"ן יונתן הוד.

   

   

  במערך בריאות הנפש בצבא, שמטפל בפגועי הנפש בצבא הקימו את הצלת"ק שהתחיל לפעול בסוף במלחמת לבנון השנייה, ותפקידו לטפל באלה המאובחנים כלוקים בחרדת קרב, תוך כדי אקט הלחימה במטרה להחזיר אותם כמה שיותר מהר אל הכוחות הלוחמים. באוגדת עזה אימנו בשבוע שעבר לראשונה את הצלת"ק, שאנשיו נבחנו על התמודדות עם חיילים בעלי פגיעות נפש ומפקדים לחוצים. "אחד הלקחים מעמוד ענן הוא שצריך לדעת מה המציאות בשטח ולבנות אימון מתאים", הסבירה קצינת בריאות הנפש של פיקוד הדרום ומפקדת התרגיל, רס"ן נועה ברזין-כהן. "למעשה יצרנו מסגרת של כמה קב"נים אשר חוברים עם פסיכאטר שאינם מכירים וצריכים לעבוד עם כצוות", הוסיפה. הצלת"ק, שמורכב מקציני בריאות הנפש של היחידות הלוחמות באותה זירה ומפסיכיאטר צבאי, פועלת בסמוך לכוחות וקרוב לצירי הפינוי. במסגרת הצלת"ק החייל עובר שיחות וטכניקות טיפול שונות, שמצד אחד מרגיעות את חייל, ומצד שני מחזקות את החוסן הנפשי של אותו חייל. האימון כלל עשרות נפגעים מדומים, שכל אחד מהם דורש יחס אישי וטיפול פרטני. כשמגיע חייל לטיפול בצלת"ק הקצינים בו הופכים להיות המפקדים שלו, זאת בניגוד לטיפול שגרתי אצל קב"ן. "למרות שהחייל נמצא כרגע בטיפול, אנחנו מזכירים לו כי הוא עדיין נמצא במסגרת צבאית: הוא ישן במיטות צבאיות, מבצע שמירות ונמצא תחת פיקודו של קצין בדרגת רס"ן", מציינת קב"נית הפיקוד. תפקידם של קציני בריאות הנפש הוא גם להכין את המפקדים לקראת אירוע פוסט-טראומאטי. הם מסבירים להם כיצד להעלות את החוסן הנפשי של חיילי היחידה, בכדי להקטין את הסיכוי לתגובות קרב, וכיצד לזהות חייל המגיב בצורה חשודה.

   


  מההכנות השונות אותם עברו כאמור שבוע שעבר, התבקשו לאחר יומיים לחזור לפיקוד הדרום אך הפעם במקרה אמיתי של מצב חירום.  "אין ספק שהתרגיל הזה הוא מה שגרם לנו להיות מוכנים לתרחיש הזה", ציינה רס"ן ברזין- כהן. "כבר במהלך התרגול צחקו המתרגלים שצריך להתארגן מבחינת שינה ליותר ימים עקב המתיחות ששרתה באיזור. אבל באותו רגע שקיבלו את השיחה לצו 8 כולם התפקדו במהירות רבה, ואפילו חלקם סגרו עד השבת גם קודם".  לטענתה כמות נפגעי החרדה היא פי 2 מכמות הנפגעים גופנית בקרב. "עד עכשיו קלטו כמה נפגעי חרדה ומתח,. היום הקב"נים מרגישים יותר מוכנים וכשירים למשימה".  מקרי חרדה יכולים לנבוע מהמון מקרים אך לפי דעת מומחים בבריאות הנפש הסיבה העיקרית הינה סיכון לחיים או שלמות הגופנית של אותו אדם או ליקירים לו.

 • 07.07.14
  אט"ל הצדיע לניצולי השואה

   בערב חגיגי שנערך בבסיס ההדרכה למקצועות החימוש, הצדיע אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה לפועלם של ניצולי השואה. זאת בנוסף למספר פרויקטים וימי עיון המתקיימים באגף לזכר השואה ובהוקרה לניצולים, ביניהם גם פרוייקט "פרח לניצול", בו נפגשים חיילים מהאגף עם ניצולי שואה בערים שונות בכל הארץ. "הפרוייקטים השונים מביאים את צה"ל אל ניצולי השואה, אך אנחנו באגף החלטנו להוקיר אותם פעם אחת באופן שונה - ולהביא אותם לראות את צה"ל, ובמיוחד את האגף", הסבירה רמ"ד החינוך של אט"ל, רס"ן שירה דסה.

   

   

  הטקס נערך בראשות ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק ונכחו בו קצינים בכירים מהאגף, ועשרות ניצולי שואה. במהלך יום ההצעדה סיירו ניצולי השואה בתערוכה המציגה את פעילותם של החילות והמרכזים השונים באט"ל, עם פריטים ששימשו אותם ברגע הקמתם ועד לאמצעים המתקדמים שניתן למצוא בהם כיום. "מדינת ישראל הוקמה על ידכם", אמר בנאומו האלוף במהלך ערב ההצדעה. "אנחנו מחויבים להמשיך להנחיל את מורשת השואה והערכים אותם הבאתם לבאים בתור. בזכותכם קם עם ישראל - עם שלמרות שלפעמים הוא נמצא בחילוקי דעות ובחיכוכים, ברגעי אמת הוא מתאחד, זאת כפי שניתן היה לראות באירועי הימים האחרונים".

   

   

  חלק מניצולי השואה שהגיעו לבה"ד הגיעו שוהים כיום בפרוייקטי דיור מוגן שמפעילה רשת "עד 120". אחרים הינם קרובי משפחה של קצינים באגף. דוגמה לכך היא הגברת דינה דור, שחתנה הוא ראש ענף ארגון וניהול באט"ל, סא"ל ניר אריאלי. במהלך הטקס סיפרה הגברת דור את סיפורה האישי, על כיצד ברחה מגטו רוהאטין ליערות, שם זכתה להגנתם של הפרטיזנים. לבסוף היא עלתה עם הוריה ואחיה לארץ, כשאת סיפורה האישי היא הוציאה לאור בספר פרי עטה בשם "כך זה היה". "עלינו להשמיע את קורות משפחותינו ולהעביר לילדינו את המסר - לזכור ולא לשכוח", אמרה במהלך הטקס.

 • 02.07.14
  כנס רפואה מבצעית בהדסה עין כרם

  פורום הרפואה המבצעית החמישי נערך בשבוע שעבר בבית הספר לרפואה של בית החולים הדסה עין כארם, בשיתוף החוג לרפואה צבאית של האוניברסיטה העברית. אורח הכבוד של הכנס היה פרופ' סטיבן בארנס, מומחה לכירורגיה והרדמה כירורגית מאוניברסיטת מיזורי, אשר הרצה על שיטות טיפול שונות להצלת פצועים בצבא האמריקאי.

  במהלך הכנס הוצגו מספר מחקרים שנעשו בחסות חיל הרפואה, ביניהם גם חניכים ממסלול הרפואה הצבאית "צמרת". ד"ר טריף בדר, מפקד הרפואה של פיקוד הצפון, הציג את הלקחים שנרשמו בעקבות הטיפול בפצועים הסורים.

 • 26.06.14
  עמדות רענון

  בסיס נייד הוקם לחטיבת הצנחנים בפיקוד המרכז על ידי חטיבת הלוגיסטיקה, כאשר הוקפצו שבוע שעבר למבצע 'שובו אחים'. לחיילים אשר לא היה בסיס קבוע ניתן מענה לוגיסטי הולם אשר כלל: מזון, ערכות הייגנה ודברי מתיקה וכמובן מקום בו יכלו להשלים את שעות השינה הרבות אותם השקיעו בחיפושם של שלושת הנעדרים ,"לוגיסטיקה צריכה לאפשר את כל הפעילות המבצעית. אני מתרשם שאין בעיה לוגיסטית והכל מתנהל כשורה. על הכוחות להתייחס למשימה קטנה כגדולה", אמר מפקד אגף הטכנולוגיה והלוגיסיטיקה האלוף קובי ברק בסיור בשטח. "אנו נמשיך לספק את הרציפות הלוגיסטית לכוחות שמבצעים משימה ערכית מאין כמוה",הוסיף. 

   

   

  הבסיסים הניידים אשר נקראים 'תחנות רענון', הוקמו סמוך לחברון לשלושה מהגדודים של חטיבת הצנחנים, כאשר לכל גדוד שטח משלו.  שטחי הרענון כללו שירותים, מקלחות עם מים חמים ומקום לאכול בו ארוחת ערב מבושלת וחמה. כמו כן, יכלו החיילים להנות גם מהטענת פלאפונים,  החלפת המדים ושקי השינה וקבלת בגדים ומגבת. "זה משהו שבשגרה לתכנן דבר כזה, והמענה הלוגיסטי שניתן היה מענה מעולה שכולל את כל הפלטפורמה כדי להתרענן ולחזור לקרב. מתגובות של החיילים היה ניתן לראות שהם מרוצים מאוד", אמר קצין הספקה של חטיבת הצנחנים, רס"ן אורן פורטל. "החיילים שהו במתחם כ24 שעות, לאחר פעילות ממושכת. אחרי שהם מתארגנים ונחים טיפה אנחנו מחזירים אותם לשטחי הלחימה ונותנים לחיילים אחרים שהיו בשטח להנות מאותם תנאים", הוסיף. הקמת  תחנות הרענון לא היה דבר פשוט והצריך התארגנות מהירה ויעילה מצד הכוחות הלוגיסטיים הנמצאים בשטח, "רענון כזה דורש הכשרה בהיבט של תשתיות והצבת מקלחות ושירותי שדה בתוך המתחם הממוקם בשטח. כמו כן היה גם צורך בהקמה של אוהלים באופן שצריך לספק כמה גדודים ופלוגות", אמר קצין הספקה של פיקוד מרכז,סא"ל שעדי עותמן. "הדברים נעשו בצורה טובה בגלל המוכנות של הכוחות בשטח שערוכים לדברים מסוג זה", הוסיף.

   

   

  מלבד תחנות הרענון לחטיבת הצנחנים, דאגה חטיבת הלוגיסטיקה מתחילת המבצע לספק מאות ערכות אפוד מגן חשמונאי, מאות קסדות ייעודיות לפיזור הפגנות, אלפי משקפי מגן בליסטיות וערכות צבע לפנים, אלפי מוצרי הגיינה אישית ואמצעים לפיזור הפגנות. כמו כן, לאורך המבצע סיפקו גם מענה של מזון הכולל אלפי מנות מתחממות, חמגשיות, כריכים, מנות חי"ר ובקבוקי מים לכוחות צה"ל בגיזרה. "צה"ל היה מוכן לתרחיש הזה עקב מחסני מלאי באופן שיש לתרחישים קבועים. בזכות זה היינו מוכנים והיה ברשותנו את כל הציוד שצריך לתת לחיילים", אמר ראש ענף הספקה באט"ל, סא"ל אבי קטוביץ. "הפעלנו מענה של מזון לכוחות באופן שלא נעשה בדרך כלל במלחמה כי הסד"כ היה מצומצם יחסית. זה אומר מנה חמה ביום, כריכים בבוקר וצ'ופרים שונים שחולקו להם שכללו חטיפי אנרגיה קבנוסים ועוד. אפילו מים ניתנו לחיילים עקב חום כבד שהיה ורצון שלא יסחבו עם ג'ריקנים כבדים",הוסיף סא"ל קטוביץ. גם מבחינת הסעים אט"ל עזר ורכבי 'דוד' הוקצו לפיקוד המרכז יחד עם עשרות כלי רכב נופים ביניהם טנדרים ורכבים פרטיים.

