תפקידים בחיל הלוגיסטיקה תפקידים בחיל החימוש

סיפורים מהשטח

שווה במדים - תימור דהן

תימור דהן, בן 26 מדימונה, בעל מוגבלות שכלית, משרת כמחסנאי בסיס ההחסנה בבאר שבע כבר למעלה משלושה חודשים. למרות מוגבלותו דהן מתפקד כמו כל חייל אחר בבסיס, במסגרת פרויקט "שווים במדים" דרכו התגייס לצה"ל.
לכתבה המלאה

גליה החובשת הנועזת

נראה כי מסיימי קורס חובשים נמצאים בכוננות מתמדת. ברגע שהם יוצאים מבה"ד 10, הם עירניים מתמיד, באוטובוסים, במסעדות, רק מחכים להיתקל במקרה "בחיים האמיתיים". סמל גליה צוקר הייתה שותפה לתחושה הזאת, אך לא יכלה לשער ששנה אחרי שעברה ממקצוע החובשות לצילום, תציל את חייה של תינוקת בת שנה וחצי מתחת לבית.
לכתבה המלאה

מבזקים וחדשות

 • 01.04.14
  ביקור ארגון "חיים וסביבה" בפלמחים

  ארגון "חיים וסביבה" הוא ארגון גג של כ-130 ארגונים סביבתיים מכל הארץ. השבוע נציגיו ביקרו בבסיס חיל האוויר בפלמחים, כדי לחוות דוגמא ליחסי הגומלין שמקיים צה"ל עם הסביבה בה הוא נמצא. "בבסיס פלמחים ניתן לראות  במקום פעילות מבצעית אינטנסיבית, לצד שמירת הסביבה ומודעות לאיכות הסביבה", הסביר ראש מנהל הגנת הסביבה, סא"ל אייל עזרא. "הדבר עוזר להראות כי צה"ל שומר על שני הפקדונות היקרים שהוא קיבל לרשותו: האנשים והסביבה, ועלינו להחזירם בדיוק כמו שקיבלנו אותם".

  לדבריו, הבסיס ממוקם באזור בעל מגוון ביולוגי מיוחד, בו קיימים מלבד הבוטניקה העשירה והחי גם אתרי מורשת ועתיקות. הבסיס מצליח לאזן בין הדרישה המבצעית, לה פוטנציאל לנזק סביבתי, לבין החובה לשמירה על הסביבה. הוא מבצע את זה בהצלחה על ידי מספר פרוייקטים גדולים שפועלים מספר שנים בבסיס, אשר מטרתם שמירה על המארג שמסביב, לצד העלאת המודעות בקרב חיילי היחידה למתרחש סביבם. כך למשל פרוייקט "משעולי פלמחים" הוא מסלול נסיעה באופניים מסביב לבסיס, כשבעזרת אפליקציה ייעודית ניתן לקבל מידע לגבי כל אתר. שמורת הטבע "בוסטני פלמחים", עליה אחראי הבסיס, באה לשמר את המגוון שקיים בסביבה,

   ובמיוחד על תוואי רכסי החול שבאזורים אחרים בארץ נעלם בעקבות תאוצת הבנייה. פעילות נוספת שמתבצעת בבסיס הינה פעילות סביבתית-חברתית, שמשלבת מתנדבים בעלי צרכים מיוחדים לסיוע במיחזור פסולת אלקטרונית. "לצבא השפעה משמעותית על המצב הסביבתי בארץ, והתרשמתי לטובה מהגישה העניינית וההבנה שהוא הפגין לגבי השפעתו", סיפר חבר כנסת לשעבר ויו"ר הארגון,מר מוסי רז. "התרשמתי במיוחד מהעובדה כי 15% מהאנרגיה בצה"ל היא אנרגיה מושבת, אנרגיה מתחדשת. יש לצבא ידע רב בנושא איכות הסביבה, כשמשיתוף הפעולה גם הארגון וגם הצבא יוכלו להפיק תועלת"

  במהלך הסיור הוצג לחברי הארגון פיילוט שמיושם בימים אלה בבסיס: שימוש באור אותו מייצרת השמש כדי להאיר את מוסכי הטייסות. מערכת התאורה החדשה שנמצאת בבחינה מנצלת את האור שנקלט מהשמש, מגדילה את עוצמתו ומשתמשת בו על מנת להאיר את ההאנגרים הענקיים בו חונים המסוקים של הבסיס. רוב העבודה במחסנים מתבצעת בשעות היום, בשעות בה פליטת השמש היא מירבית. בבסיס מעידים כי 85% מהחשמל הנחסך בהאנגרים בפיילוט הוא כתוצאה של יוזמה זו. במידה והפיילוט יצלח, המערכת צפויה להיקלט בבסיסים נוספים. "המנהל להגנת הסביבה צפוי לשתף פעולה עם גופים סביבתיים נוספים, כמו הקרן הקיימת לישראל ורבים נוספים", ציין סא"ל עזרא. "אני מאמין כי שיתופי פעולה כאלו יתנו תהודה רבה לפעילות לשמירת הסביבה הנעשית בצה"ל ". 

 • 07.04.14
  קורס בין-לאומי של חיל הרפואה

  הקורס הבין-לאומי השמיני של חיל הרפואה הסתיים בשבוע שעבר (31.3), לאחר שבועיים בהם 36 החניכים, ממדינות זרות ומחיל הרפואה, למדו על הרפואה הצבאית והאזרחית בארץ. זאת, כחלק מסדרת קורסים בין-לאומיים שנערכו באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. כלל החניכים, מדרגות סא"ל עד אל"ם, עוסקים ברפואה בצבאות השונים, בהן צבא ברזיל, ספרד, גרמניה וסין.

   

   

  החניכים הגיעו לקורס על מנת להיחשף למדינת ישראל וליצור שיתוף פעולה בין החניכים הזרים לישראלים. "החיבור והעברת הידע בין החניכים היוו ציר משמעותי בקורס החווייתי הזה", סיפר מפקד הקורס, סא"ל ד"ר חגי פרנקל, מפקד מגמת מפקדים בבה"ד 10. גם ציר המנהיגות היה ציר משמעותי בקורס, במסגרתו החניכים נפגשו עם מנהיגים מהעולם הצבאי והאזרחי. "החיבור מתחיל דרך הרפואה, אבל המשיך הרבה מעבר לכך. זרענו זרעים לשיתוף פעולה עתידי משמעותי".

 • 10.04.14
  מפגש ר' אט"ל ונציג שח"ר לקראת חג הפסח

  לקראת חג הפסח, נפגש ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק עם פרוייקטור שחר אט"ל, מר יוסי כהן.

  כחלק מהכנות רבנות אט"ל לקראת חג הפסח, העניק מר כהן לאלוף חבילת מצות שמורות ומהודרות.

  האלוף בירך את הפרוייקטור ואת חיילי שח"ר בכל יחידות ומרכזי אט"ל בברכת חג שמח.

  "אני מטפל בפרויקט שח"ר באט"ל באופן אישי", העיד האלוף. "בצה"ל בכלל ובאט"ל בפרט, שילוב החרדים הוא ערך עליון".

 • 02.04.14
  אזכרת אסון הספארי

   29 שנים לאחר "אסון הספארי", בחיל החימוש ממשיכים לציין את האירוע באזכרה השנתית לזכרם של 12 אנשי החימוש אשר נספו באסון. המשפחות השכולות ונציגי חיל החימוש מתאספים בכל שנה כמה מאות מטרים ממקום הפיגוע, ליד אנדרטת חללי הספארי שהוקמה בעיר מטולה.

   

  אסון הספארי התרחש בזמן שהייתו של צה"ל בלבנון, ב-10 במרץ 1985. שיירה של רכבים מסוג "ספארי" הובילה עשרות חיילי חימוש בסדיר ובמילואים שחזרו מחופשת השבת שלהם אל המוצבים בהם הם משרתים בתוך לבנון. השיירה לוותה על ידי שני ג'יפים, אחד בתחילתה והשני בסופה. ליד העיירה הלבנונית מארג' עיון מבחין הג'יפ המוביל בטנדר אדום מסוג שברולט, ומורה לו לפנות את הדרך, ללא ידיעה כי מדובר במחבל. הנהג מבצע את ההוראה ומאפשר לג'יפ הראשון ולרכב הספארי הראשון לעבור. לאחר מכן הטנדר מתפוצץ, ובעקבות הפיצוץ אחד מהרכבים עולה באש. באותו אסון נהרגו 12 אנשי חימוש, ו-14 נוספים נפצעו.

   

   

  "בפרק הזמן שעבר, אנחנו כבר רואים כי המשפחות השכולות מביאות את הדור השני - שלא היה חי בזמן האסון - להתייחד עם הנופלים", סיפר מפקד יחידת החימוש של מרחב הצפון, אל"ם יניב חדד. על פעילותו של חיל החימוש כיום התייחס מפקד היחש"ם ואמר, כי לא ניתן יהיה לבצע פעולה צבאית ללא אנשי החימוש. "אם מחר בבוקר תהיה פעילות של כוחות לוחמים - חיל החימוש ייכנס איתם. גם בזמן השגרה חיל החימוש נמצא הכי קרוב ללוחמים - ממש על הגדר, מטפל בתשתיות שמגינות על המדינה".

   

   

   

  אחד מ-12 אנשי החימוש שנהרגו באסון הוא טוראי משה דהאן ז"ל. אחייניו סמל אחיעד יעקב וסרן ליה יעקב גדלו כל חייהם על סיפורים מתקופתו של דודם, ובמיוחד על סיפור האסון. כיום שניהם משרתים בתפקידים משמעותיים בצה"ל - אחיעד משרת כלוחם בחטיבה 7, וליה ממלאת מקום רמ"ד כוח אדם בפיקוד העורף, זאת לאחר שביצעה שורה של תפקידים שלישותיים, ביניהם גם במחלקת הנפגעים. שניהם מעידים כי הבחירות שלהם והחוזק הנפשי שהם מפגינים בתפקיד מושפעים, גם אם לא באופן ישיר, מדודם ז"ל.