 • 25.06.14
  תרומות דם

  יום תרומות הדם העולמי התקיים בשבוע שעבר, בעקבותיו בדקנו אילו יחידות בצה"ל מובילות בתרומות הדם. נכון לשנת 2013 פיקוד הצפון הוא הפיקוד המצטיין בתרומות הדם. אחריו פיקוד העורף ובמקום השלישי מוביל פיקוד המרכז. מכלל בסיסי המפקדות מובילים מפקדת פיקוד העורף, בסיס הקרייה ומפקדת קצין הלוגיסטיקה הראשי. מפקדת עוצבת הגליל בפיקוד הצפון מובילה בקטגוריית האוגדות, כשלאחריה עוצבת אדום ואוגדת עזה. בחטיבות הסדירות מוביל בית הספר למכ"ים ומקצועות החי"ר (ביסלמ"ח) ולאחר מכן בית הספר למקצועות השריון וחטיבת גולני. "העובדה שאנחנו תורמים פי 7 מנות דם מחלקינו היחסי בחברה הישראלית, מרגשת אותי כל פיעם מחדש.

   

  מספר זה מראה את העובדה שיש לנו מקום חשוב בעשייה, בשליחות ובהקרבה מעבר לתפקידנו לשמור על ביטחונה של מדינת ישראל", אמר קצין הרפואה הראשי, תא"ל פרופ' יצחק קרייס, במהלך טקס חלוקת תעודות שהתקיים בחודש אפריל. נכון לשנת 2013 נאספו יותר מ-74,00 תרומות דם של חיילים - כרבע מסך כל תרומות הדם בארץ.תרומות אלו ניתנו על ידי 57,500 חיילים ו-17,000 חיילות במאות התרמות שבוצעו בכל רחבי הארץ, החל מגדודים הפרוסים לאורך הגבול הצפוני ועד אילת. "רבע ממנות הדם בישראל אשר נתרמות על ידי חיילי צה"ל מהוות כמות קריטית המסייעת לשירתי הדם של מד"א לתפקד גם בימים קשים ולדאוג שניתן יהיה לשמר את מלאי הדם הנדרש", אמר מנכ"ל מד"א, רב מגן (רמ"ג) אלי בין. קצין הרפואה הראשי שם לעצמו למטרה להגדיל עד סוף שנת 2014 את סך תרומות הדם בצה"ל לכדי שליש מסך התרומות הארצי.

   

      

   

  היחידות יכולות לתרום דם לפחות שלוש פעמים בשנה, כחלק מהפקודה הצה"לית. "יש אצלנו ביקוש רוב לתרומות ולכן אנחנו נותנים מענה גדול יותר", סיפר קמב"ץ רפואה בפיקוד הצפון, סג"ם דרור שטרית. "התרומות מתבצעות בכל יחידה, וצוות רפואי בשיתוף פעולה עם מד"א מגיעים לבסיסים ומבצעים את התהליך. יש מקומות שהם ממש לא פשוטים להגיע אליהם, אבל גם שם מתבצעת התרמה",הוסיף. לטענתו, המסה העיקרית מגיעה מחיילי המודיעין בפיקוד הצפון. "יש תחושה טובה בלדעת שאני יכולה להציל חיים. צריך לזכור שאין מספיק מנות דם לכל מי שזקוק, ובסופו של דבר התהליך בכלל לא כואב", סיפרה סמל ש', חיילת במודיעין מפיקוד הצפון. החיילים אשר תורמים בבסיסים, בשונה מתרומת דם באזרחות, זוכים לביטוח מורחב יותר. כך יכולה גם המשפחה המורחבת של אותו חייל (סבים, סבתות, אחים ואחיות) ליהנות מביטוח דם.

   

  כמות תרומות הדם שנתרמה בשנת 2011 בצה"ל היא כ-73,00 מנות, לעומת 75,000 בשנת 2012. "בשנים האחרונות אנחנו כן רואים עלייה בסך תרומות הדם של חיילים, גם אם הדרגתית. אני חושבת שהחיילים מתחילים להבין יותר את החשיבות של תרומות הדם ויודעים שבכך הם מצילים כאן חיים", סיפרה סרן סטפני מצרפי, קצינה במדור ארגון ותכנון במקרפ"ר ואחראית על תרומות הדם בצה"ל. "החשיבות של תרומת הדם היא כל כך גדולה. בנק הדם נמצא במצוקה יום יומית ונשמח לכל תרומה, בעיקר כשתרומה אחת יכולה להציל שלושה אנשים", הוסיפה.  תרומות הדם שנאספות על ידי מגן דוד אדום תופסות נפח משמעותי בבנק הדם. "תרומות הדם הן חלק משמעותי מסדר היום, אותו הנהיגו בצה"ל. אני מודה לכל היחידות, החיילים והמפקדים, שנרתמו ותרמו למען הצלת חיי אדם. המנות שאותם חיילי וחיילות צה"ל תורמים מאפשרים הזרמה של משאב חיוני זה לצורך שגרת הפעילות של בתי החולים וצה"ל וזאת עוד לפני שניגשנו לתרחישי החירום", ציין מנכ"ל מד"א.

 • 25.06.14
  יום איכות הסביבה

  לרגל יום איכות הסביבה העולמי, שצוין בסוף השבוע שעבר, צוות "במחנה" יצא לבדוק איפה חסכנו, במה טיפלנו ובמה נשתפר בשנים הקרובות. על הפרק: צמצום צריכת החשמל בצה"ל בכ-20 אחוז עד שנת 2020 והסרת האסבסט הקיים במכלולים במעמד סדיר בצה"ל עד סוף שנת 2016.

   

  בעשור האחרון חלה עלייה של כ-27 אחוזים בצריכת החשמל בצה"ל. במנהל להגנת הסביבה לא נשארו אדישים ולפני כשנתיים יצאו למשימה שייעודה הקטנת צריכת החשמל משמעותית עד שנת 2020, ולא הם לא ימנעו מכם להטעין את האייפון שעות נוספות. "ייצרנו תוכנית שנקראת 'צמיחה ירוקה' במסגרתה אנחנו רוצים להגיע לכל בסיס, בהתאם לצורך, ולספק לו תמהיל של טכנולוגיות חסכוניות", ציין רמ"ד מחקר, פיתוח וגורמי סיכון סביבתיים במנהל להגנת הסביבה, רס"ן ערן סימון. בין הטכנולוגיות, נקלטו החל משנת 2012, מאות נורות פלורסנט מסוג T5 במחנות המרכזיים בצה"ל. הנורות מקטינות את צריכת החשמל בכ- 30 אחוזים, נתון משמעותי ביחס לשעות הרבות בהם דולק האור במשרדים ומחנות כמו הקריה ותל השומר. אמצעי נוסף שנקלט הנו מזגני החלון המותקנים בפתח הקיר, עד כה הותקנו כ2000 מזגנים מסוג זה בכלל צה"ל. "המטרה היא להגשים את יעדי צמצום הצריכה באמצעים פשוטים שניתן להכניסם לצה"ל במהירות ובקלות יחסית", הוסיף הרמ"ד.

   

  ולא רק בתחום החשמל מתבצעת התייעלות, אלא גם במקלחת שאחרי תרג"ד מתיש תוכלו להבחין בחיסכון נוסף, הוא החיסכון במים. בשנה ממוצעת נאגרים בישראל מים טבעיים בכמות של כ - 1,400 מיליון מ"ק ואילו השימוש בכמויות המים במדינה עומד על 1,570 מיליון מ"ק  (נכון לנתוני רשות המים),  גם בצה"ל ערים לתופעה ומתמודדים כבר כיום בעזרת שני אמצעים פשוטים. האמצעי הראשון והחדש הינו מערכת למחזור מים הנצברים בשטיפת כלי רק"מ, ארבע מערכות מסוג זה כבר הותקנו בצה"ל ו- 16 מערכות נוספות צפויות להיכנס בשנה הקרובה. אמצעי נוסף הנו ה- 'חסכם', התקן הנמצא על פתחי צינורות המים במקלחות, ווגורמים לויסות והפחתת הצריכה, עד כה הותקנו בצה"ל כ-60,000 התקנים מסוג זה.

  "עלות כלל האמצעים החסכוניים שבהם יצטייד צה"ל בתחום החשמל והמים עומדת על כ-41 מיליון שקלים ואלו צפויים להחזיר את השקעתם בארבע עד שש השנים הבאות", קבע הרמ"ד. לדבריו, בסופו של עניין צפויים אמצעי החשמל לחסוך כ-7 אחוז מעלות הצריכה כיום ואמצעי המים יחסכו בין 2-5 אחוז מהעלות הנוכחית.

   

  במנהל לא עוצרים באמצעים אלו וממשיכים לחפש את הדבר הבא בתחום החיסכון בחשמל ובמים. "כרגע נמצאת בבדיקה מערכת בקרה שתאפשר למפקד להיות מחובר בצורה רציפה ולקבל התראות ואון ליין למשאבים שנצרכים אצלו בבסיס- אם יש דליפת מים חריגה או חריגה בצריכת חשמל הוא יוכל לקבל אסמס שיתריע לו מידית על כך", מעיד רס"ן סימון. אמצעי נוסף הנמצא בבחינה בימים אלו ליישום כלל צה"לי עתיד להביא לחיסכון משמעותי במים ולספק לחיילים גם גיחה קצרה לחוף הים- התקן מיוחד בברזי המקלחות אשר יעצור את זרם המים מדי זמן מוקצב, ממש כמו בחוף.

   

  לצעד יעדי ההתייעלות עומד יעד חשוב לא פחות המונח על שולחנו של מפקד המנהל להגנת הסביבה- האסבסט. האסבסט הופיע לא פעם בהקשר הצה"לי, שכן רבים מן המחנות והכלים העומדים לרשות הצבא מכילים חומר זה, שהיה שכיח בבנייה במאה הקודמת. מלחמות ומבצעים אין ספור אירעו אבל האסבסט נשאר איתן והתגלה לאורך השנים כחומר המזיק לבריאות שגורם בין היתר למחלות קשות הפוגעות בתפקוד הריאות ומתגלות רק כעבור עשרות שנים מזמן החשיפה אליו.

   

  ב2011 נכנס לתוקף חוק האסבסט, האוסר שימוש חדש באסבסט ומסדיר את הטיפול. אם כניסת החוק, כ90% מהמחנות בצה"ל הכילו אסבסט, אשר האסבסט במצב הפריך הוא המזיק ביותר. כמו כן, קיים גם אסבסט- צמנט אשר לא מזיק כלל לסובבים אותו כל עוד הוא מתוחזק ולא מתפורר. נכון להיום, לאחר עבודה מאומצת להסרת מפגעי אסבסט, כיום ישנם כ80% מחנות המכילים אסבסט צמנט תקין. "הסרנו בשנים האחרונות כ- 110,000 מטר רבוע של חומר האסבסט במבנים, אך עדיין ישנה אפשרות נמוכה למצוא אסבסט פריך,בעיקר כמחיצות פנימיות ובעת פירוק והריסת מבנים ישנים", הכריז רס"ן סימון.            

 • 19.06.14
  כנס השתלמות רפואית בעזה

  אלוף פד"ם: "הולכים לקחת את הרפואה קדימה"

   

  במהלך השתלמות המענה הרפואי ללחימה בגזרת עזה , שהתקיימה במפקדת האוגדה, התייחס מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן לשינויים שעברה הזירה הדרומית בחודשים האחרונים. "אני בטוח ביכולת שלנו להתמודד מול האויב". הוא ציין את ההתפתחות המרשימה של הרפואה באוגדה. "אנחנו נכניס את הגורמים הרפואיים עד הדרג התחתון", כך טען.

   

   

  ההשתלמות הרפואית נערכה בראשות קצין הרפואה הראשי, תא"ל פרופ' יצחק קרייס, והשתתפו בה מפקדים מכל הזרועות והפיקודים בסדיר ובמילואים, המשרתים במערך הרפואה של צה"ל. מטרת ההשתלמות הייתה לשתף את הידע והניסיון שנרכש באוגדה בשנים האחרונות כהכנה למצב אפשרי של פעולה בעזה, ולחשוף את המפקדים ליכולות ואמצעים רפואיים אשר נמצאים בשימוש המערך. "עזה היא זירה שבה המטפלים צריכים לחשוב אחרת כיצד להציל פצועים", הסביר קצין הרפואה הראשי.

   

  בנוסף, ההשתלמות היוותה הזדמנות לבחון את הטמעת הלקחים שהופקו לאחר מבצע 'עמוד ענן' ו'עופרת יצוקה'. "ביצענו התקדמות רבה מאז סיום המבצע", סיפר קצין הרפואה של פיקוד הדרום, אל"ם ד"ר רם שגיא. "כך למשל, בעמוד ענן רק התחלנו לדבר על שימוש בערכת 'שומר אחי' אצל הלוחמים, והיום היא כבר מוטמעת באופן מובנה בכל היחידות. דוגמה נוספת היא התגבור של המטפלים הבכירים ביחידות הלוחמות. אם בתחילת המבצע התכנית הייתה בתחילתה, היום ניתן למצוא בכל יחידה לפחות ארבעה מטפלים בכירים". 

   

   

  תצוגת תכלית שנפרסה במפאו"ג הכילה מספר ביתנים, המציגים כל אחד אמצעים ייעודיים וייחודיים הנמצאים בשימוש מבצעי: עמדת צר"פ (ציוד רפואי) הציגה את הציוד המשמש כיום את החובשים הקרביים, ביניהם את הווסט הקרמי החדש של החובש הקרבי ואת ערכת 'שומר אחי'; עמדת ברה"צ (בריאות הצבא) הציגה את האמצעים העומדים לרשות הצבא לטובת מניעת מחלות וזיהומים; תערוכת כלי רכב הראתה את המגוון הרחב של כלי פינוי העומדים לרשות כוחות הרפואה, החל מנגמ"ש הפינוי ועד ל'נמ"ר-בולנס' וה'זאב-בולנס' שהוסבו לפינוי פצועים. פלגת סמו"ר (סליקים ומנהרות) של יחידת יהל"ם בחיל ההנדסה הקרבית פרסה מספר כלים ייחודיים ליחידה, לחילוץ וטיפול בפצועים במתווה תת-קרקעי, כדוגמת מתווה המנהרות שהתגלו ברצועה לפני מספר חודשים.

 • 18.06.14
  חוסן חברתי לנגדי אט"ל

  בימים אלה מועבר לכ-20 נגדים באט"ל קורס 'חוסן חברתי', במרכז על שם יצחק רבין שבתל אביב. הקורס מועבר בלעדית לנגדי אט"ל כבר שמונה שנים, וזוכה להצלחה רבה. הוא מרכז בתוכו תכנים שונים תחת הנושא המרכזי "מביטחון לאומי לחוסן חברתי". הקורס אורך למעלה מארבעה חודשים, במהלכו עוברים הנגדים הרצאות וסיורים ב-3 אשכולות מרכזיים: החברה הישראלית, דמוקרטיה ומנהיגות.

  "הקורס בא להקנות לנגדים כלים להתמודדות עם חיי היומיום, והבנה על איך להתמודד עם בעיות שקורות במהלך שירותם ובזמן החיים הפרטיים שלהם", מספרת הגברת מירב כהן, המנחה המובילה של הקורס. בסיום הקורס נדרש להציג כל נגד פרויקט גמר, אשר מטרתו היא לשפר ולייעל תהליך כלשהו המתבצע ביחידתו, בין אם תהליך חברתי או כלכלי.

 • 11.06.14
  טקס התייחדות חיל החימוש 2014

  ביום רביעי התקיים טקס ההתייחדות השנתי של חיל החימוש, באנדרטת חיל החימוש בנתניה. במהלך הטקס התייחדו הנוכחים עם זכרם של 764 נופלי החיל, אשר איבדו את חייהם במלחמות ישראל, פעולות איבה ובמסגרת שירותם. הטקס נערך בראשות ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק ובראשות קצין החימוש הראשי, תא"ל צביקה קראוס. נכחו בטקס מפקדים בחיל החימוש בסדיר ובמילואים, ונציגי המשפחות השכולות של החיל.

   

   

  תא"ל קראוס כיהן כקצין החימוש הראשי במשך ארבע שנים, והשנה הוא ציין את טקס ההתייחדות האחרון. בדבריו נפרד מהמשפחות השכולות. "במהלך ארבע השנים האחרונות פגשתי רבים מכם בטקסי הזיכרון, ימי האזכרה, בביתכם, בפעילויות החיל והעמותה ומערך הנפגעים שלנו", הוא סיפר. "זכות גדולה הייתה לי להתוודע לסיפורי השכול הפרטי והאישי שלכם, שהיוו את המסד למורשת המפוארת של חיל החימוש. מורשת שהנופלים המונצחים באנדרטה זו כתבו בפועלם, בכלי העבודה שהחזיקו בידם ובדמם". במהלך שנות שירותו הוביל קחש"ר פרוייקט יחודי לחיל החימוש, "קשר של קבע", במסגרתו מלווים נגדי החיל את המשפחות השכולות. "אני מבטיח לכם שהרגעים הרבים אתכם נצרבו אצלי לכל החיים".

   

   

  במהלך הטקס הוקיר ראש אט"ל את פעילות חיל החימוש ומערך האחזקה. "מערך האחזקה בצה"ל, עליו נמנים אנשי החימוש, מוכיח את יכולתו המקצועית, נחישותו ותרומתו לעליונותו של צה"ל בחירום, בביטחון השוטף וברגיעה", ציין בנאומו. "אנשי החימוש הגיעו ויגיעו לכל כלי לחימה שנדרש לטפל בו, גם תחת אש. בנחישות ובמקצועיות יטופלו הטנקים, הנגמ"שים, המטוסים, הספינות וכלי הלחימה, על מנת לאפשר את המשך מאמץ המלחמה. הנוער המשרת כיום בחיל שואב את כוחו ומורשתו מהצו העליון שהותירו יקיריכם, אשר את זיכרונם אנו נישא לעד".

   

 • 15.06.14
  כנס הדרכה בנושא"אתגרי הלמידה במאה ה21"

  ביום רביעי האחרון, התקיים כנס הדרכה בראשות ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, בנושא ״אתגרי הלמידה במאה ה21״, בראייה לקראת קריית ההדרכה. בכנס השתתף גם ראש המטה הכללי רא"ל בנימין (בני) גנץ אשר הגיע לכנס לדבר על ההזדמנות להכשרת תומכי הלחימה במעבר לקריית ההדרכה.

  עוד לפני הטקס, ובמהלך ההפסקות זכו המשתתפים בו, קצינים הקשורים להדרכה לבוא ולראות בדוכנים השונים עזרים ואמצעי הדרכה טכנולגיים אשר יוכלו לשמשם בעתיד בבסיסי ההדרכה. ״המעבר לקריית ההדרכה מקפיץ את איכות ההדרכה ותומכי הלחימה בצבא ההגנה לישראל״, אמר ראש אט"ל האלוף קובי ברק.

 • 12.06.14
  הכי קרובים לאש

  בחיל הלוגיסטיקה מתכננים מספר שינויים במקצוע הבישול בצבא, במטרה להפוך אותם ליותר אטרקטיביים. בתפריט: שיעורי בישול בריא, כיתות שוחרים ותפקיד חדש שנפתח - מנהל משמרת.

   

  הצבא צועד על קיבתו: במרבית חדרי האוכל בצבא מבשלים מדי יום על ידי טבחים צבאיים בשירות סדיר, במיוחד ביחידות הקדמיות ובמוצבים. איתור מלש"בים לתפקידים בתחום הבישול הייתה משימה מורכבת. במקרים רבים חיילים מיחידות השדה הם אלה שמאיישים את תפקיד הטבח, זאת מבלי שהם עברו הכשרה באומנות הבישול. הדבר יוצר פער נוסף בגיוסים לטבחים בקבע, ומרבית אוכלוסיית הטבחים הוותיקה גויסה מהאזרחות. רפורמה חדשה אותה ינחיל חיל הלוגיסטיקה בחודשים הקרובים תביא לשינוי בהכשרתם של השפים הצעירים, ותרחיב את האפשרויות המוצעות לו לאורך שירותו'. "המודעות לתחום התזונה גדלה במשק האזרחי בשנים האחרונות", מספרת ראש מדור תזונה במפקדת קצין הלוגיסטיקה הראשי, רס"ן יפית אדרי. "אם פעם המקצועות המבוקשים היו רופאים ועורכי דין, היום זאת נהייתה גאווה להגיד 'הבן שלי שף'. בימים אלה אנו עוסקים בהתאמה של נושאי התזונה בצבא". 

   

   

  במצב הקיים, הכשרת הטבחים בטירונות הכלל צה"לית אורכת כשבועיים. לאחר שנה וחצי של שירות צבאי הטבח עובר מבחן שלב הבודק את כשירותו. מבחן השלב מועבר גם לטבחים מיחידות השדה, שלא עברו הכשרה באומנות הבישול. במסלול החדש השף הצעיר יוכשר במשך כ-3 שבועות. השף מיחידות השדה יידרש לעבור בוחן שלב כתנאי לקבלת דרגת הסמל. במידה ולא עבר את המבחן, יישובץ מיידית להכשרה בסיסית בקורס אומנות הבישול.  "במהלך הקורס אנו מעבירים לחניכים תכנים, שלא תמיד נלמדים בשטח, כמו טיפול ואחזקה של המטבח", מסבירה רס"ן אדרי.

   

  לאחר שעבר חצי מהשירות הצבאי שלו, יוכשר השף צעיר להיות "אחראי משמרת" - תפקיד חדש במטבח הצה"לי, המהווה שלב ביניים בין השף הצעיר לבין נגד המטבח. האחמ"ש ילמד במשך שבוע כיצד לבחור את התפריט שיוגש בחדר האוכל, כיצד לנהל את מלאי המזון ואף יידרש בסופו של דבר להיות אחראי על מטבח קטן. לאורך שירותו יוכל השף לבחור בהשתלמויות נוספות בתחום המזון, שירחיבו את עולמו הקולינרי. בין ההשתלמויות המוצעות: בישול בסגנון עמים כגון סיני, איטלקי, יפני והודי; קונדיטוריה ובישול בריא. שפים צעירים מצטיינים מיחידות קצה אשר נמצאים לקראת שחרור יעברו וועדה מיוחדת, בה יוענק להם קיצור שירות של כ-3 חודשים. במידה והשף הצעיר יביע כוונתו להישאר בקבע, יחל את הכשרתו המקצועית כטבח בכיר 3 חודשים לפני סיום שירותו, בבית הספר המקצועי 'תדמור' לאומנות הבישול.