   

   

  "לא עובר שישי אצל סבתא שלנו שלא מדברים עליו. יש לה יותר תמונות שלו משלנו", מעיד סמל אחיעד. "הוא חלק מאיתנו בהרבה מובנים - החל מהשם שלי 'אחי-עד', תאריך הלידה שלי הוא תאריך גיוסו לצבא, ועד לדמיון שלנו במראה". סרן ליה מתהדרת בעובדה כי למרות האבל, האסון עזר למשפחה להכיר אף יותר בחשיבותו של הצבא, והדבר דחף אותה לעבר מסלול הקצונה הייעודי בחיל השלישות. "הסיפורים על משה מסביב לשולחן הביאו לשיחות על צבא בגיל צעיר מאוד, והמחשבות על האופציות לשיבוץ צצו כבר בגילאי העשרה", היא מספרת. "האבל לא נעלם. אם כבר, בכל שנה הוא מתגבר. בכל אירוע משפחתי אנחנו חושבים על משה, שלא יכול לשמוח בשמחתנו. כשאנחנו עולים בכל שנה לאנדרטה במטולה, ורואים את המקום בו הוא נהרג, אנחנו מרגישים שזה הכי קרוב אליו שאנחנו יכולים להגיע".

 • 05.03.14
  השתלמות לוגיסטית בזירה הצפונית

  פיקוד הצפון ערך השבוע השתלמות בנושאים לוגיסטיים בהתמקדות על הזירה הצפונית, במסגרת הפקת הלקחים ממלחמת לבנון השנייה. במהלך ההשתלמות הועברו תכנים עיוניים והרצאות העוסקות בטכניקות לוגיסטיות בשעת חירום, ובשינויים שנקבעו ברמת האוגדות, הפיקודים וברמה המטכ"לית."העיסוק של המפקדים בלוגיסטיקה הוא אחר משנים עברו", ציין ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק, אשר נכח בהשתלמות. "אנחנו לוקחים בחשבון כי המלחמה הבאה תהיה לא רק רב-זירתית, אלא גם רב-זרועית. במהלכה נדרש לתת מענה לא רק לכוחות הלוחמים ביבשה, אלא לסייע גם לכוחות חיל האוויר והים".

  ההשתלמות ארכה כיומיים, כשליומה הראשון הוזמנו קצינים במערך הלוגיסטי ברמת הגדוד, כמו קציני החימוש ומפקדי פלוגות המפקדה. אל היום השני הגיעו מפקדים בכירים בצה"ל, ביניהם מפקדי חטיבות, מפקדי אוגדות, קציני לוגיסטיקה אוגדתיים ופיקודיים, קציני חיל ראשיים, מפקדים מאגדי הלוגיסטיקה ומפקדים בפיקוד הצפון ובאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. במהלך ההשתלמות למפקדים הבכירים נכחו גם מפקד פיקוד הצפון, האלוף יאיר גולן, ראש אט"ל, האלוף קובי ברק ומפקד הגיס המטכ"לי, האלוף גרשון הכהן. "מטרתה של ההשתלמות הלוגיסטית היא להעלות את מוכנות הפיקוד", ציין מפקד פיקוד הצפון. "אך המבחן שלנו יהיה לקחת את מה שלמדנו, ולהביא אותו לידי ביטוי באימונים ולתרגילים. אם נעשה כך, המוכנות שלנו תהיה טובה יותר".

  במסגרת ההשתלמות הועלתה במקום תצוגה של אמצעים ויכולות על ידי מערכי האספקה, האחזקה והרפואה: כך למשל, מערך האספקה הציג את לוח המזון החדש של חייל החי"ר; במערך הרפואה הראו כיצד יראה הווסט החדש של החובשים, ומערך האחזקה ביצע תצוגת יכולת של טנק חילוץ. בנוסף, הרבנות הצבאית והמשטרה הצבאית, אשר מסופחות לאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בשעת חירום, הציגו כל אחת את היכולות המיוחדות שלהן - אימון של צוות לאיתור נעדרים (אית"ן) של הרבנות, ותצוגת אמצעים לחסימת צירים המשמשים את המשטרה הצבאית. כל היכולות שהוצגו נמצאות כבר היום בדרגים, או יקלטו בקרוב ביחידות השונות. "היום הזה הוא יום שאופיין עבור המערך הלוגיסטי והמפקדים העוסקים בלוגיסטיקה בגזרה הצפונית", סיפר קצין הלוגיסטיקה של עוצבת הגליל, סא"ל רונן. "לקחנו את השינויים שבוצעו בצבא החל מרמת הגדוד ועד לרמה המטכ"לית, זאת בדגש על השינויים שנעשו בשנתיים האחרונות, ואיגדנו את הכל ליום מקצועי אחד".

  בתערוכת האמצעים הוצג לראשונה האוהל החדש שישמש את פלוגות ההחייאה הקדמיות - "פלה"ק+", אשר מספק יכולת רפואית מתקדמת לפלוגת החייאה ולצוות 10, היחידה הכירורגית של חיל הרפואה. זאת במסגרת התוכנית של חיל הרפואה "טובים השניים", בה יפעלו שתי היחידות יחדיו בשדה הקרב. "אוהל הפלה"ק החדש הוא המקום היחידי שניתן יהיה לבצע השעיית פצועים אמיתית בזמן אמת", הסביר קצין הרפואה של הפיקוד, אל"ם ד"ר טריף בדר. האוהל החדש ניתן לפריסה תוך שעתיים, והוא מסוגל לתת מענה ליותר מ-300 פצועים במספר ימים, ללא חידוש המלאי הרפואי בו. הוא בעל יכולות טיפול נמרץ, ומכיל את כל האמצעים המאפשרים לבצע פרוצדורות רפואיות, ביניהם גם מיטת ניתוחים. כ-10 אוהלי "פלה"ק+" צפויים להיכנס בקרוב לשימוש הפלה"קים. עוד הוצג בתערוכה הוא הנגמ"ש הנסיוני לפלוגת המפקדה, אשר נבחן בימים אלה במרכז הלאומי לאימוני יבשה. מטרתו של הנגמ"ש היא לתת מענה למפקדי הפלוגה תוך כדי תנועה. במרכזו של הנגמ"ש מוקם שולחן, ועליו עמדות למערכות שליטה ובקרה שונות. השליש, קצין החימוש ומפקד פלוגת המפקדה יוכלו לפקח על המתרחש ולגבש תמונת מצב בזמן שהנגמ"ש בתנועה ליעד הבא.

   

 • 28.02.14
  מערך רפואת השיניים

    חיל הרפואה שם לעצמו לסייע ללחימה בכל מצב - גם בלחימה במחלות השיניים. "חיילים רבים פוגשים את רופא השיניים לראשונה רק במסגרת הצבאית", מציג עוזר קרפ"ר  לרפואת שיניים, סא"ל ד"ר שי גורן. "אנחנו מבצעים מאות אלפי טיפולים בשנה, וכל המטופלים שעברו אצלנו יצאו מרוצים". בחודשים האחרונים מבצע מערך רפואת השיניים שדרוג ברמת השירות הניתנת בו, כשהוא שם לעצמו להגיע עד לאחרון החיילים. עיקר המאמץ מכוון אל עבר הכוחות הלוחמים, אשר מתוקף תפקידם מתקשים לפנות זמן עבור רופא השיניים. "לאחרונה הוספנו טיפולי שיניים כמו כתרים לחיילים לוחמים, והתחלנו להעניק טיפול ליחידות נוספות, כמו יחידות מג"ב וחיילות המעברים. מאז שהתחלנו, מספר המטופלים שביקשו טיפול ביחידות אלו עלה בכ-30 אחוזים". 


    גם בתחום המעקב והרישום אחר טיפולי השיניים בוצעה קפיצת מדרגה, וכיום הוא מבוצע בכל היחידות באופן דיגיטלי בלבד, ובאמצע מעבר הדרגתי לביצוע צילומי השיניים באופן דיגיטלי. בעוד שבעבר הצילומים היו מתועדים באופן ידני בתיק המטופל, הרי שכיום ניתן למצוא את אלה במערכת הדימות הדיגיטלית (מערכת
  PACS) המשמשת את חיל הרפואה. "קשה לעקוב אחר טיפולי השיניים של חיילים לוחמים, משום שלעיתים קרובות הם עולים לקו או מבצעים אימון, ואינם יכולים להתפנות עבור הטיפול", הסביר ע. קרפ"ר לרפו"ש. "החייל תופס קו בעזה, למשל, בזמן שהצילומים שביצע נמצאים בבסיס האימונים החטיבתי שלו. השימוש ב-PACS במסגרת מערך רפואת השיניים מאפשר טיפול המשכי בחייל לאורך שירותו, מכל מקום בארץ". ההיסטוריה הרפואית של החייל וצילומי השיניים נשמרים על שרת ה-PACS, והם משמשים את רופאי השיניים הצבאיים מכל הבסיסים. המערכת תדע לזהות בקרוב  גם את מצבו הדנטלי של אותו חייל, על פי בדיקת הרופא, כשהיא מדרגת אותו ממספר 1 - חייל שאינו דורש טיפול ועד למספר 4, המיועד למקרים הקשים ביותר. המערכת נקלטה ב-12 בסיסים קדמיים, בהם כל בסיסי ההכשרה החטיבתיים של חטיבות החי"ר. "בהמשך השנה אנחנו עתידים לרכוש מערכות נוספות להטמעה בבסיסים נוספים, במטרה לסיים את המהפכה הדיגיטלית במערך רפואת השיניים עד שנת 2015", הוסיף ד"ר גורן. 

   

    בחודש שעבר חנך מערך הרפואה את מרפאת השיניים הניידת השלישית שלו - הרפו"שית - אשר תתן מענה לכל היחידות המשרתות במרחב הצפון. היא מצטרפת לניידות הפועלות מזה כשנתיים בפיקוד הדרום ובפיקוד המרכז, ובכך תורמת לזמינות רופאי השיניים לחיילים בכל רחבי הארץ. "בגלל תנאי השירות נמצאים הלוחמים והמשרתים בגבולות הרחוקים בסכנה לתחלואה דנטלית רבה ביותר", מסביר הד"ר.  "מרפאות השיניים הניידות מאפשרות להביא את רפואת השיניים עד לחייל בבסיס או במוצב". בעקבות הצלחתן החלו לחשוב בחיל הרפואה על רכישת ניידת רביעית לפיקוד הדרום, שתסייע לניידת הקיימת, זאת לאור המרחקים האדירים המאפיינים את מרחב זה.  בנוסף למרפאות הניידות גם מרפאות השיניים הקבועות עברו שדרוג: הוקמו ושופצו מרפאות שיניים בבית הספר להנדסה צבאית, בבסיסי חיל האוויר ברמון ובצריפין, בסיסי חיל הים באשדוד ובחיפה ובחטמ"ר בנימין. בסיסים נוספים כדוגמת בה"ד 1, בסיס ההכשרה של פיקוד העורף, בית הספר לאיסוף קרבי וחטמ"ר הערבה צפויים לעבור שדרוג בהמשך השנה, כדי להעניק למטופליהם את הטיפול המיטבי.