   

   

  במקביל להכשרות הרגילות, בחיל מאמצים בפעם הראשונה מספר מגמות בישול בבתי ספר מקצועיים מרחבי הארץ, אשר תלמידיהם יוכרו כ"שוחרי טבחות". תלמידים אלה יסומנו מרגע קבלת הצו הראשון כבוגרי בית ספר לבישול, ולכן ישובצו אוטומטית כשפים צעירים, כשרובם עתידים לשרת ביחידות הקצה ובמוצבים. הם יחלו את שרותם הסדיר מיד עם סיום חיולם, ללא הכשרה נוספת בבה"ד הלוגיסטיקה. כל השפים הצעירים ייהנו מהמדים הרשמיים החדשים שיוענקו להם ברגע כניסתם לשירות - חולצת שף מקצועית לבנה, אותה הם מחויבים ללבוש עם רגע כניסתם למטבח. הנגדים ומנהל המטבח יקבלו גם מכנסי שפים תואמים בצבע שחור. "כל הדברים שיכנסו במסלול החדש - החל מההכשרות ועד למדים החדשים - באים לתת לשף את הכלים הנדרשים לביצוע תפקידו על הצד הטוב ביותר, וזאת על מנת לספק מזון בריא וטעים לחיילים".

 • 12.06.14
  מרפאות השיניים יקבעו לנו את התורים

  יוזמה חדשה של מערך רפואת השיניים בחיל הרפואה תוריד מהחיילים את האחריות של קביעת התורים, וכך תסייע להם לשמור על בריאותם. כיצד זה יעשה ? המרפאה הצבאית תיצור קשר עם החייל מיד לאחר קבלת הפנייה לטיפול שיניים, והיא זו שתבצע את כל הפרוצדורות הנדרשות עד רגע התור. כל מה שנשאר לו לעשות הוא דבר אחד בלבד - להגיע.

   

  היוזמה עלתה מתוך בדיקה מקיפה שנעשתה במערך הרפואה, אשר הצביעה על מספר רב של הפניות שלא מומשו וטיפולי שיניים שלא בוצעו. כשרופאי השיניים המומחים בארץ מזומנים למילואים, הם מוצאים את עצמם פעמים רבות ממתינים למטופלים בעקבות תורים לא מנוצלים. נוסף על כך התגלה כי חיילים נוטים לקבוע תורים לרופא הלא-נכון - חיל שהתבקש לקבוע תור אצל אנדודונט (מומחה לטיפולי שורש), ומגיע במקום לפריודונט (מומחה לטיפולי חניכיים), בלי לדעת את ההבדל ביניהם. "הבלבול שנוצר גרם לחיילים רבים לוותר על הטיפול אותו התחילו", סיפר מפקד מרפאת השיניים במרפ"א דרום, רס"ן ד"ר ארבל שרן.

   

   

  בעזרת מערכת הדימות הממוחשבת של מערך רפואת השיניים (ה-DPR) צוות מרפאת השיניים יכול לדעת תוך שניות על הפניה ברגע שהתקבלה, ולבחון את ההיסטוריה הרפואית ותצלומי השיניים של החייל. לאחר מכן המרפאה יוצרת קשר עם אותו חייל, ומסבירה לו מתי ולהיכן להגיע, ומה נדרש ממנו להביא. התורים יקבעו עד לשבועיים מרגע קבלת ההפנייה, כך שגם הלוחם העסוק ביותר יוכל להספיק למועד, מבלי לפגוע בפעילות המבצעית שלו. "היוזמה החדשה מטילה עבודה רבה יותר על מרפאות המומחים, כשהם נדרשים לאתר את החייל ולנהל את התורים לנוחיותו", העיד ע' קרפ"ר לרפואת שיניים, סא"ל ד"ר שי גורן. "אך העבודה הקשה מתגמדת אל מול התוצאות החיוביות שהיא הצליחה להביא".

   

  היוזמה הועלתה על ידי מפקד מרפאת השיניים במרפ"א דרום וקצינת הניהול של המרפאה, רס"ם זיווה ליבה. המרפאה הדרומית מבצעת בכל שנה יותר מ-30,000 טיפולים דנטליים עבור כל החיילים ואנשי הקבע במרחב. לאחרונה השתתפה היוזמה בתחרות צוותי שיפור ארצית שנתית, וקטפה את המקום השני כשהתמודדה מול חברות אזרחיות גדולות שהתחרו מולה. הנציגים ממרפאת השיניים הציגו, כי בשנת 2013 המרפאות הצבאיות נטלו את האחריות לקביעת התורים, וכתוצאה מכך מספר הפניות הפתוחות אצל הרופאים המומחים ירד בכ-80%. עוד נראתה ירידה של יותר מ-40% במספר טיפולי השיניים שלא בוצעו, והוכפל מספר תוכניות טיפולי השיניים שמומשו עד סופן, כלומר יותר חיילים מסיימים את טיפולי השיניים שלהם. בעקבות הצלחתה, היוזמה תמשיך לפעול במרפאת השיניים הדרומית, ובקרוב היא צפויה להשפיע גם על פעילותה של מרפאת השיניים במרחב הצפון. 

 • 12.06.14
  לראשונה: אחיות ישולבו בפלוגות החייאה קדמיות

  פלוגות ההחייאה הקדמיות (פלה"קים) של חיל הרפואה צפויות לשדרוג משמעותי, כשאל סגל הרופאים, הפרמדיקים והחובשים בפלה"ק יצטרפו אחים ואחיות בעלי הכשרה בטיפול נמרץ. בקורס ראשון מסוגו הוכשרו כ-20 אחיות לפעול בשטח ובמצב לחימה. "הפלה"ק אמור לתת מענה לפצועים, במידה ובעקבות סיבות מבצעיות הם לא פונו מיידית לבית חולים", סיפרה רמ"ד היקרים ומפקדת הקורס, רס"ן נטעלי גולדפארב. "הם יצטרפו לחובשים, פרמדיקים ורופאים המרכיבים את הפלה"ק, וישפרו משמעותית את יכולות הטיפול שלו בשטח".

   

   

  האחיות אשר משרתות במסגרת הצבאית עוסקות בעיקר ברפואת שגרה, אך עד כה לא פעלו כחלק אורגני מיחידות רפואה קדמיות. הקורס שהועבר להן נבנה על בסיס קורס הטיפול הנמרץ האזרחי, כשאליו התווספו תכנים צבאיים. האחיות התאמנו בסימולאטורים בבסיס ההדרכה לרפואה צבאית בצריפין, ובסוף הקורס אף השתתפו באימון פלה"ק בצאלים. כל אחות שובצה לפלה"ק, כולל הפלה"ק הסדיר שהוקם בסוף שנה שעברה, והיא תשתתף בכל אימון שהוא יבצע. "האחיות הופכות להיות חלק מפלוגת ההחייאה, והן משולבות בפעילותו החל משלב מיון הפצועים ועד לסיוע בפרוצדורות המסובכות המתבצעות בו", הסבירה רמ"ד היקרים. 

   

   

  במסגרת תוכנית "טובים השניים" של חיל הרפואה פועלים חלק מהפלה"קים יחד עם צוות 10 - יחידת החירום הכירורגית של החיל. במקרים אלה, האחות צפויה לטפל בפצועים ולקחת חלק פעיל בחדר הניתוח יחד עם המנתחים. "נבחנת האפשרות להוסיף סמכויות נוספות עבור האחיות, דבר שיקל משמעותית על עבודתם של אנשי הרפואה בפלה"ק. בזכות קורסים נוספים שנעביר נגדיל את מספר האחיות שמוכשרות טיפול נמרץ, ונדאג כי לכל פלה"ק יתווספו לפחות 2 אחיות", סיכמה רס"ן גולדפארב.

 • 03.06.14
  במצל"ח תרגלו את כוחות כיבוי האש

  בסיס ההחסנה של מרכז ציוד הלחימה והחלפים במרחב הדרום תרגל לאחרונה אירוע דלקה, אשר פרצה באחד מהמחסנים בבסיס. בתרגיל השתתפו ארבעת צוותי החירום של הבסיס, אשר כוללים את צוות כיבוי האש היחידתי, צוות המענה הראשוני (צמ"ר), צוות התערבות שפועל בעת זיהוי חומרים מסוכנים וצוות הסיוע הרפואי. כמו כן, התרגיל כלל בפעם הראשונה שיתוף פעולה עם כוחות הכיבוי וההצלה האזרחיים של מרחב הדרום. "מלבד תרגול הכוחות נגד אירוע שריפה, התרגיל בא לחזק את שיתוף הפעולה בין כוחות ההצלה הצבאיים והאזרחיים", הסביר סגן מפקד הבה"ח ומפקד התרגיל, רס"ן אורן גולן.

   

   

  התרגיל דימה מצב של מחסן שעלה בלהבות, ובתוכו מספר פצועים. כוחות הכיבוי נדרשו לאתר את הפצועים בתנאי הראות המוגבלת ששררה במחסן, לחלצם במהרה, לכבות את האש ולמנוע ממנה מלהתפשט למחסנים נוספים. "התרגיל היווה הזדמנות בשבילנו ללמוד כיצד הכוחות האזרחיים פועלים ואילו אמצעים בשימושם", ציין רס"ן גולן.

  במהלך התרגיל נבחנו מספר אמצעי כיבוי אש חדשים, אשר נכנסו במהלך השנה לשימוש כוחות החירום :תותח מים חדיש שנרכש לאחרונה על ידי אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה המאפשר כיבוי שרפות בזמן קצר. יחד איתו הופעלה ערכה חדשה ניידת לכיבוי אש, שפותחה לפני כחודש במצל"ח.

 • 21.05.14
  באט"ל מתכוננים לעליית מערכת ה-ERP: מציגים מערכת נגישה יותר וניידת יותר

  זה מספר שנים שבאט"ל עובדים על הטמעת מערכת ניהול המלאי ERP, שתאפשר לנהל את התהליכים המתבצעים בשרשרת ההספקה. המערכת הממוחשבת, מבית חברת SAP העולמית, תחליף את מערכות הניהול השונות שכבר נכנסו בעבר לצבא ביחידות ובזרועות ופועלות באופן עצמאי. המהלך לחבר את הצבא לרשת אחת צפוי לחסוך עשרות מיליוני שקלים, לקבל תמונת מצב מדויקת ולייעל את התהליכים המתבצעים בכל רגע נתון.

   

   

  המערכת תדע לתמוך בכל התהליכים הלוגיסטיים, מהיחידות הקדמיות ועד לרמה המטכ"לית, ולהביא נתונים אמיתיים על כל דרג. כנס שנערך בשבוע שעבר בחברת SAP ישראל, הציג למפקדים הבכירים באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה את השינויים שעתידים לבוא בעקבות הטמעת המערכת. "זהו מהלך אסטרטגי ברמה הלאומית", העידה מנכ"לית SAP ישראל, הגברת סתוית נבון. אל הכנס הגיעו מנהלי חברות אזרחיות אשר אימצו ת השינוי הארגוני, וכיום עובדים בעזרת מערכת ERP. "מי שיוביל את המהלך הארגוני הזה הם המפקדים, כשהטכנולוגיה תאפשר להם להביא לשינוי משמעותי", אמר במהלך הכנס ראש אט"ל, האלוף קובי ברק. "מג"ד שלא ידאג שהמערכת תוטמע אצלו בגדוד, יאבד בעקבות זאת שליטה על הלוגיסטיקה שמתרחשת אצלו".

   

  במהלך הכנס הוצג לראשונה הממשק החדש שיאפיין את המערכת, דרכו יזינו המפקדים במערך הלוגיסטי נתונים. הממשק החדש קרוי על ידי צוות המפתחים כ'מסך נחיתה', ותפקידו ל'הנחית' בקלות את המשתמשים לעבר הפעלה נוחה של המערכת. "לקחנו את כל המודולים שפועלים במערכת, ובנינו מעליהם ממשק פשוט וברור. כך כל אדם יוכל להשתמש במערכת בלי דרישה לידע נרחב או ניסיון של שנים", הסביר ראש ענף פרולוג באט"ל, סא"ל ענר גוטליב. "המסך החדש דומה למסך הפעלה של סמארטפון - נקי ופשוט להפעלה. יש מצב שאיש הלוגיסטיקה ידע להשתמש בו בצורה אינטואיטיבית, אפילו אם הוא לא עבר הדרכת ERP".

   

   

  כשהמערכת תעלה לאוויר בתחילת שנה הבאה, ניתן יהיה לגשת אליה באמצעות כל מחשב צה"לי. באט"ל כבר מדברים על השלב הבא בהטמעת המערכת – יישומים בהתקנים ניידים, ובמיוחד שימוש בטאבלטים. באמצעות התקן נייד ניתן יהיה להזין תכנים ל-ERP מכל מקום - במוסכים ובסדנאות, במהלך נסיעה ובזמן אימונים ותרגילים. אך באט"ל לא מתכוונים לעצור כאן: באמצעות שימוש בטכנולוגיות קיימות ובמציאות רבודה בתוך מערכת ניהול המלאי והאחזקה, טכנולוגיות שכבר היום נמצאות בשימוש חברות אזרחיות, הטאבלט הופך למעין סימולאטור נייד. בעזרת הסימולאטור החייל יוכל לסייר במרחב וירטואלי, כשתנועה במרחב תשפיע על מרחק החייל בין עצמים שונים המוצגים על המסך.  "יש דברים בצבא שקשה מאוד להתאמן עליהם, כמו לדוגמא תיקון  רק"ם שנפגע בשטח עוין", הוסיף הרע"ן. "הטאבלט יהווה סימולאטור, בעזרתו יוכלו החיילים לתרגל כיצד ניגשים לתקלה ואיך לתקן, לפני שהם יוצאים לשטח וחושפים את עצמם. ה-ERP יביא לייעול לא רק ברמת הנתונים, אלא ממש בפעולה הפיזית אותה החייל נדרש לבצע".

   

 • 29.05.14
  מרכז ההובלה התייחד עם 192 נופליו

  מרכז ההובלה קיים השבוע את טקס האזכרה השנתי שלו, במהלכו התייחד עם 192 חלליו. הטקס התקיים במפקדת המרכז במחנה בן עמי, בראשותו של ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק. נכחו בטקס קצין הלוגיסטיקה הראשי, תא"ל רון אילוז, סמנכ"ל וראש אגף משאבי אנוש במשרד הביטחון, תא"ל (במיל') רוני מורנו, קצינים ומפקדים בסדיר ובמילואים במערך ההובלה ונציגי המשפחות השכולות של המרכז.

   

   

  "יכולתו של המרכז העצום הזה נמדדת לא בטריילרים, המובילים או המשאיות - היא נמדדת באנשיו", אמר בנאומו מפקד מרכז ההובלה, אל"ם גיל גלרון. "את כוחם וגדולתם אנו רואים בשעות הרבות שאתם מקדישים בזמן שגרה, באימונים, במבצעים ובמלחמות".

   

   

  מרכז ההובלה הוקם על בסיס גדוד נהגי הפרדות, אשר פעל בשנת 1948 תחת אגף האפסנאות ולחם במלחמת העצמאות. במהלך המלחמה איבד המרכז את החלל הראשון שלו. המרכז הוקם רשמית בשנת 1966, והשתתף בכל מלחמות ישראל. בשנת 2014 איבד המרכז חלל נוסף, טוראי אחמד נוג'דאת, אשר שירת בגדוד "אבירי הצפון". "אבטיח לכם כי נעשה הכל לא רק על מנת שלא נשכח את יקיריכם, אלא גם לדאוג כי נמשיך את דרכם", הוסיף אל"ם גלרון.

   

   

  ר' אט"ל, האלוף קובי ברק, התייחס לחשיבותו של מרכז ההובלה. "צה"ל אינו יכול להילחם ללא מערך הובלה. אין תוכנית אופרטיבית, מבצע או מלחמה שיכולים לצאת לפועל בלעדיו".האלוף פנה גם אל נציגי המשפחות השכולות, וציין כי המרכז ייזכור לעד את שמם וזכרם של יקיריהם. "המרכז שואב את כוחו, רוחו ומורשתו מאותו צו עליון שהותירו יקיריכם, נושא את זכרם של הנופלים שנפלו במלחמה, בשגרה ובפעולות השגרה בליבנו".

 • 28.05.14
  יום השמיעה הארצי בצה"ל

  בצה"ל מציינים גם השנה את יום השמיעה הארצי: בצה"ל בחנו ואישרו לאחרונה מספר אזניות חדשות, אשר אמורות לצמצם את הסיכוי לפגיעות שמע בקרב חיילים. האוזנייה הראשונה נועדה לשימוש החייל הלוחם, החשוף לרעש רב במסגרת שירותו הקרבי. האזניות הינן דקות במיוחד, וניתן לחבוש אותן תחת קסדת החי"ר. כך האזניות מגנות על השמיעה של חיילים שמחויבים במיגון שמיעה כפול וחבישת קסדה, כדוגמת חיילי חיל התותחנים. סוג אזניות נוסף שנבחן מספק הגנה נגד רעש במפלס גבוה במיוחד. אלה מיועדות לשימושם של חיילים בתפקידי מריצי חטיבות כוח, מכונאי מטוסי סילון ומכונאים בחדרי המכונות בכלי השיט. האזניות החדשות עתידות להיכנס לשימוש כבר בשבועות הקרובים.

   

   

  במקביל, גיוס לקויי השמיעה לצה"ל בשיאו: בשנה שעברה החלה לשכת הגיוס להנגיש פעמיים בשנה את לשכת הגיוס עבור מלש"בים כבדי שמיעה. המלש"בים מלווים במורות חיילות ממסלול "שמע", שמתרגמות את המסרים המועברים להם לשפת הסימנים. כל בעלי המקצוע, ביניהם רופאים וחברי ועדות רפואיות, הנדרשים לקבוע פרופיל או לאשר גיוס מתנדבים מגיעים לאותו היום. עבור כבדי השמיעה המצטרפים לשורות צה"ל נפתחו עשרות תפקידים מתאימים בכל הפיקודים והזרועות. בכנס הבינ"ל של הפדרציה העולמית של ארגוני כבדי שמיעה, שהתקיים בירושלים בחודש אפריל, הציג ראש תחום אקוסטיקה במרכז לשירותי רפואה, רס"ן ד"ר ניר פינק, את תוכנית שילוב כבדי השמיעה בצה"ל בפני נציגי הארגונים ממדינות שונות. "הנציגים התרשמו מפעילות צה"ל בכל הקשור לשילוב כבדי שמיעה בשורותיו. ישנם צבאות בהם בעלי לקות שמיעתית אינם יכולים כלל לשרת בצבא" .

 • 26.05.14
  גמילה מעישון

  אחוז המעשנים והמעשנות באוכלוסיה הכללית בישראל הוא כ-20%, שיעור זה דומה גם במערכת הצבאית. יחד עם זאת עם עליית גילם, אחוז המעשנים בקרב אנשי הקבע יורד. גם בקרב חיילי החובה דומה שיעור המעשנים בצה"ל לשיעור בקרב האוכלוסייה שאינה מתגייסת.                                                         

  לקראת היום הבינלאומי ללא עישון, שמתרחש ב31 למאי, מבצעים בחיל הרפואה צעד נוסף לקידום בריאותם של המשרתים, מגדילים את מספר הסדנאות לגמילה מעישון, מנגישים את הסדנאות עד לחייל ביחידות הקצה ומכשירים מטפלים כמנחי סדנאות. 

   

   

  לראשונה נערך בסוף חודש אפריל פיילוט במסגרתו החלו יותר מ-20 רופאים מיחידות שונות לתת ייעוץ אישי לגמילה מעישון, וכולל בין היתר מענה תרופתי בצד התמיכה הטיפולית בנגמל. מלבד הייעוץ האישי, ימשיכו בחיל הרפואה לפתוח סדנאות גמילה מעישון. הסדנאות, שהתרכזו בשנה שעברה במרפאות האזוריות, יפתחו השנה גם בבסיסים המרוחקים, מאוגדת הבשן בצפון ועד אוגמ"ר 80 בדרום. "אנחנו רוצים להנגיש את הסדנאות, גם לאנשים שלא יכולים לבוא מהמקומות הרחוקים", הסביר רע"ן בריאות הצבא, סא"ל ד"ר מנור. בכך, יוכלו גם החיילים אשר צריכים להישאר בבסיס להשתתף בסדנאות, שיתבצעו בתוך היחידה. "חיילים רבים היו צריכים להישאר בבסיס סגור, ולכן לא היו יכולים לבוא לסדנאות שנמצאות בחיפה, למשל", הסבירה רכזת הגמילה מעישון בצה"ל, קא"ב יולה. גם מנחי הסדנאות יהיו מיחידות חדשות כמו: אוגדה 460, אוגדת יהודה ושומרון, בסיס רמון, אוגמ"ר 80 ועוצבת הגליל

   

  נכון לסוף חודש מאי, נערכו השנה כבר 16 סדנאות, ועד סוף 2014 צפויות להתקיים כ-35 סדנאות נוספות, זאת לעומת כ-30 סדנאות שהתקיימו בכל שנה מהשנתיים האחרונות. "בשנה שעברה השתתפו בסדנאות כ-450 אנשי קבע וחיילים סדירים", ציינה רכזת הגמילה מעישון בצה"ל, קא"ב יולה. "רואים שיפור מדהים אצל המשתתפים בסדנאות, כאשר אחוזי ההצלחה בתום הסדנה עומדים על 85%", הוסיפה. כחודש לאחר הסדנה המשתתפים נשאלו האם הצליחו לשמור, ונמצא כי בין 60-80 אחוז מהם צלחו. תוספת הסדנאות היתה אפשרית בזכות הקורסים הצה"ליים שהכשירו אנשי קבע מחיל הרפואה (ביניהם רופאים, אחיות, קב"נים ורוקחים) להנחות סדנאות גמילה מעישון. קורסי המנחים החלו ב-2013, אז היו בצה"ל 24 מנחים, והשנה בזכות הקורס התווספו אליהם 35 נוספים, כאשר כל מנחה מתחייב לבצע שתי סדנאות בשנה ביחידות השונות.