 • 02.03.14
  הראשונה בסדנה

  לאורך שירותה הצבאי רס"ן לימור מצאה את עצמה פורצת את הדרך עבור נשים בתפקידי חימוש בשטח, תפקידים שנתפסים אצל אחרים כ'גבריים'; בתפקידה הנוכחי היא המ"פ הראשונה של סדנת חימוש במרכז ההובלה; "המסלול שבחרתי לשרת בו הוא המסלול הטוב ביותר שיכולתי לבצע".

  רס"ן לימור מפקדת על סדנת גדוד אבירי המרכז, אשר אחראית על אחזקת כלי רכב כבדים, החל מגנרטורים, משאיות מעל 12 טון וספארונים ועד למובילי הטנקים. בנוסף הסדנה אחראית על מתן מענה בכל הגזרה לכל כלי רכב תקול, כולל ביצוע חילוץ וגרירה. בסדנה משרתים כ-100 חיילים, אנשי קבע, אע"צים ותלמידי בי"ס 'עמל' במגמות הטכניות. בתפקידה כמ"פ הסדנה היא עובדת ללא הפסקה, כשהיא מנהלת את הסדנה במסגרת הפעלות ותרגילים רבים. "הסיפוק שאני מקבלת במסגרת התפקיד נותן לי כוח להמשיך, ולהתוות את השירות שלי בצה"ל", היא מציינת. "לולא הבעת האמון של המפקדים שלי לא הייתה לי את היכולת לפרוץ את הגבולות ולהגיע לתפקיד זה".

  רס"ן לימור החלה את השירות הצבאי בבסיס הציוד של פיקוד הצפון, כטכנאית תפ"י (תכנון פיקוח וייצור), בו עזרה לפקח על תוכניות העבודה של בתי המלאכה. כבר בתחילת שירותה היא מקבלת זימון לקורס קצינים. "גם לפני שהתגייסתי הייתי בעלת מוטיבציה לשירות ואהבת הארץ, וכנראה שאהיה גם לאחר שאשתחרר", היא מסבירה. "זה טבוע לי בDNA. בעקבות כך תמיד ידעתי שארצה לצאת לקצונה בשלב מסויים בתפקיד שלי". המ"פ מציינת כי בקורס קציני החימוש שביצעה - לפני קצת יותר מעשור - תמהיל הצוערים הורכב מכ-50 בנים ו-7 בנות.

  את תפקידה הראשון כקצינה היא מבצעת בענף שדו"ת במפקדת קצין החימוש הראשי, כשהיא אחראית על בחינת ובקרת פעילותן של יחידות החיל. לאחר מכן עוברת למדור תורה ותרגילים, שם היא מלווה תרגילים ומנהלת את גרף האימונים של אנשי החימוש בכל הצבא.למעלה מ-5 שנים משרתת במפקדת קצין החימוש, כשבסיומן היא מקבלת הצעה לבצע את תפקידה הראשון בשטח. "חששתי בהתחלה. הכרתי רק את המטה ולא ידעתי אחרת. אבל כשראיתי את חברי מקבלים תפקידים נחשבים, תמיד הייתה בי המחשבה - למה לא אני. רציתי לפתח את עצמי וידעתי שאני מסוגלת לכך, ובדיעבד זו הייתה ההחלטה הנכונה עבור הקריירה שלי".

  כך לימור מוצאת את עצמה משובצת בתור קצינת החימוש של יחידת המסתערבים באיו"ש. במסגרת תפקידה היא אמונה על אחזקת אמצעי לחימה מיוחדים, ועל הפעילות מול החברות האזרחיות שעובדות בשיתוף פעולה עם הימ"ס. משם היא עוברת לתפקיד קצינת החימוש של גדוד עשת בחטיבת השריון 'עוצבת עקבות הברזל'. "אם בימ"ס המשרד של קצין החימוש הוא קבוע, כקצינת חימוש גדודית את מוצאת עצמך נעה הרבה בארץ", היא מציינת. "שם למדתי איך לנתח את השטח, איך להכין מבצע, ואת העולם השלם שנקרא 'טנקים'. ניהלתי עשרות אנשי חימוש מפוזרים בכל הארץ, בין אם באימון ובין אם בקו, ונתקלתי באתגרים שלא היו לי בעברי, כשאני עוברת אותם בידיעה שיש לי מפקדים שתומכים בי ומחלקת חימוש מצוינת, וביחד איתם היינו מוכנים לכל אתגר".

  את תפקיד הרס"ן הראשון שלה היא מבצעת בחטיבת המילואים המשוריינת "עוצבת יפתח"', כשהיא האישה הראשונה אשר מאיישת אי פעם את תפקיד קצין החימוש בחטיבה זו. "תחת פיקודי היו נגד אחד ושני חיילים בסדיר, שביחד איתם תחזקנו את האמפריה שנקראת 'חטיבת מילואים'. בנוסף לאנשים בסדיר הייתי אחראית על כוח אדם של מאות אנשי מילואים". לאורך שנותיה בתפקיד היא אחראית על אימון אנשי החימוש במילואים בכל הדרגים, ממחלקות החימוש הגדודיות ועד לכלל כוחות החימוש במסגרת תרגילים חטיבתיים, ואף פיקחה על אחזקת דחפורי ה-D9 שהובלו מטעם החטיבה לסייע לכוחות הלוחמים בזמן מבצע 'עמוד ענן'. לפני כחצי שנה נכנסה הרס"ן לתפקידה הנוכחי, כמ"פ סדנה במרכז ההובלה. "בשנים האחרונות החלו ניצנים של שיבוצי נשים, ואלה נחשבים להצלחה. ככל שהזמן עובר אפשרויות השיבוץ של נשים בתפקידי שטח גדלות", היא מעידה. "זה דורש כוח רצון עז, ויכולת להתמודד עם אתגרים שלא נמצאים בכל מערך. יש בתפקידים האלה ויתור גדול על הפן האישי, אבל בסופו של יום - יש בהם סיפוק אדיר".

   

 • 19.02.14
  ערב הוקרה לעמותת גיבורים קטנים

  עמותת "גיבורים קטנים", המקיימת פעילויות לילדים ובני נוער בעלי צרכים מיוחדים בשיתוף הצבא, חגגה 13 שנות פעילות. בטקס, שהתקיים באוניברסיטת תל אביב, נכחו שר האוצר, סגן שר הדתות, ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, קצין הלוגיסטיקה הראשי וקצין השלישות הראשי.

   

   האלוף עם יריב וינצר, נשיא העמותה ומשפחתו // צילום: משה פיילברג 

   

  העמותה משתפת פעולה עם הצבא כבר שנים רבות, בייזום פעילויות של הילדים עם חיילים, בהן הילדים עולים על מדים ועוזרים בעבודה בבסיסי צה"ל. "העמותה וחיל הלוגיסטיקה קשרו קשר אמיץ ויפה", אמר ראש אט"ל, האלוף קובי ברק, בכנס. "מי שלא רואה את הילדים משתלבים בעשייה בבסיסי צה"ל לא יודע התרגשות מה היא. מעשיכם, מתנדבי העמותה, הופכים הלכה למעשה".

 • 08.02.14
  חטיבה 7 ביצעה תרגיל לכוחות הלוגיסטיים

  בזמן שחטיבה 7 תופסת קו בגזרות השונות, החליטו מפקדיה להעלות את אנשי מפקדות הלוגיסטיקה של החטיבה על האושקושים, הטטרות והמובילים ולנוע לרמת הגולן, שם הם ביצעו תרגיל ראשון מסוגו אשר דחף אותם עד לקצה היכולת. במהלך התרגיל הם דימו מצב מלחמה במרחב הצפוני, כשהחיילים ואנשי הקבע צריכים להגיע עד לאחרון הלוחמים ולתספק את הטנק שבסופו של דבר יכריע את המערכה. "אנחנו מסבירים לחיילים תומכי הלחימה שההצלחה שלהם במשימה היא קריטית לפעולות הגדודים ולפעולת החטיבה", הסביר קצין הלוגיסטיקה של החטיבה, רס"ן דותן באקבאני. "כשהלחימה מתמשכת מספר ימים, כפי שהיה בזמן מלחמת לבנון השנייה, נהיה חייבים להכניס את הדרג לתוך המרחב בו תתבצע הלחימה". 

   

   

  במהלך התרגיל שארך כשבוע, עברו הכוחות הכשרות שונות כגון ירי בתת-מקלעים וניווטים. עיקר המאמץ היה מספר אקטים לוגיסטיים שתורגלו כמו אספקת הכוחות הלוחמים במים ומזון ותדלוק הרכבים, כשבמקביל הם נתקלים בהתקפת כוחות אויב ותקלות יזומות. כך למשל, המובילים שהגיעו לקלוט את המזון ולחלקו ביחידות הופתעו לגלות כי הבסיס "הופצץ", ואת מנות הקרב הם יאלצו לאסוף דרך מטען שיוצנח מהאוויר. אל המטען הם נדרשו לנווט בעצמם, כשבדרך הם נתקלו בשלל הפתעות - מתקלה במנוע ועד לנפילת פצמ"רים. "רב הזמן אנחנו מתפעלים שגרה", סיפרה ס. מ"פ המפקדה של גדוד 'עוז', סגן לינוי טרוק. "חשוב לעשות את העצירות הללו בתפיסת הקו, ולבצע אימון מסוג זה. ברגע שהחבר'ה יודעים מה הם עושים, הם מבצעים את תפקידם בצורה רצינית". התקשורת בין הכוחות בוצעה באופן ידני, או על בסיס מכשירי הקשר הצבאיים. זאת כדי להרגיל אותם לא להסתמך על המכשירים החכמים, במצב בו הרשתות הסלולאריות יפלו. 