   

  הסדנה כוללת שמונה מפגשים, כאשר כל מפגש נערך פעם בשבוע. המשתתפים בסדנה זכאים לטיפול תרופתי כחלק מתהליך הגמילה ובהתמודדות עם תופעות הלוואי, תרופות אלו ניתנות ללא תשלום לכל משתתף, וניתן להשתמש בהן עד סוף השנה בה הנגמל השתתף בסדנה. "הגורמים התורמים לעישון בקרב קציני צה"ל נובעים מהמתחים הטבעיים מאופי השירות הצבאי, וכמובן הגורם החברתי הקיים גם בעולם האזרחי. זאת, בנוסף לשעות לא שגרתיות, משמרות וסגירת שבתות, מובילים לגורמי לחץ המוסיפים לנטייה לעישון", הסביר רנ"ג איתן אמויאל, עוזר קצין בריאות הצבא של פיקוד המרכז. "צריך לדעת איך לשמור כל הזמן על המצב של הפסקת העישון, ולדעת איך להתמודד עם התהליך. כאשר אתה נגמל לבד אין לך אפשרות להתמודד עם מישהו שמבין אותך ואת הקשיים, ולכן אחוזי ההצלחה בגמילה לבד נמוכים יותר".

   

    

   

  "אנחנו מרגישים שהשטח צריך את הסדנאות, ולכן דאגנו להכפיל את מספרן ובכך לתת מענה הולם לכל מי שצריך אותן", הוסיף סא"ל ד"ר מנור. "אנחנו רוצים לתת מענה רחב ומגוון כדי שחיילים יצליחו להיגמל מסיגריות, במסגרת סדנא, או בטיפול אישי".

   

  הסדנאות מתקיימות גם לאנשי הקבע וגם לחיילי החובה, אך בקרבם אחוזי ההצלחה נמוכים יותר. "הפסקת העישון היא שינוי משמעותי מבחינה אישית וחברתית, וזה מהווה אתגר משמעותי לחיילי החובה", הסבירה קא"ב יולה. "חלקם בסופו של דבר ימשיכו לעשן בהשפעת חבריהם בבסיס, ולכן קשה יהיה להם להפסיק, אבל אנחנו עושים הכל כדי לעזור להם להיגמל". 

 • 16.05.14
  קריית ההדרכה - ריאה ירוקה

  כשהוחלט בשנת 2002 על הקמת קריית הדרכה בנגב, במסגרת מעבר בסיסי צה"ל דרומה, נקבע כי הבסיס החדש שעתיד להפריח את השממה יהפוך למודל של בסיס 'שומר סביבה' - נדבך מרכזי במסעו של צה"ל להפוך לסביבתי יותר. יש את אלו שיקשרו את ההחלטה לטרנד ה"ירוק" שסחף את העולם בשנים האחרונות, אך מבחינת צה"ל שימור הסביבה מעולם לא היה מושפע מההחלטות המתגבשות בזירה העולמית. במשרד הביטחון מציינים כי יותר מ-40 שנה שבסיסי צה"ל נבנים בשיטות ירוקות, ביניהן בנייה בת קיימא ושימור הטבע והחי בבסיסים הצבאיים. במהלך הקמתה של הקרייה אפשר למצוא שימוש במגוון שיטות ופתרונות ירוקים. חלקם פתרונות שהוטמעו בעבר בבסיסי צה"ל, אך רבים מהם מהווים קפיצת מדרגה שלא נראתה כדוגמתה במסגרת צבאית. "כל כך הרבה גופים, צבאיים ואזרחיים, משתתפים בפרוייקט הזה ונותנים בו את חלקם", העיד רמ"ד קריית ההדרכה באגף ההנדסה והבינוי של משרד הביטחון, רס"ן אברי ברנס.

   

  מבט אוירי על פארק המבקרים של קרית ההדרכה באדיבות מבט לנגב

   

  עוד בשלבים הראשונים של תכנון קריית ההדרכה, נושא הגנת הסביבה תפס נפח משמעותי באפיונה, תכנונה והקמתה. "אם בעבר חשבו שיש לצבא הקלות, הפעם ביצענו עבודה ארוכת שנים מול המשרדים הממשלתיים עד שקיבלנו את האישורים המתאימים", מספרת רמ"ד תשתיות במנהלת קריית ההדרכה, רס"ן אורלי אשכנזי. "בנושא איכות הסביבה העבודה התבצעה בעיקר מול המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות. משרד הביטחון וצה"ל פעלו ממש כמו פרוייקט אזרחי, משום שהם הבינו את ההשפעה הרבה שיש להם בתחום". כשתכננו לראשונה כיצד הקרייה תיראה וכיצד תיבנה, לגופים המאשרים ניתנה הזדמנות לשטוח את טענותיהם בוועדה מיוחדת, כשביניהם גם נציגי העמותות והגופים הירוקים. "התייחסנו לכל טענה בנפרד ומצאנו פתרונות כך שיתאימו גם לצרכינו וגם לדרישותיהם. התהליך היה ארוך ומייגע, אך בסופו של דבר הגענו לעמק השווה וקיבלנו את ברכתם", מציינת הרמ"ד. בנוסף, בוצע תסקיר רחב של כל הסביבה המקיפה את המתחם. באוויר נבדקו רמות זיהום האוויר, ואף הריחות השונים המועברים בו, ובאדמה בוצעו בדיקות שונות לגילוי זיהומים. "הסכם גישור" בין ממשלת ישראל למפעלים בנאות חובב נחתם, בו המפעלים נדרשו להתאים את עצמם לתקן בנושא זיהום האוויר.

   

  המתחם הגדול ביותר בקריית ההדרכה הוא מתחם המגורים, בהם ישהו הסגל וחניכי קריית ההדרכה. המבנים עתידים לאכלס בתוכם אלפי חיילים ואנשי קבע בכל יום. מפקדת הקרייה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה קבעה את המבנים כמודל לחיקוי לבנייה שומרת סביבה, ושיסבו נוחות לאלו השוהים בהם. כל מבני המגורים הוקמו על פי הגדרות הבנייה הירוקה, כשהם מבודדים אקלימית, כך שמזג האוויר לא ישפיע על הטמפרטורה בחדרים. המבנים מרווחים, וביניהם דרכי גישה רבות ומרובות בדשאים ובצמחיה, כך שיהיה ניתן להגיע לכל מקום בקרייה תוך מספר דקות. "הפעילות בקרייה נועדה להולך הרגל בלבד. אנחנו דאגנו כי הדבר יתאפשר לו, ושהוא גם יהנה מהדרך".

   

  צה"ל שם לעצמו להביא לחיסכון משמעותי במשאבים בעת הירידה דרומה, ובהקמת הקרייה השתמש בהתאמה במספר פתרונות ירוקים. חלקם מבוססים על טכנולוגיה מתקדמת, אחרים - טבעיים: כל חדר בקריית ההדרכה - חדרי המגורים, הכיתות והמחסנים הענקיים- תוכנן כך שינצל את אור השמש בצורה מקסימלית, וכך ימנע משימוש בתאורה מלאכותית ובזבוז באנרגיית חשמל. ניטור השימוש באנרגיה בקריית ההדרכה יתבצע מתוך מפקדת הקרייה. בעזרת מערכות מתוחכמות ניתן יהיה לזהות היכן יש שימוש מוגזם בחשמל. בנוסף, קיימת האפשרות להתקנת לוחות סולאריים ודודי שמש, לשימוש כמקור אנרגיה צידי ולחימום מים. כמו כן, גם משאב המים אינו משאב נפוץ כל כך באזור המדברי, בשונה מאזור המרכז. לכן, ננקטו מספר תהליכים להוריד את השימוש במים. המרכזי בהם הוא השימוש במתקן להתפלת מי ביוב, בו הם ימוחזרו כמים להשקיית הצמחייה.

   

   

  דוגמא להדמיות רוח שבוצעו עי הצוות ההנדסי כחלק מבחינת המבנים המתוכננים

   

  לאורך כל שנות ההקמה של הקרייה, בוצעו מאמצים רבים לא לפגוע במארג הסביבתי המקיף אותה: בעבודה שהתבצעה יחד עם רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות, נבדק כי היא אינה מזיקה לאף גורם סביבתי - חי, צומח או דומם. כך למשל, ואדי ירוק ענקי שחוצה את מתחם הקרייה תוכנן כך שישומר באופן טבעי, ויהווה מתחם מנוחה וטיולים לבאי הקרייה. מספר חורשות "לימאנים" - חורשות עצים שמסביבם מים, ואף נקבע כי יהפכו לחלק ממורשת הקרייה. במהלך החפירות לקראת הבנייה נמצאו מערכי עתיקות רבים, ביניהם בור מים ששימש את השבטים הנבאטים במנוחתם מארצות ערב למצרים; קולומבאריום (מתקן לגידול יונים עתיק) ודרך עפר אשר נבנתה בתקופת השלטון הבריטי בארץ. "במהלך ההקמה התייחסנו אל מבני עתיקות אלה בחרדת קודש, והקמנו את כל התשתיות כך שלא נפגע בהם. יתרה מכך, ביצענו גם חפירות הצלה לחלק מאותן עתיקות", מעיד רמ"ד קריית ההדרכה באגף ההנדסה והבינוי. דרכי גישה מסודרות יוקמו אל אתרים אלה, כחלק מהסדרת תשתיות התנועה המתבצעת בדרך לקרייה, ופעילויות חינוכיות יבוססו עליהם במסגרת הכשרות החניכים. "ביצענו פעילות ענפה, החל משלב התכנון, שתמשיך גם לאורך 25 שנות הפעילות שלנו עם הזכיין בקרייה", מסכמת רמ"ד התשתיות. "מטרתנו הייתה לשים טביעת אצבע היסטורית בתחום הגנת הסביבה ובתחום הבנייה הירוקה".

   

 • 15.05.14
  תרגיל נדידת עמים

  השקט הפסטורלי של ימת הכינרת הופר בימים האחרונים של חודש אפריל, על ידי צי משאיות של מרכז הובלה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. המובילים עשו את דרכם בכבישי ישראל כחלק מתרגיל מטכ"לי, שנועד לתרגל את מהלך התנועות וההיסעים בצה"ל. בחירום התרגיל, שהתקיים במרחבי הצפון והמרכז, כלל כ-400 כלי רק"ם וכ-220 כלי הובלה כבדים. כוחות ההובלה שיתפו פעולה לראשונה בתרגיל עם 120 צוותים של המשטרה הצבאית, ומשטרת ישראל ומכלול התנועות הלאומי.  "המשימה של ניהול כוחות היא אחת המשימות החשובות ביותר ביממות הראשונות של המלחמה", הסביר רמ"ח תוא"ם במקל"ר, אל"ם עופר לוינסון, שפיקד על התרגיל. התרגיל דימה תרחיש של מלחמת פתע שתיפתח בהתראה קצרה, ותעורר צורך להסיע מאות או אלפי כלי רכב כבדים אל אותה גזרה.  התרגיל כלל שיתוף פעולה עם המשטרה הצבאית, שהייתה ערוכה עם צוותים גדולים במחסומים וכיוונו את התנועה בכבישים. "יש פה תפיסה חדשה, הנותנת למשטרה הצבאית אחריות ראשית לשליטת הצירים", אמר סגן קצין המשטרה הצבאית הראשי, אל"ם יורי ברונשטיין. "החלטת ראש אט"ל לתת לנו את האחריות מסדירה את תחומי העיסוק של כל אחד מהגורמים המעורבים. בסופו של דבר, אנחנו גוף משטרתי שביום-יום חי בכבישים ועובד מול משטרת ישראל. יש לנו יתרון מול גורמים אחרים בצבא"

   

  המשטרה הצבאית שלטה על הצירים בשתי דרכים עיקריות: הכוונת התנועה בהתאם לתרחיש, ובניית תמונת המצב בהתאם לשינויים בתנועות בזמן אמת. "הנחת העבודה שלנו היא שאנחנו חלק מהמאמץ הלוגיסטי המטכ"לי להביא את הכוחות ליעדם המוגדר בהתאם ללוחות הזמנים המוגדרים", הוסיף אל"ם בורנשטיין. "התקבלה החלטה כי תרגיל בסדר גודל זה יתקיים בכל שנה, בציפייה שנמשיך לקפוץ מדרגה, לבנות יכולות חדשות ומערכים נוספים".

   

  תא השיטור והשליטה באחריות המשטרה הצבאית, הוקם כחלק מתפיסת השליטה החדשה שתורגלה בתרגיל. זאת כחלק מפעילות מכלול התנועות הלאומי (מתנ"ל) של אט"ל: גוף מילואים שיוצר את הערכת המצב המשותפת של האגף בכל צירי הארץ. "התפיסה החדשה מגדירה את התפקידים של כל הגורמים, ומאפשרת שליטה בצירים מקצה לקצה", סיכם מפקד המתנ"ל, אל"ם (במיל') רפי לוי.

   

   

   

  מלבד שיתוף הפעולה בין הגופים, תורגלה בפעם הראשונה מערכת של"ג (שליטה לוגיסטית), המותקנת כמעט בכל הרכבים במרכז ההובלה, ומשדרת לחמ"ל ולאט"ל היכן הרכב נמצא על גבי ציר המשימה. המערכת מעצימה את יכולות הפיקוד והשליטה של המרכז, בכך שהדיווח מגיע מהחייל עד רמת המפקד. "אחד הדברים שהמרכז שם עליו דגש היום הוא לקחים מעמוד ענן, שם התעוררו מספר בעיות של פיקוד ושליטה", הסביר מפקד מרכז הובלה, אל"ם גיל גלרון. "בתרגיל הזה שרשרת הדיווחים חשובה ביותר לקיום רצף הלחימה, מהכלי הבודד דרך המרכז ועד אט"ל. מרכז הובלה מרכז אסטרטגי. הכוח והשליטה הטכנולוגית מאפשרים לו שליטה בתנועות ובצירים, שבתורה מאפשרת לאט"ל, את היכולת לשמר את הרציפות התפקודית של הכוחות הלוחמים".

   

  אמצעי נוסף שתורגל לראשונה בתרגיל הוא רמפה ניידת להעמסת ופריקת נגמ"שים. הרמפה פותחה על ידי מרכז השיקום והאחזקה, על מנת לתת פיתרון זמין לפריקה והעמסה של כלים כבדים על גבי משאיות, במצבים בהם, לדוגמה, הבסיסים בהם שוכנות הרמפות הנייחות מטווחים. "הרמפה הנייחת לא פרקטית במציאות הנוכחית, וראינו שיש לשנות את התפיסה של צה"ל בנוגע לפריקה קרובה לחזית", הסביר מפקד מכלול הפריקה, סא"ל (במיל') עמי מרדכי. "הרמפה הניידת מאפשרת פריקה אזורית, בהתאם למענה האופרטיבי של כל יחידה ויחידה".

 • 11.05.14
  מדים עד הבית

  טרנד החנויות הווירטואליות כבש את האינטרנט, ושינה כמעט לחלוטין את הרגלי הצריכה שלנו. אתרים כמו ebay ו-amazon מאפשרים לנו לרכוש מוצרים מכל מקום בעולם, הישר מהנוחות של כיסא המחשב. כיום נדיר למצוא חברה גדולה שאינה מציעה רכישת מוצר או שירות דרך האינטרנט. בצה"ל החליטו לאמץ את הפלטפורמה עם יתרונותיה, והשיקו החודש את החנות הווירטואלית הראשונה בצה"ל.

   

   

  אתר "מדים עד הבית" יפעל בחסות מרכז הציוד באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, כזרוע אינטרנטית לחנויות המכר המשרתות את אנשי הקבע, ובפרט הלוחמים שאינם יכולים להגיע פיזית לחנות המכר. חנויות המכר משרתות את כלל אנשי הקבע מכל הזרועות והחילות, שבעזרת נקודות הקבע שצברו רוכשים בהן מוצרי ביגוד והנעלה צבאיים כמו מדים, מעילים, נעליים וכומתות. חנות המכר הווירטואלית החדשה תציע את אותו קטלוג מפורט של מוצרים, בדומה לקטלוג שמציעות חנויות המכר בבסיסי הציוד בתל-השומר, טירת הכרמל ובחצרים. בכל פריט שמופיע בקטלוג האינטרנטי קיים פירוט על המידות בהן ניתן להזמינו, ובאילו תפקידים איש הקבע זכאי לקבלו. "איש הקבע שעד עכשיו רוצה לרכוש ביגוד צבאי, היה צריך לעתים להקדיש לכך יום שלם", מסבירה רמ"ד ארגון ושיטות ו-erp במרכז הציוד, רס"ן רות אנגליסטר. "חלק מאנשי הקבע משרתים בבסיסים רחוקים, או עוסקים בפעילות שמונעת מהם לעזוב את היחידה ולהגיע באופן עצמאי לחנות המכר. לכן השירות האינטרנטי החדש יחסוך להם ולצה"ל זמן רב ומשאבים שבאופן רגיל הם היו נדרשים להשקיע, ויאפשר להם להמשיך בפעילותם השוטפת".

   

   

  האתר החדש תומך בכל מחשב ברשת האזרחית, ואף פועל בגרסה מותאמת למכשירים הניידים. המוצרים שיוזמנו יאספו על ידי רשות הדואר מהמחסנים במרכזי הציוד ויגיעו עד לביתו של איש הקבע. עלות המשלוח קבועה, 28 שקלים, ללא תלות בסוג הפריט הנשלח ויעד החבילה. זהו סכום סמלי אשר יורד מתלוש המשכורת של איש הקבע, והוא מאפשר גם למשרתים ביחידות הרחוקות ביותר לרכוש מוצרים דרך האתר. "אנחנו צופים שברגע שהם יתרגלו, אנשי הקבע ישתמשו באתר החדש כדרך מועדפת", ציינה אזרחית עובדת צה"ל  גילי ברקוביץ', אחראית מערכות מקומיות וניהול הידע במרכז, ומנהלת הפרויקט מטעם מרכז הציוד.

   

  לכניסה לאתר החדש: madim.atal.idf.il

 • 05.05.14
  קשר של קבע

   ליבי אלקריף, חברת מועצה ברמת ישי, הפכה לאלמנה בתחילת מלחמת לבנון השנייה. בעלה, רס"ן (מיל') אליהו אלקריף, היה קצין חימוש בחטיבת המילואים "עוצבת הנשר" ואחד מאנשי היחידה שנהרגו כתוצאה מהקטיושה שנחתה בכפר גלעדי בתחילת המלחמה.

  לפני 5 שנים קיבלה ליבי שיחת טלפון מפתיעה: הקול בצד השני הציג את עצמו כנגד מאותה יחידה של בעלה, נגד אשר הכיר את בעלה, והוא מעוניין לקיים עמה פגישה בביתם. "למשפחות השכולות נכנסים כל מיני אנשים לחיים, ואחרי שנייה הם יכולים להיעלם", מעידה ליבי. "הייתי בטוחה שמדובר במקרה דומה".

   

  באותה שיחת טלפון ליבי לא ידעה כי אותו נגד, רנ"ג דוד קיסוס, מנהל עבודה במרכז הטיפולים של אוגדת המפץ, יהפוך להיות אחד האנשים הקרובים אליה ביותר. מאז ועד היום הוא מלווה אותה ואת משפחתה באירועים שמחים ועצובים, הוא והפך לבן בית אצל משפחת אלקריף. "החיבור שנוצר בינינו לאורך השנים הוא כל כך חזק, שאני מרגישה בנוח לבקש ממנו עזרה כשצריך, למרות שאני לא נוטה להסתמך על עזרת אחרים. הוא יודע עליי ועל הילדים שלי הכל. הוא מתעניין בחיים שלנו. אדם לא יתמיד כל כך לבוא ולעזור, אם לא אכפת לו".

   

   

  הקשר בין ליבי לרנ"ג קיסוס הוא מיוחד, אך קשרים מסוג זה אינם יוצאים דופן בחיל החימוש. במשך 5 השנים האחרונות כ-700 נגדים מלווים את המשפחות השכולות של חיל החימוש. רבים מהם הצליחו ליצור לאורך השנים קשרים חזקים ומשמעותיים. הם מבקרים מספר פעמים בשנה בבית המשפחות, מגיעים לשמוח בשמחתם ולתמוך את כאבם. ליווי המשפחות מתבצע במסגרת פרויקט של החיל - "קשר של קבע". "אני מרגיש שזה אחד הפרויקטים החשובים ביותר שביצע חיל החימוש בעשור האחרון", סיפר הרנ"ג. "למעשה, אני מייחס לו חשיבות רבה כל כך, שאמשיך לבצע אותו ולשמור על הקשר עם המשפחה גם כשאשתחרר". 

   

  פרויקט "קשר של קבע" הוא פרוייקט ייחודי בחיל החימוש, ומובל על ידי קצין החימוש הראשי, תא"ל צביקה קראוס. הפרויקט בא לחזק את הקשר של החיל מול המשפחות השכולות שלו. עד לפני 5 שנים הקשר נשמר על ידי אנשי מדור הנפגעים של החיל, או על ידי אנשי מילואים שזומנו במיוחד. הביקורים היו מעטים, ולא כל משפחתה קיבלה יחס דומה. כשנקבע בצה"ל כי בכל אזכרה של חלל, על איש קבע להיות נוכח ליד קברו כנציג הצבא, החליטו בחיל החימוש לקחת את הפקודה צעד אחד קדימה: הליווי של איש הקבע לא יוגבל רק לאזכרות ולימי זיכרון, אלא יהיה ליווי תמידי. "השימוש באנשי הקבע של החיל הביא מצד אחד לחיסכון כלכלי, שכן ליווים לא נעשים על חשבון ימי מילואים", ציינה ע. רמ"ד הנפגעים של החיל, רס"ם ליאת טפירו. "אך יש לדבר השפעה גדולה אף יותר - איש הקבע שמלווה את המשפחה הוא בקבע מובהק, אחד שמקום העבודה שלו הוא צה"ל. הוא מלווה את המשפחה לאורך שנים, וכפי שמרמז השם, הקשר שביקשנו לשמור עם המשפחות הוא קשר קבוע - "קשר של קבע". בנוסף, הוא מאותה יחידה כמו החלל, ובזכות כך נוצרת זיקה לאותה משפחה שלא ניתן היה לקבל בשום דרך אחרת".