   


  במהלך התרגיל ביקר מפקד פיקוד הצפון, האלוף יאיר גולן, את הכוחות המתאמנים. "חשוב שהאימון יהיה הכי קרוב למצב אמת", הוא אמר. "אם במהלך האימון אתם נתקלים במכשולים - סימן שהאימון היה מוצלח". האלוף התייחס גם כן למוטיבציה של הדרג הלוגיסטי בחטיבה וטען כי צריך להתייחס אליו כמו ללוחמים. "צריך ללמד את אותו חייל, שלעיתים הכשרתו מסתכמת ברובאי 02, כיצד להיות הלוחם הכי טוב. הגדוד בו הוא משרת הוא יישות לוחמת, והיא צריכה להיות כזאת מההתחלה ועד הסוף".


  קצין הלוגיסטיקה של פיקוד הצפון, אל"ם יוסי אילוק, סיפר כי אכן בפיקוד מתכננים מאמצים להעלאת הכשירות הקרבית של הכוחות הלוגיסטיים בחטיבות הצפוניות. "קיימת הצעה בפיקוד להוסיף אמצעי שליטה ובקרה ומכשירי קשר בכל הכלים של הדרג, ולהכשירם בהפעלת תת-מקלע", סיפר הקל"פ. "זה יתבצע גם ביחידות הסדירות וגם ביחידות המילואים. הדבר נובע מההבנה שברגע שיקרה משהו, האנשים הראשונים שיוקפצו הם שמתאמנים כאן".  

 • 05.02.14
  הסכם שיתוף פעולה בין חיל הרפואה הישראלי וחיל הרפואה של חיל האוויר האמריקאי

  בתחילת פברואר נחתם הסכם שיתוף פעולה ראשון בין חיל הרפואה הישראלי לחיל הרפואה בחיל האוויר האמריקאי. ההסכם הניח את היסודות לשיתוף פעולה עמוק ומתמשך בתחומי עשייה מגוונים בהם רפואה תעופתית, בריאות הנפש, אקדמיה ומחקר. הוא נחתם על ידי הגנרל דר' תומס טראוויס, קצין הרפואה הראשי של חיל האוויר האמריקאי, לאחר ביקור של שבוע בו נחשף הגנרל לעשייה בחיל הרפואה וחיל האוויר הישראלי.

  בהסכם מציעים שני הצדדים את היתרונות הייחודיים להם, שמאפיינים את העבודה המשותפת המתקיימת כבר היום. כוחות הרפואה האמריקאיים נעזרים בהיקפם הגדול על מנת לבצע מחקרים רבים ולהוכיח האם טכנולוגיות מסוימות יעילות קלינית וכלכלית, והאם הן יכולות להיות מיושמות בשדה הקרב. מנגד, בגלל שחיל הרפואה הישראלי קטן יחסית, נציגים שלו נמצאים בכל גדוד ומאפשרים הטמעה מהירה של הטכנולוגיות החדשות בשטח. מכך, צה"ל צבר וצובר ידע וניסיון, ממנו גם כוחות ארצות הברית שואבים. "בכל 25 שנותיי בחיל הרפואה, שיתוף הפעולה הנוכחי בייננו לבין צבא ארצות הברית הוא הטוב ביותר שהיה מעולם", סיפר קצין הרפואה הראשי, תא"ל פרופ' איציק קרייס. "שיתוף הפעולה שלנו מבוסס על שותפות אמיתית, חברות, וכמובן ערכים משותפים".

  גם לפני חתימה ההסכם התקיימו שיתופי פעולה רבים בין חיל הרפואה לצבא ארצות הברית. "אנחנו חולקים ידע וניסיון בתחומים שונים", סיפר קצין הרפואה הראשי בדבר ניסיונו האישי בעבודה עם כוחות ארה"ב. "גם עבדנו ביחד במשימות הומניטריות ברחבי העולם. בשנת 2010 פיקדתי על המשלחת של חיל הרפואה להאיטי, לאחר אירוע רעידת האדמה. הוצבה שם ספינה של הצי האמריקאי, ואנחנו פינינו פצועים על סיפונה. הם היו נכס גדול להשלמת המשימה".

  צילום: ספיר אליהו

 • 12.01.14
  כנס משרתי הקבע

  כנס שנערך בשבוע שעבר בבסיס חיל האוויר בחצרים, חשף בפני אנשי הקבע שיעברו לקריית ההדרכה את תוכניות המעבר, ונתן להם אפשרות לשאול את השאלות שמעיקות עליהן. "הכנס יעזור לפזר את העמימות שנוצרה בקרב אנשי הקבע לקראת המעבר", אמר ראש מנהלת עיר הבה"דים, סא"ל שלום אלפסי. "לתת להם תשובות לשאלות ולהעלות את רמת בקיאותם בנוגע למעבר דרומה". במהלך הכנס חשף ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק, כי היא נבנית על בסיס השיטות הירוקות החדישות ביותר. "הקרייה תפעל על ידי תחנות כוח אשר מתבססות על גז טבעי, שיפעלו בצורה חסכונית בשעות הלילה", הסביר האלוף. עוד נחשף כי קריית ההדרכה תשתמש במתקן התפלת המים שהוקם באזור ניצנה, ויתבצע בה מחזור מים.

   


  קריית ההדרכה תפעל ברובה המוחלט על ידי מפעלים אזרחיים, כשרק על המפקדה והדרכת החניכים יהיו אמונים גורמים צבאיים. "אנחנו עוברים למקום שנוכל להכשיר את החיילים שלנו יותר טוב למלחמה", הוסיף ראש אט"ל. "הסמכויות יעברו לגורמים פרטיים, כך שאנו נוכל להתמקד בעשייה ההדרכתית".

   חברת 'מבט לנגב', שותפות עסקית בין מספר חברות גדולות עבור קריית ההדרכה, תהיה האחראית הראשית על הפעלתה בכל האספקטים ב-25 השנים הבאות. גם שירותים שבעבר היו תחת אחריותה של פלוגת המפקדה, כמו הזנה ואחזקת המבנים, יהיו בסמכות חברות אלו. מערך החירום שלה יתבסס על מערכות אבטחה מתקדמות במעגל סגור, חמ"ל אבטחה ייחודי ואמצעי תצפית ייעודיים. עוד צוין, כי מרבית הספקים והקבלנים שיפעלו בשטח הקרייה יהיו מאזור הדרום. "צה"ל מאז ומתמיד היה מוביל גם בתהליכים שלהם יש השפעה בתחום החברתי, ויש לנו כאן הזדמנות לפתח את הנגב", ציין בנוסף האלוף.


  קריית ההדרכה תשרת את החייל לאורך כל שנותיו במערכת הצבאית: מהטירונות אותה יבצע בבסיס ההדרכה הייעודי, השלמות חיליות וקורסים, ועד לשירות המילואים. "השילוב של הבה"דים במקום אחד ללא תיחום מסמל ערכים משותפים ומטרה משותפת", הסביר קצין הלוגיסטיקה הראשי, תא"ל רון אילוז. "הבשורה שהקרייה מביאה עימה היא שיפור בתהליכי הדרכה, ויצירת חניכים מוכשרים יותר בכל הבה"דים". זמן ההכשרה עצמו עתיד להיות קצר ואפקטיבי יותר: שיטת ההדרכה החדשה שתוטמע בקרייה תקבע בסיס הכשרות צר יותר, שיתרחב לאורך שירותו של החייל, כשחלק מתהליך הלמידה יהיה תחת אחריות התלמיד או לאחר קליטתו ביחידה.

  "כחלק מההיערכות לירידת הבה"דים לנגב הכנו תוכניות פרטניות, כיצד מייצרים מעבר חלק של הבה"דים מבלי לפגוע בהכשרות", סיפר ראש חטיבת הלוגיסטיקה באט"ל, תא"ל איציק כהן. "חטיבת הלוגיסטיקה מלווה את תהליך הירידה לנגב בכל ההיבטים הלוגיסטיים". בבסיסי ההדרכה ינצלו את הקרבה למרכז הלאומי ללוחמת יבשה (מל"י) ולמרכז לאימונים לוגיסטיים (מא"ל), על מנת לבצע תרגילים משותפים עם היחידות ואנשי המילואים המתאמנים במקביל.


  במהלך הכנס סיירו המשתתפים בביתנים שונים שהוקמו בבסיס, אשר מטרתם ייעוץ ומתן תשובות בתחומים רבים, ביניהם פרוייקטי דיור ונדל"ן והתפתחות אקדמית במקביל לשירות הקבע. ערים מרכזיות הסובבות את מתחם קריית ההדרכה הציגו את תוכניתם האסטרטגית לשנים הבאות, ואת ההטבות מהן יוכלו להנות אנשי הקבע שיבחרו להשתכן בעיר.

   "בהתחלה הדברים היו מעורפלים מאוד", מודה רס"ב עמוס דבש, מפקד קורס בנייה קלה בבסיס ההדרכה למקצועות הלוגיסטיקה, שהשתתף בכנס. "אך עם הזמן הנושא קיבל תאוצה, ונחשפנו ליותר מידע, במיוחד לאורך הכנס". מפקד הקורס הודה כי נכון לעכשיו הוא בוחן אפשרות לרכישת דירה באזור הדרום, אך הודה כי לא יעתיק ביתו לתקופה הקרובה. "אם המרחק לא יהיה נורא כל כך, אעדיף להגיע בתחבורה ציבורית. במסגרת עבודתי אני נשאר ללון בבסיס בכל מקרה, כך שהשגרה שלי לא תשתנה בהרבה".


  בקיץ הקרוב יחל הצעד הראשון באיושה של הקרייה: פלוגת ניסיון תשתכן בה ותבחן את מוסדותיה. יחד איתה יירד אל"ם דני מושיוב, שעזב את כיסאו כמפקד בה"ד 10, לטובת ניהול מפקדת הקרייה. "על פי התנהלותה של הפלוגה, נלמד כיצד להתכונן לקליטתו של הבה"ד הראשון שיורד, בסיס ההדרכה למקצועות השלישות, בדצמבר השנה", הוא מסביר. בבסיס ההדרכה, כך על פי מפקדו אל"ם שלומי סנדרוסי, כבר ערוכים לירידה. "הבה"ד נערך לקראת המעבר, בידיעה שאנחנו נקבל את התשתיות הטובות ביותר".