   

   

  הנגדים שמשתתפים בפרויקט עוברים סדנת הכנה מיוחדת המועברת על ידי מדור הנפגעים, שמפגישה אותם מול סיטואציות שונות בהם עלולים להיתקל בבית המשפחה. ברוב המקרים הנגד הוא זה שבוחר את המשפחה אותה הוא רוצה ללוות, ועליו מוטלת האחריות ליזום את השיח הראשון. "שיחת הטלפון הראשונה, והמפגש הראשון בבית, הם הדקות הקריטיות ביותר בקשר של הנגד עם המשפחה", סיפר הנגד. "אבל ברגע שמסבירים למשפחה את מטרת הפרויקט, היא בדרך כלל מוכנה לשתף פעולה. כמו שאנחנו רוצים לבקר אותם, הם מעוניינים לקבל יחס מאיתנו, והיום הגעתי למצב שאני מחכה בקוצר רוח לכל מפגש עמם".

   

  איש הקבע נפגש עם המשפחה בארבעה מועדים מרכזיים: ערב ראש השנה, לקראת חג הפסח, באזכרה השנתית של אותו חלל וביום הזיכרון לחללי ישראל. "אנחנו רוצים להיות שם עבור המשפחות השכולות, לתת להם הרגשה שאנחנו לא שוכחים אותם", מסבירה רמ"ד הנפגעים, רס"ן אלינור ברזני. "בתקופת החגים הכיסא הריק תופס את הנפח הכי גדול בבית המשפחה השכולה. כרמ"ד אני לא יכולה להגיע לכל המשפחות, אך בזכות התנדבותם של הנגדים שלנו, שמבצעים את הביקורים בנוסף לתפקיד שהם מבצעים, אנחנו מצליחים לגעת בכל המשפחות שלנו בזמנים אלו". בנוסף, אנשי קבע רבים מקיימים מפגשים נוספים מעבר לאירועי החובה: הם מגיעים לאירועים משפחתיים, יוזמים פעילויות משותפות יחד עם המשפחות ומסייעים בהכנות לאזכרות. "בגלל שאני בחרתי את המשפחה, ואני נמצא איתה בקשר כבר כמה שנים, אני מרגיש שאני עובד מהלב ולא מתוך הרגשת חובה", אמר רנ"ג קיסוס. "מבחינתי, זאת זכות להיות חלק מדבר כזה".
 • 04.05.14
  טקס מצטייני ראש אט"ל

  טקס חלוקת תעודות הצטיינות ודרגות של אגף הטכנולוגיה הלוגיסטיקה, התקיים בשבוע שעבר ברמת אפעל, בראשות האלוף קובי ברק. התעודות הוענקו ל-27 חיילים, אנשי קבע ומילואים המשרתים באגף, אשר הגיעו להישגים מרשימים, הפגינו מוטיבציה רבה, מוסר עבודה גבוה, והבנת ערכי הצבא.

   

  צילום: ספיר אליהו

   

  "ברצוני לברך אתכם, מצטייני אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, על העשייה, ההשקעה יוצאת הדופן, המסירות והתרומה הענפה לביטחון המדינה. אתם מהווים דוגמה לחתירה מתמדת למצוינות ולאיכות בעשייה", בירך האלוף ברק בטקס. "אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, על כל משרתיו, מפקדיו ואזרחיו, אמון על הפעלה מיטבית של המערך הלוגיסטי, התומך במאמץ הלוחם לצורך השגת הניצחון, על כן עבודתכם חשובה לצבא".

   

   

  בין הנוכחים, קיבלו חלקם הצטיינות מהרמטכ"ל, ואחת אף קיבלה הצטיינות מנשיא המדינה. רב"ט אדווה חורי, מדריכה ביחידת שר-אל, היא מתנדבת בעלת לקות ראייה חמורה אשר בחרה לשרת למרות כל הסיכויים במסגרת צבאית, ולתרום כמה שאפשר. לאחרונה הוחלט שתצא לקורס קצינים. "בחרתי לשרת מתוך רצון לשרת שירות משמעותי ולממש את כל יכולותיי", סיפרה רב"ט חורי. "אני שמחה שהגעתי לכאן, כי אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה התחשב בי לאורך כל הדרך. תמיד רציתי לצאת לקצונה, ואני שמחה שזה התאפשר לי, ואוכל לתרום עוד", הוסיפה.

 • 02.05.14
  תעודת הוקרה לע. רמ"ד אימונים באט"ל

  סגן אלעד אלמקייס, ע. רמ"ד אימונים באט"ל, קיבל לאחרונה תעודת הוקרה  ממשטרת ישראל. זאת לאחר שסייע לאזרחית במצוקה נפשית, אשר ניסתה לשלוח יד בנפשה בחודש שעבר.

  בזמן ששהה באזור מבודד של חוף אשקלון, הבחין באישה נכנסת לתוך המים כשהיא לבושה לגמרי. ההתנהגות המוזרה של אותה אישה עוררה בו חשד, ולכן הוא המשיך לעקוב אחר מעשיה בדאגה. הגברת שחתה מאות מטרים הרחק מהחוף ולכיוון עומק הים, עד שדמותה נעלמה כליל בין הגלים.

  הוא שחה לכיוונה, אך כשלבסוף הגיע אליה זו התנגדה להגשת העזרה וניסתה להטביעו.

   

   

   במאמצים כבירים משה אותה סגן אלמקייס חזרה לחוף מבטחים. הגברת הייתה דוברת רוסית ולא היה ניתן לתקשר עמה, אך זו ניסתה שוב ושוב להיכנס חזרה למים. עובר אורח שעבר במקום ראה את המתרחש והתקשר למשטרה. דוברת רוסית שנמצאה במקום תרגמה את דברי הגברת, שהתוודתה על כך שאכן ניסתה ליטול את חייה. על תושייתו להצלת חיי אדם קיבל תעודת הוקרה בטקס רשמי מטעם סגן ניצב שמעון פורטל, מפקד תחנת אשקלון. "בפעילותך הפגנת נחישות, תושייה ואזרחות למופת. ברצוני לשבח ולהוקיר את מעשיך אשר הביאו להצלת חיי אדם", נכתב בתעודה.

 • 01.05.14
  חיל החימוש באוטומוטור 2014

  גם בשנת 2014 עם ישראל לא מפסיק לאהוב מכוניות. בחופשת הפסח ניתן היה למצוא רבים מהם נוהרים לעבר תערוכת המכוניות "אוטומוטור" שהתקיימה בגני התערוכה בתל אביב, שם הוצגו דגמי המכוניות החדשים של החברות המובילות בעולם, ובמקביל פיתוחים טכנולוגים שבעתיד יהפכו את הנסיעות שלנו לנוחות ויעילות יותר.

   

   

  במהלך התערוכה בלטו ביתני הענק שהוקמו מטעם כוחות הביטחון: נציג צה"ל בתערוכה היה חיל החימוש, כשזו שנתו השנייה בה הוא משתתף בתערוכה. במהלך ימי התערוכה ביקרו בביתן זה אלפי אנשים, שהתפעלו מהרכבים השונים, הטכנולוגיות והאמצעים המתקדמים המסייעים ללוחמים ביחידות הקדמיות בשטח. כך למשל, הוצג רובוט לסריקת מנהרות בשימוש יחידות מיוחדות, כשתפקידם של אנשי החימוש של אותה היחידה הוא לשמור על כשירותו. בנוסף הוצגו בביתן החיל מספר רובוטים משוכללים, אשר פותחו על ידי תלמידי ושוחרי חיל החימוש במסגרת לימודי י"ג-י"ד.

   

   

  המופע המרכזי היה רובוט אשר מסוגל לזרוק צלחות מעופפות, שייצג את ישראל במסגרת תחרות הרובוטים "FIRST" הבינלאומית בשנה שעברה. "המטרה היא לחבר את בני הנוער לעולם טכנולוגיית הרכב בצה"ל", סיפר מפקד בסיס ההדרכה למקצועות החימוש, אל"ם אליעזר בן הרוש. "יש לנו הרבה במה להתגאות. יש עתיד משמעותי לבני נוער כמוקד ידע ויכולת". בפעם הראשונה בתערוכה השתתפה גם משטרת ישראל, שבביתנה קיימה תערוכה הסטורית של ניידות משטרה מכל הזמנים. ביתן דומה העמידו אנשי כיבוי האש, בו הוצגה הכבאית הראשונה בארץ - "מאירה", וכבאיות נוספות, ביניהם כבאית "עמק 9", בה נספה אלעד ריבן בן ה-16 במהלך אסון הכרמל.

 • 16.04.14
  צבא ההגנה לסביבה

  כמה טוב אתם מכירים את הסביבה בה אתם משרתים? לא מדובר רק בחיילים ובקצינים איתם אתם עובדים; במב"ס ובנגד המשמעת, הטבח או הנשקייה: השטחים הצבאיים מקיימים יחסי גומלין עם מגוון גורמים סביבתיים כמו צמחים, בעלי חיים ועתיקות היסטוריות. פרויקט חדש של צה"ל עם החברה להגנת הטבע קרא ליחידות לאמץ את הסביבה בה הם חיים, ולהבין אילו פלאים ניתן למצוא כשיוצאים מהש"ג.

   

       

        צילום: יובל דקס

   

  הפרויקט "צבא ההגנה לסביבה" הוא יוזמה משותפת של קרן 'הדוכיפת' לקידום החינוך והצפרות, ובהובלת אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה והמנהל להגנת הסביבה, שתכליתה לקיחת אחריות על הסביבה. מפקדים מדרגת סא"ל ומעלה, מכלל יחידות הצבא, הוזמנו להציע יוזמות ייחודיות שיעודדו שמירה על הטבע בבסיס, ויביאו לשיתוף פעולה של כל החיילים ואנשי הקבע ביחידה. "קראנו למפקדים להציע יוזמות סביבתיות במרחב פעולתם, לתמוך בהן, ללוות אותן על ידי אנשי מקצוע ולתת להן תהודה חיובית", סיפר ראש המנהל להגנת הסביבה, סא"ל אייל עזרא. "מטרת הפרוייקט הוא לגרום ליחידה להכיר את מה שמתרחש סביבה ולקחת אחריות על אותו מרחב בה היא פועלת". הצעות שונות התקבלו מכל גבולות הארץ - מיחידות הפועלות בפיקוד הדרום ועד לחטיבה המרחבית בחרמון. ההצעות הכילו רעיונות רבים לשיפור ושימור הסביבה, החל מפעילויות הסברתיות בשיתוף חיילי היחידה ויוזמות לטיפוח הצומח והחי.

   

  9 יוזמות נבחרו מתוך עשרות שהוצעו, אשר הוצגו בטקס מיוחד במעמד סגן הרמטכ"ל, האלוף גדי אייזנקוט. "הפרוייקט נתן לנו אפשרות להתוודע ליוזמות מקוריות מכל יחידות צה"ל", סיפר סגן הרמטכ"ל. " יוזמות כאלו יאפשרו לכולנו להביא לניצול טוב יותר של המשאבים שלנו והבנה על הטבע שנמצא מסביבנו". בנוסף נכחו בטקס ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק ומפקד הגיס הצפוני, האלוף נועם תיבון. היוזמות שנבחרו יזכו למימון כספי וליווי של אנשי מקצוע כדי להוציאם לפועל. הפרוייקט תוקצב ל-10 השנים הבאות, בהן הוא יהיה תחת אחריותו של אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. "אני בטוח כי במשך זמן זה ותחת טיפולו של האגף, הפרוייקט יהפוך למקור גאווה עבור מפקדי היחידות ועבור החיילים", הוסיף מפקד הגיס הצפוני.

   

  צילום: שמוליק יידוב