 • 05.01.14
  שו"ת בעניין החלפת הדלקנים בצה"ל

  חברת 'דלק' נבחרה באוגוסט לספק שירותי תדלוק לרכבים הצבאיים ורכבי משרד הביטחון למשך שלוש השנים הבאות. היא גברה על חברות כמו פז, סונול ודור אלון בתום הליך מכרזי שנעשה במשך למעלה משנה, אותו הוביל מנהל הרכש במשרד הביטחון. היא תחליף מחודש דצמבר הקרוב את חברת 'פז', שסיפקה את שירותי התדלוק בשנים האחרונות. שווי המכרז מוערך בכ-120 מיליון שקלים שיפרסו במשך שלוש שנים, עם אופציה להארכת המכרז בשנתיים נוספות. "המכרז עם חברת דלק נקבע כך שנרוויח ממנו גם בשירות ובפריסה הגיאוגרפית של התחנות וגם במחירי החוזה", הסביר מפקד מרכז הדלק, סא"ל ירון ברזילי. "צה"ל יחסוך באופן מובהק מיליוני שקלים בשנה".
  חברת 'דלק' היא החברה השנייה בגודלה בארץ, ובאחזקתה למעלה מ-200 תחנות תדלוק בפריסה ארצית, מדן ועד אילת. במסגרת המכרז תחנות התדלוק של החברה יתאפשר תדלוק של רכבים צה"ליים תוך שמירה על הקצבה שנקבעה מראש עבור כל רכב, ובנוסף ישרתו את רכבי משרד הביטחון. כמו כן תספק דלק לבסיסי צה"ל באמצעות מיכליות תדלוק. "אחד היתרונות בזכותם בחרנו לעבוד עם חברת 'דלק', הוא פריסת התחנות הרחבה שלה באזורי הפריפריה, עם קרבה לרוב הבסיסים הצבאיים המרוחקים", הסביר סא"ל ברזילי. "החברה עונה על הדרישות שעלו מהשטח בנוגע לדלק, והיא צפויה לתת את המענה של שירותי תדלוק לכלל היחידות באזורים אלה".
  ברחבי הארץ ממוקמות 191 תחנות הפתוחות לשירות צבאי, ובעתיד צפויות להצטרף תחנות נוספות. בעקבות המעבר לספק החדש, החלו להתחלף מתקני ה"פזומטים" שהותקנו ברכבים הפרטיים ב"דלקנים". מהראשון לאוקטובר הוחלפו התקנים בכ-25 וחצי אלף כלי רכב צה"ליים.
  שאלות-תשובות עם רס"ן אורית בן-שלום, רמ"ד השברה במרכז דלק

  מה הוא הדלקן?
  התקן בצורת טבעת שנמצא מעל פיית התדלוק. הוא יאפשר תדלוק בתחנות חברת "דלק", שמחליפות את ה"פזומטים" של חברת "פז". ללא דלקן, לא תהיה לך אפשרות לתדלק בתחנות דלק על חשבון צה"ל.
   
  למה צה"ל עבר מ"פז" ל"דלק"?
  החוזה בין משרד הביטחון לחברה נחתם בחודש אוגוסט האחרון והוא צפוי לשפר את השירות לבעלי הרכבים בצה"ל ולהביא לחיסכון בעלויות התדלוק למערכת הביטחון.
   
  איך מחליפים לדלקן?
  החל מהראשון בינואר, מוקד השירות בחברת "פז" הפסיק לעבוד, ומעתה יש להתקשר למוקד שירות של "דלק" (1-800-450006) ולבקש "קוד צריבה". לאחר מכן צריך לתאם את התקנת הדלקן באחת מ-32 תחנות שירות אזרחיות, ולהגיע למקום עם קוד הצריבה. בעקבות המעבר לספק החדש, הוחלפו במהלך שלושת החודשים האחרונים כ-25 אלף התקנים בכלי רכב צה"ליים.
   
  האם ניתן לתדלק בכל תחנות "דלק"?
  ניתן לתדלק רק בתחנות הדלק המורשות. ברחבי הארץ ממוקמות 191 תחנות "דלק" הפתוחות למשתמשים לובשי מדים, ובעתיד צפויות להצטרף תחנות נוספות. בכדי לברר האם ניתן לתדלק בתחנה מסוימת, ניתן להיעזר ברשימת פריסת התחנות שהופצה במנהלן ומצויה באתר של מרכז דלק. בנוסף, קיים במדור השברה במרכז דלק סיפרון מפורט ובו רשימת התחנות.
   
  מה קורה אם הדלקן לא עובד?
   
  אפשרות אחת: יש בעיה עם ההתקן. יש להתקשר למוקד השירות, *2258, שנותן מענה בין שמונה בבוקר לשמונה בערב. יש לגשת לתחנת שירות ולקבל התקן חדש באותו יום. אפשרות שנייה: יש בעיה בהקצאה. בעל הרכב צריך לפנות לרמ"ד הדלק בפיקוד או בזרוע אליו הוא שייך. אני ממליצה לכל אחד לתכנן שלאורך כל הניהול השוטף, כך שהוא לא יגיע למצב שהמיכל שלו ריק לגמרי.
   
  בשאלות נוספות, ניתן לפנות למדור השברה במרכז דלק, הכפוף לאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה.

 • 26.12.13
  טקס פרס ראש אט"ל

  טקס פרס ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה נערך ביום רביעי האחרון (25.12), על מנת לציין הישגים מיוחדים בתחום החשיבה היוצרת ותרומה לקידום המערך הטכנולוגי, לוגיסטי ורפואי בצה"ל.

  היחידה המצטיינת של 2013 הייתה מרכז מזון, בראשות אל"ם אבי הראל, אשר פעלה השנה להגדלת עמידות מנות קרב, הובלת עמ"ט המזון, שיפור לוחות המזון, וקידום התזונה הנבונה.

   בקטגוריה הטכנית-הנדסית, בבית יחידות השדה זכתה במקום הראשון חטיבה 188, אשר פיתחה מגלש לחילוץ טנקים ללא זחל. בבית היחידות הטכנולוגיות, זכתה במקום השני החט"ל, אשר החלה להשתמש בגנרטורים היברידיים המבוססים על אנרגיה סולרית, על מנת לחסוך בחשמל ובכסף בצורה טכנולוגית יעילה.

   בקטגוריית הרפואה הצבאית זכה מרכז שירותי הרפואה, אשר יצר מסלול לאבחון מהיר של קשריות בבלוטת התריס - המחלה הממארת השניה בשכיחותה בצה"ל.


  פרסים נוספים ניתנו בקטגוריות ניהול וארגון לוגיסטי, צוותי השיפור, איכות ההדרכה וכתיבה יוצרת. בנוסף, מספר אינדיווידואלים זכו בפרס מפעל חיים מן האלוף. "השיפור המתמיד הוא חלק מהתרבות באט"ל, וניתן למצוא ביטוי לכך במגוון הפעילויות שהיו השנה באגף", סיכם ראש האגף, האלוף קובי ברק.

   "עלינו להביא בחשבון את כל השינויים האפשריים, ולטפח את היוזמה האישית של כל חייל וקצין ביחידה".

 • 22.12.13
  אל"ם יעקב מנדלוביץ' מונה למפקד בה"ד 10

  בטקס שנערך בשבוע שעבר בבסיס ההדרכה לרפואה צבאית ציינו את החלפתו של מפקד הבה"ד, אל"ם דני מושיוב, שפיקד עליו במשך 3 שנים. את מקומו ימלא אל"ם יעקב מנדלוביץ', אשר כיהן בתפקידו הקודם כמפקד המרכז לציוד רפואי. הוא הועלה לדרגת אל"ם בטקס מרגש בראשות הרמטכ"ל. בתפקידו הבא, אל"ם מושיוב עתיד לכהןן כמפקדה הראשון של קריית ההדרכה בצומת הנגב.

  "עשיתי כמיטב יכולתי להכין את סגלי הרפואה לקראת יום פקודה. הבסיס נבחן בעשייתו היומיומית, אך בזמן תפקידי הוא עמד במבחנים שהוטלו עליו בהצלחה רבה: בעמוד ענן סגלי הרפואה יצאו לשטחי הכינוס והכינו את הכוחות; לפני כחודשיים אימנו לראשונה פלה"ק סדיר ומיומן, ובסיום התרגיל נדרשנו להוציא את הגרעין שלו לסייע במשלחת בפיליפינים; לפני שבוע שוב נקראנו לסייע, הפעם בגבולות ישראל לאזרחים שנפצעו בסופה". מפקד הבה"ד היוצא הזכיר גם מספר פרויקטים שנעשו בהובלתו, ביניהם כיתת המובח"ר, שהפכה לסטנדרט לאיכות ההדרכה בצה"ל, ואליפות צה"ל ברפואה צבאית, שהתקיימה זו השנה השלישית.

  "תפקידו של צה"ל הוא לנצח במלחמה, ותפקידם של אנשי הרפואה הוא לתת לחייל את הביטחון לסכן את חייו, כי מאחוריו יש אנשי רפואה שיעשו הכל כדי להצילו - גם אם זה אומר להקריב את חייהם", אמר בנאומו מפקד הבה"ד הנכנס.
  אל"ם מנדלוביץ' ציין כי ביקש במיוחד למלא את תפקיד מפקד הבה"ד, זאת בעקבות בקשתו של אביו ניצול השואה שנפטר השנה, ורצה יותר מכל לראות את בנו מפקד על הבה"ד בו התחיל את שירותו הסדיר. בנוסף, התייחס למעבר הבה"ד לקריית ההדרכה. "בתקופת כהונתי כמפקד הבה"ד, בעוד כשנה וחצי, הבה"ד צפוי לעבור דרומה. זאת הזדמנות בשבילנו כצבא  לתרום לפיתוחו של הנגב, ולהגשים את חזונו של ראש הממשלה לשעבר דוד בן גוריון".

  קצין הרפואה הראשי, תא"ל פרופ' יצחק קרייס, בירך על ההחלפה והודה למפקד הבה"ד היוצא על שירותו הארוך בחיל הרפואה. "הובלת מהפכה אמיתית בהכשרת סגלי הרפואה, בשיטות ובאמצעי ההדרכה". בהמשך נאומו התייחס למעבר צה"ל דרומה, ולתפקיד אותו אל"ם מושיוב עתיד לבצע. "המעבר לדרום מציב לצה"ל ולחיל הרפואה אתגר עצום, וטומן בתוכו אינספור הזדמנויות."

 • 12.12.13
  פיילוט חדש בחן נהיגה בטוחה בקורס פרמדיקים צבאיים

  פרוייקט חדש המובל על ידי עמותת 'אור ירוק' שם למטרה לבחון קבוצות ניסוי גדולות בשיטת המקל והגזר - נסיעה בטוחה על הכביש תוביל לזכייה בפרסים. בפעם הראשונה נבחנה קבוצה כזאת במסגרת הצה"לית, והשתתפו בה חניכי קורס הפרמדיקים הצבאיים מספר 23.

  במסגרת היוזמה, שמקורה באחד החניכים בקורס, הותקנו במכשירי הסלולאר החכמים של החניכים האפליקציה "RefuelMe", אפקליקציה מבוססת GPS המאפשרת פיקוח על הנהיגה של המשתמש, ויודעת לזהות נהיגה מסוכנת - כגון פניות פרסה חדות או מהירות גבוהה מהמהירות המותרת. במסגרת הפיילוט, הפעילו החניכים את האפליקציה בסופי השבוע כשנהגו למקומות הבילוי, כשאת המשוב על נהיגתם מקבלים מפעילי הפיילוט באור ירוק ומפקדי הקורס. "האחריות שלנו כמפקדים על החניכים שלנו היא אחריות אבסולוטית", ציין גיא לוי, מפקד קורס הפרמדיקים. "כמו שאנחנו מבצעים להם תדריכי יציאה על שתייה וסמים, כך אנו אחראים גם לחנך אותם לנהיגה בטוחה"

  האפליקציה מבוססת על צבירת נקודות: נהיגה בטוחה על הכביש תזכה בנקודות, ואילו עברות יגרמו להפחתה. בפני חניכי הקורס הוצב יעד לצבור מספר מסויים של נקודות, ובכך לעודד אותם לנסוע בבטחה, כשבהגיעם למטרה יזכו בפרסים. במסגרת הניסוי בקורס הצבאי זכו החניכים בחוגרון ממותג, חולצה מנדפת זיעה ותיק עליו רקום סמל הקפ"צ. "הכוח הקבוצתי הוא מה שהביא להצלחתו של הפיילוט", הסבירה ד"ר ציפי לוטן, המדענית הראשית של עמותת 'אור ירוק' והאחראית על הובלתו של הניסוי במסגרת הקורס. "פנינו בכוונה לקבוצה מגובשת, שחבריה מכירים זה את זה כבר זמן רב. הפרסים הם אינם חשובים, הכוח של חברי הקבוצה לבחור לנהוג בטוח ובכך לעודד גם את חבריהם, זה הסממן להצלחה". בעקבות הצלחתו של הפיילוט, באור ירוק הביעו נכונות להמשיך לבצע ניסויים דומים ולעודד חיילים לנהוג בבטחה מבסגרת הצה"לית, ובמיוחד מחוצה לה.

 • 09.12.13
  אימון בית חולים שדה

  אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, בראשות ראש אט"ל האלוף קובי ברק, רכש השנה לאחר עבודת מטה רחבה בית חולים שדה ראשון מסוגו, שמטרתו לתמוך בסיוע הרפואי שיינתן למדינת ישראל בשעת חירום.

   במחנה בן עמי שבמרכז הארץ פרסו השבוע לראשונה את בית החולים, אשר מורכב מכ-26 אוהלים חדישים המרושתים בתשתית חשמל ומערכת מיזוג מרכזית שהופכים אותו לבעל עצמאות לוגיסטית בשטח .

  בית החולים מצויד ביכולות חדר ניתוח, אשפוז, טיפול נמרץ וכן שירותים תומכים בהם מחלקת דימות מתקדמת הכוללת רנטגן, CT, מעבדות ומערכת מחשוב המאפשרת מעקב וניטור של המידע הרפואי של כל מאושפז  בזמן אמת.

   במקום תירגלו לראשונה את הפעלתו של בית החולים  בתרחיש שדימה אירוע רב-נפגעים, כשבית החולים הנייד מהווה המרכז הרפואי היחיד באזור.

   יחידת היכא"ם (יחידת כירורגית אישפוזית מטכ"לית), היא  יחידת רפואה המונה עשרות רופאים וחובשים במילואים, מאנשי הרפואה הטובים בארץ בסדיר ובמילואים שחלקם בעלי ניסיון רב למתן מענה רפואי בשדה בעת אסון.

   הפצוע נמצא תחת השגחתם מתהליך המיון הראשוני, בו נקבעת חומרת מצבו של הפצוע ועד להעברתו לחדרי הניתוח והאשפוז. 

   "בית חולים שדה זה נועד להחליף או לתגבר בית חולים קיים במצב לחימה או אסון והוא מהווה עתודה לאומית , זהו חלק מהתוכנית האסטרטגית לבניין כח, "שומר אחי 2020", ציין קצין הרפואה הראשי, תא"ל פרופ' יצחק קרייס.

   "הוא מכיל כמעט את אותה טכנולוגיה אותה ניתן למצוא בבתי החולים האזרחיים, והוא ערוך למספר רב של פצועים מסוגים שונים. במצב חירום קיימת גמישות באופן ההפעלה כלך שניתן גם לפרוס באופן חלקי, בהתאם למתאר ולצורך בשטח, או באופן מלא למשל על מנת לתת מענה במקרה של בית חולים אזרחי שנפגע".

 • 28.11.13
  חנוכה בחיל חימוש

  טקס הדלקת הנר המסורתי של המשפחות השכולות של חיל החימוש נערך ביום חמישי (28.11) בבה"ד 20. בטקס, בו נכחו 350 בני המשפחות השכולות של החיל, חגגו שלושה ילדים בר ובת מצווה: שי ודורון אלקריף, בניו של רס"ן אלי אלקריף ז"ל שנהרג במלחמת לבנון השנייה, ומישר זוהר, ביתו של רס"ם שרון זוהר ז"ל שנפטר לפני חמש שנים בעת שירותו. לפני הדלקת הנרות, החיל אירגן יום כיף לחתני וכלת המצווה, במהלכו הם טסו לאילת, שם חיכו להם ג'יפים של יחידת החימוש של עוצבת אדום. הילדים נהנו בטיול ג'יפים בחסות האוגדה ועמותת חיל החימוש, וביקרו במספר מקומות באילת.

  בטקס הדלקת הנרות הוצג סרט מאותו היום, והחגיגות המשיכו. "סביב האירועים האלו נוצרת חברות בין היתומים בחיל, כשכל אחד בא לחגוג לחברו", סיפרה קצינת הנפגעים של החיל, רס"ן אלינור ברזני. "כשהיתומים הקטנים יותר מגיעים לאירוע הזה, הם יודעים שבעוד כמה שנים גם להם זה יקרה. זו מסורת מאוד יפה ומגבשת בחיל".

  החיל כולו נרתם להצלחת היום הזה, מהאל"מים במפקדת קחש"ר ועד חברי עמותת חיל החימוש. קצין החימוש הראשי, תא"ל צביקה קראוס, העניק לשי, דורון ומישר מתנה ערכית לרגל חגם - ספר תנ"ך מהודר עם הקדשה אישית שלו. "באירוע בו אנו חוגגים מצווה ליתומי חיל החימוש מתבטאת האחדות בין משפחות שכולות, ילדי דור ההמשך, וותיקי החיל והפורום הבכיר של החיל", אמר תא"ל קראוס בטקס. "בזכות האחדות הזו נשאב גם אנחנו את האומץ לעשות את המוטל עלינו כחיל מקצועי".

   

   

 • 26.11.13
  תחרות הבישול הצהלית

  בה"ד הלוגיסטיקה היה כמרקחה ביום שלישי האחרון, כאשר אירח את תחרות הבישול הצה"לית זו השנה התשיעית. מהבוקר המתחרים התרוצצו מסיר לסיר, אדרנלין מתערבב עם ריחות התבלינים באוויר שעה שהחצילים מיטגנים בעדינות דייקנית עם הטחינה, הבטטות מתבשלות והקינוחים בתנור. "בישול זו אהבה, דרך חיים. טבח לא רק מכין אוכל, הוא אמן שמצייר ציור ורוקד את הריקוד האחרון", אמר בלהט הרגע רס"ם חיים נחמני, מנהל מטבח בגדוד נשר של פיקוד המרכז. "החלום שלי הוא לפתוח מסעדה עם החברים מהצוות, שנותנים את כל כולם ביצירת האמנות שלנו", הוסיף.

  המתחרים הגיעו בצוותים של שלושה מיחידותיהם: נגד מובהק, נגד ראשוני וחייל סדיר. יחדיו, הם יצאו לקרב הסכינים. בתחילת היום נפתח בפניהם מזווה מלא במוצרים שזמינים במטבחים הצבאיים היום, ואחרי בחינת חומרי הגלם היה עליהם לכתוב מתכון על המקום. האתגר הגדול ביותר היה למצוא איזון בין מנות בריאות, טעימות, וגם פרקטיות למטבח הצבאי. "חלק גדול מהציון ניתן לבישול הבריא, שכן זו השנה הראשונה שהתחרות בסימן תזונה הנבונה", אמרה רמ"ד תזונה במקל"ר, רס"ן יפית אדרי. "ראינו שהטבחים משתמשים בפריטים בריאים ומיישמים טכניקות נבונות יותר, כמו שימוש בפחות שמן", הוסיף מפקד מרכז המזון, אל"ם אבי הראל, בתום תהליך הזלילה והשיפוט. "אחרי תשע מנות אני עדיין מרגיש קליל".

  את המנות שפט חבר שופטים מכובד, חציו קצינים כמו רמ"ח כושר קרבי ורמ"ח לוגיסטיקה, וחציו שפים אזרחיים כמו גולן ישראלי מהרודס, צ'רלי פדידה משרתון, ופאולין שובל, זוכת העונה הראשונה של מאסטר שף. האווירה בשולחן נעימה ושבעה, כאשר הנציגים הצבאיים שואלים את הצד השני כיצד להפוך את הבישול הצבאי לבריא יותר, והשופטים שאינם על מדים מתרשמים מהפרודוקטים שכבר עכשיו בארסנל הצה"לי. עבור רמ"ח כושר קרבי, אל"ם אורן גיל, זו הייתה השנה הראשונה שהתארח בתחרות, ובילוי יום שלם במטבח היה אתנחתא מהמירוצים שמילאו את לוח הזמנים שלו לאורך חודש הכושר והבריאות. "החיבור בין הטבחים והלוחמים הוא בלתי נמנע בצבא, ומהפכת הבריאות מהווה שיתוף פעולה חוצה זרועות", הסביר הרמ"ח. "האוכל שטעמתי היום היה מאוד טעים, מעניין ושופע. לפחות זה מתקזז עם מירוץ לוט"ם שרצתי בבוקר, וריצה נוספת שאני עושה בערב".

  בסוף היום הוכרזו הזוכים הגדולים. במקום השלישי צוות חיל הים, במקום השני פיקוד המרכז ובמקום הראשון פיקוד הצפון. המנה המנצחת: דג שווארמה על מצע טחינה למנה הראשונה, פטריית חזה עוף ממולא על מצע קוסקוס לעיקרית, ועוגת גזר בקרפצ'יו תפוחים. "התחושה מצוינת. הסוד הוא שעבדנו מהלב", אמר סמ"ר שי אסרף, טבח סדיר בגדוד תותחנים בפיקוד. מה המנה שהוא הכי אוהב להכין בגדוד? "שקשוקה. גורמה".

   

   

 • 01.12.13
  הענקת ציון לשבח לקח"ש גדוד 411

  סגן שחר וקנין וטוראי ב', אשר משרתים בגדוד 'קרן' של האגד הארטילרי 'עוצבת הגולן', קיבלו השבוע תעודת הוקרה מטעם קצין החימוש הראשי, תא"ל צביקה קראוס, על פעילותם למניעת פיגוע נגד חיילי צה"ל בבסיס 'רמה' בו שירתו, באזור עוטף ירושלים.

  ב-17 באוקטובר פרץ מחבל פלסטיני את גבולות בסיס 'רמה' באמצעות דחפור שברשותו, כשהוא מתכוון להשתמש בכלי הכבד כדי לפגוע בחיילי צה"ל. הוא פגע קלות בחייל שעמד בשער הבסיס באותו זמן, כשזה ביקש מהמחבל להזדהות. המחבל ניצל את הרגע, פרץ את השער והמשיך להתקדם למרכז הבסיס, כשהוא גורם נזק לכלי רכב ורכוש. באותו זמן עבד טוראי ב', מכונאי רכב בגדוד, בסדנת הרכב במחנה. תותרי זיהה את הכיתוב בערבית על הדחפור, ופתח באש לעבר תא הנהג. כששמע את היריות ניגש סגן וקנין, קצין החימוש הגדודי, לזירת האירוע והצטרף למאבק נגד המחבל, עד לפציעתו ונטרולו מתנועה. השניים הצליחו לעצור נסיון של פיגוע, שאילולא התערבותם היה עלול להסתיים בצורה טרגית.

    

   

  את תעודות ההוקרה העניק להם קצין החימוש הראשי במעמד מפקדי חימוש פיקודיים וקציני חימוש בכירים. "כששמעתי בדיווחים כי חיילי חימוש הם אלה שעצרו את הפיגוע, הדבר רומם את רוחי", סיפר קחש"ר. "קיבלתי עוצמה רבה מהמעשה שלכם, והוכחתם לכולם כי יש לחיל במה להתגאות. למרות שאתה מצפה מכל אחד לפעול כך, עצם המעשה שלכם הוא לא מובן מאליו".

  "את מה שעשיתי, כך אני מצפה מכל חייל ומפקד שיפעל באופן דומה", העיד הקח"ש. "אני לא חושב שנעשה פה משהו מיוחד. במידה ואירוע דומה יקרה, אני בטוח כי נפעל באופן דומה. קציני החימוש הם לדעתי מובילים בכל גדוד, וכל קח"ש היה פועל כך במצב כזה".

 • 24.11.13
  בחיל הרפואה אימנו לראשונה פלה"ק סדיר

  במהלך השנה האחרונה עסק חיל הרפואה בבניית פלה"ק (פלוגת החייאה קדמית) על בסיס חיילים וקצינים בסדיר, שתהווה עתודה רפואית מטכ"לית ותוכל לפעול במגוון תרחישים.

   

  הפלה"ק נבנה על בסיס חיילים וקצינים בעלי נתונים אישיים מתאימים לייעוד הפלוגה בהפעלה בחירום. בפלוגה פועלים חובשים ופרמדיקים מדריכים מבית הספר לרפואה צבאית, צוות בריאות נפש, צוות רבנות, רופאים בעלי התמחויות שונות ואנשי לוגיסטיקה ומנהלה. הפלוגה נבנתה על בסיס כוח אדם ואמצעים שיידעו לתת מענה במגוון רחב של מתארים - ממענה לאירוע אסון טבע ועד תמרון בשדה קרב, עם יכולות רפואה מתקדמות כמו טיפול נמרץ ויכולות כירורגיות.


  בחודש שעבר התקיים בצאלים אימון ההקמה ובחינת המבצעיות של הפלוגה, שערך כשבועיים. בחלקו הראשון התמקד האימון בשיפור הכשירות המבצעית של החיילים וכלל מטווחים, אימוני פרט וחוליה, ניווטים ברגל ובכלי רכב. בהמשך, תורגלה כשירותו המקצועית של הפלה"ק באמצעות דימוי פריסות וקליטת פצועים במתארים שונים: בשטח פתוח ואורבני, תחת ירי ובזמן מתקפת חל"ך. "האימון הכין את הפלוגה לתפקד בכל תרחיש שנדרש אליו", סיפר מפקד הפלוגה, סרן ד"ר דודי סגל.

   

   
  ברגיעה החיילים והקצינים בפלה"ק ימשיכו לשרת בתפקידיהם המוגדרים כמדריכים, פרמדיקים, קב"נים או רופאים מומחים בתפקיד מטה. בשעת חירום הם יופעלו תוך זמן קצר כפלוגת הרפואה הראשונה בשטח. לשם כך נבנה בבה"ד מחסן חירום ייעודי לפלוגה, בו יאוחסן הציוד הרפואי, הציוד המשקי, הרכב והרק"ם שישמש את הפלוגה. "הפלוגה תהווה מעבדה תפיסתית שתבחן טכנולוגיות חדשות -הטכנולוגיות החדשות שנרצה להכניס לפלוגות הרפואה", ציין אל"ם דני מושיוב, מפקד הבה"ד.


  הפלה"ק יתאמן במחזוריות פעמיים בשנה במתארים שונים , ובשילוב עם צוות 10 - צוות כירורגי קדמי של חיל הרפואה. "אם שמתם לב, בכל שנה קורה אירוע שחיל הרפואה נוטל בו חלק", התייחס סגן קצין הרפואה הראשי, אל"ם ד"ר דודו דגן, בעת ביקורו בפלה"ק. "העתודה הוא עיקרון חשוב בחיל הרפואה, אם יהיה אירוע מעניין בתקופה הקרובה, קרוב לוודאי שהפלה"ק לא יפספס אותו".

 • 12.11.13
  הבית החדש של טירונות החיילים החרדים

  בעקבות פקיעתו של 'חוק טל', מספר המתגייסים החרדים לצה"ל צפוי לעלות בעשרות אחוזים. המתגייסים שיגיעו הם בעלי דרישות מיוחדות כמו הקפדה על מגדריות, לימוד תורה ואוכל כשר. מתחם טירונות חדש שהוקם בשטחו של בסיס ההדרכה למקצועות החימוש בצריפין יספק להם את כל אלה, ובו יחיילו את כל המתגייסים החרדים ממסלולי שח"ר ותומכי הלחימה של 'נצח יהודה' בשנים הבאות.

  עד עכשיו המתגייסים החרדים היו עוברים טירונות בבסיסי ההדרכה קיימים בצה"ל. המתחם החדש הותאם כך שיוכל לפעול באופן עצמאי, וקיימים בו כל הדרישות לקיום טירונות לחרדים: כיתות ייעודיות להעברת שיעורים, מגורים ומקלחות, חדר אוכל המגיש אוכל 'גלאט' כשר ובית כנסת לקיום תפילות. שירותי ת"ש מספק מש"ק הת"ש, ובנושאים הרפואיים יטפלו חובש, רופא וקב"ן. במחזורים הבאים ייבנו במתחם גם חדר כושר לשיעורי ספורט ומקווה. "המתחם מקנה להם את כל הצרכים הדרושים, ועדיין שומר על המגדריות", מציין המדריך הראשי של בה"ד החימוש, רס"ן יניב ביטון. בנוסף, בבה"ד החימוש מקווים כי הקמת המתחם בשטחו תעודד את החיילים לבחור להתגייס לתפקידים טכנולוגים בחיל החימוש. "שמנו לנו למטרה לקחת חלק פעיל בשילוב החיילים החרדים בצה"ל, ולחשוף אותם למקצועות הטכנולוגים הקיימים בחיל החימוש. זאת מתוך רצון לאפשר להם שירות משמעותי מחד ורכישת מקצוע לחיים מאידך", תיאר מפקד בה"ד החימוש, אל"ם אליעזר בן-הרוש.

  המחזור הראשון נפתח כבר בחודש אוקטובר, כשלמעלה מ-40 חרדים אכלסו לראשונה את המתחם החדש. מפקד מחלקה ו-4 מפקדי צוות, אשר פיקדו כבר בעבר על טירונים. הם האחראים להכשרתם כחיילים בצבא ההגנה לישראל. אורכה של הטירונות כ-3 שבועות, ומועברים בה כל התכנים המועברים בטירונות 02 - כמו מורשת קרב, מטווחים, שיעורי עזרה ראשונה ותפעול מכשיר קשר. בנוסף לתכנים הרגילים, במשך שעה ביום מועבר להם שיעור תורה בבית הכנסת."הם לא רוצים שיבדילו אותם מחיילים אחרים", ציין מפקד מחלקת הטירונים, סג"ם דוד בן חיים. "הם באו לכאן לקבל משמעת וערכים, ותפקידנו לתת להם את זה". כבר מהמחזורים הבאים הטירונות צפויה להתרחב משמעותית: בחודש דצמבר צפויים להגיע כ-120 חיילים חרדים, וממחלקה קטנה היא תהפוך לפלוגה מוקטנת. לסגל המפקדים יצטרפו 4 מ"כים, מ"מ למחלקה הנוספת ומפקד פלוגה.
   
  גילאי המתגייסים החרדים נעים בין 18 עד לשנות ה-20 המאוחרות, חלקם כבר בעלי עסק ותארים. רובם השאירו אישה בבית, אחרים דואגים לילדיהם. אך למרות הקשיים הם מראים מוטיבציה גבוהה לשירות, וחולמים על שירות בקבע. "רציתי להתגייס לצה"ל, ואני רואה את עצמי מתקדם פה ואולי אף משרת כקצין", סיפר אופיר חדד, טירון במחלקת הטירונים החרדית. "בחיים האזרחיים אני שחקן וזמר מקצועי, אבל במקרה הצורך אני אשקיע את מאמצי בצבא. אפילו ויתרתי על השתתפות ב"כוכב הבא" בשביל להתגייס". אלה שעדיין מתקשים להסתגל למערכת הצבאית ולמשמעת הנוקשה של הטירונות מקבלים תמיכה מרב הבסיס, סרן מנחם ג'יבלי ומש"ק הדת שלו, אשר משמש גם כמלווה החברתי של החיילים. "אלה אנשים שאפשר לדבר איתם בגובה העיניים, כאלה שבאים בידיעה שהם רוצים להתגייס לצבא", סיפר סמל לירז יעיל, סמל המחלקה."אנחנו ממעטים לדבר על דת במהלך השיעורים העיוניים, אבל במהלך הטירונות יצא לנו לקיים מצוות יחד איתם, והשתתפנו במספר שיעורי תורה. כשחייל דתי רואה את המפקד שלו מניח תפילין, זה מסב לו גאווה גדולה להיות חלק מצה"ל".

   

  השבוע נערך ביקור מיוחד במתחם, בראשותם של ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק וראש אגף כוח אדם, האלוף אורנה בר-ביבאי. האלופים סיירו במתקנים השונים ושוחחו עם סגל הטירונות ועם המתגייסים החרדים, וסיפרו להם על האפשרויות שמחכות להם כשיתחילו את שירותם הסדיר. "אט"ל הוא הארגון הלוגיסטי הגדול במדינה. גדול יותר מכל ארגון לוגיסטי באזרחות, וקיימים בו מגוון תפקידים לתומכי הלחימה", סיפר ראש אט"ל למתגייסים. "מי שיגיע לשרת אצלנו באגף, נספק לו שירות משמעותי. באפשרותנו לתת לכם מקצוע אותו תוכלו לקחת אחר כך לחייכם הפרטיים - כמו מכונאי רכב ונהגים - או לספק לכם מסלולים בקבע. מבחינתי אתם השגרירים של צה"ל בבתים שלכם, וצה"ל יעשה הכל על מנת לענות לאורח חייכם. זאת מבלי לוותר לכם ולדרוש מה שאנו דורשים מכל חייל בצה"ל. שכן, לכולנו מטרה אחת: שמירה על בטחון המדינה". האלופים שוחחו לאחר מכן עם טירונים, ושאלו לגבי תוכניותיהם במסגרת הצבאית ולאחר שחרורם. "אני מרגיש שזה כרטיס הכניסה שלי לישראליות", אמר יוסף יצחק ליסון, אחד הטירונים ששוחח עם האלוף. "אתמסר לתפקיד בכל מה שצריך".

  משנת 2012 עלה מספר המתגייסים החרדים בצה"ל בלמעלה מ-40 אחוזים: בשנת 2012 התגייסו כ-1500 חיילים במסגרת שח"ר ו'נצח יהודה', לעומת שנת 2013 בה צפויים להתגייס עד לסיומה יותר מ- 2000 חיילים. נכון לשנה זו, משרתים בצה"ל יותר מ-3000 חיילים חרדים. בכדי להכיל כמות גדולה כל כך של מתגייסים, הוקמו מסלולים יעודיים למגויסים החרדים באגפים ובפיקודים, ויחידות ותפקידים חדשים נבנו. בחיל האוויר הקימו את יחידת "מגיני הנגב", אשר נועדו לשמור על בסיסי חיל האוויר בדרום, ואחרים משרתים ככבאים בבסיסי החיל השונים. באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה הם משולבים כהנדסאי חימוש ביחידות טכנולוגיות, ובחיל המודיעין הם התברגו כחוקרי מודיעין וביחידות מסווגות. שאר החיילים החרדים משרתים במגוון תפקידים בצה"ל, רובם תפקידי תוכנה. עם צפי לעליית מגמת הגיוס החרדי, מתוכננים לקום מסלולים נוספים המותאמים לציבור החרדי. כך למשל, מתעדים להקים מסלול להכשרת נהגים חרדים או להציבם במרחבי הבינוי השונים. "כל המסלולים נבחנים בקפידה, בהם אנו מוודאים כי הם מתאימים למתגייסים החדשים מכלל ההיבטים", הסביר הרב רס"ן שמשון קליין, רב שילוב החרדים בצה"ל. "היבט הדת נבחן, אך בתפקידים חשובה גם קרדיטציה לאזרחות - מה החייל יוכל להפיק מהנסיון שצבר לאחר שחרורו מהצבא".


   

   

 • 04.11.13
  איש הברזל של צה"ל

   האיש שקבע את השיא שאיש לא הביס למעלה מ-40 שנה, ואלופים ורמטכ"לים עברו בזכותו את מבחני הבראור. לכבוד סיומו של חודש הכושר והבריאות, יצחק מאיש - האיש שבשבילו החיים זה רק ספורט - מסרב לנוח, וקורא גם לכם לצאת ולהתאמן.

  במשרד של יצחק מאיש אין קירות: במקומם מכסים את החדר קטעי ארכיון מעיתונים ישנים שמספרים על הישגיו, בעברית ובאנגלית; תמונות שלו עם המשפחה לצד תמונות עם אהוד ברק ואמנון ליפקין שחק; מכתבי תודה מקצינים בכירים מכל צה"ל על יום ספורט שעזר לארגן, או בחינה שבזכותו עברו בהצלחה. מעל ראשו שורה של גביעים נוצצים באור השמש, ובמרכז החדר: חולצה ממוסגרת בצבע צהוב-כחול ועליה כתוב "13 - כספי". במבט מרפרף ניתן לקבל תמונה על פועלו של מר מאיש בארבעים ומשהו שנה בשירות, כחייל, קצין וכאזרח עובד צה"ל. גיל הפרישה כבר מחכה לו מעבר לפינה, אך הוא מסרב להכיר בכך. "עד היום אני מארגן ימי ספורט ומבחני כושר גופני לקצינים בכל צה"ל - אני מקבל פניות מכל הצבא", הוא מספר. "ובכל פעילות אני משתתף, לא משנה כמה קשה ומאתגרת היא".

   

   

  הוא התגייס בשנת 1966 לנח"ל המוצנח, ומשם נשלח להיות מפקד כיתה בצנחנים. במלחמת ששת הימים הוא לחם עם הכוחות בעזה וברפיח. לאחר המלחמה הוא ביקש ממפקדיו דבר אחד - תנו לי לצנוח. "מאוד אהבתי לצנוח, וביקשתי שיוציאו אותי לקורס מדריכי צניחה. אבל הם לא הסכימו - הייתי מ"כ טוב מדי. לאחר תחנונים רבים, הם הסכימו לצ'פר אותי, ושלחו אותי לקורס מדריכי כושר גופני". בקורס המד"גים בוינגייט הוא גילה את אהבתו החדשה:ספורט, ושם קבע את השיא שעשה אותו לשם דבר: הוא עבר את מסלול המכשולים בבה"ד 8 בזמן שיא של 6 דקות ו-41 שניות. מאז מסלול המכשולים נהיה קצר וקל יותר, אך השיא עדיין לא נשבר עד לימים אלה. "היו לא מעט שהיו קרובים", מציין מאיש. את השיא שקבע סיקר כתב "במחנה" דאז, רב"ט יואב טוקר. בשנת 2010 יצא לאור ספר השיאים הצבאי, וחתם סופית את התוצאה כנצחית גם במאה ה-21.

  אחרי תקופה קצרה בקבע כמדריך בוינגייט, יצא מאיש לקורס קציני כושר גופני, שנפתח מספר שבועות לפני מלחמת יום הכיפורים. את תפקידו הראשון כקצין אימון גופני ביצע בבסיס הטירונים של חיל השריון. שם אימן את מי שלימים יהיה מפקדו, האלוף אודי אדם, שכיהן כראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בתחילת שנות ה-2000. משם עבר לאמן את החיילים ששירתו במיתלה, בקילומטר ה-101. "אף קצין כושר לא היה מוכן לשרת שם", הוא מעיד. "חום יולי-אוגוסט. הרבה אבק ובלי יותר מדי דברים לעשות. קציני כושר אחרים העדיפו לפרוש מאשר לשרת שם". לאחר מכן ביצע תפקיד בבית ספר לקצינים. "הייתי מתאמן שם בכל יום. במיוחד הייתי אוהב עליות מתח, ואף אחד מהצוערים לא הצליח לגבור עליי בתחרויות מתח". בתחילת שנות ה-80 שירת בפיקוד מרכז, שם ארגן את אחד מהישגיו האהובים עליו ביותר. "הייתי מאמן את החבר'ה ששירתו בלבנון. באחד הימים ארגנתי יום ספורט, והבאתי למילואים את כל הספורטאים המצטיינים: מיקי ברקוביץ', אורי מלמיליאן, דרור קשטן ועוד רבים אחרים".

    בהמשך ביצע מספר תפקידים פורמליים, ביניהם מפקד טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, ומפקד טקס החלפת הרמטכ"לים. הוא נשלח לקורס כושר בארה"ב, שם זכה להתאמן עם מיטב קציני הכושר של הצבא האמריקני. גם שם הוא בחר להתבלט, ונבחר למצטיין הקורס. את המזכרות מאירועים אלו הוא שומר במשרדו באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, בו הוא משרת כאזרח עובד צה"ל למעלה מ-20 שנה כראש מדור כושר גופני. הוא מלווה קצינים ונגדים מכל הצבא בתחרויות, מבחנים וימי ספורט. בפארק הלאומי של רמת גן ניטע עץ על שמו, ואף הוא משמש את מאיש כנקודת מוצא למבחני בראור. "נעשה שינוי קיצוני בנושא הכושר בצבא", הוא מעיד. "יש יותר מודעות בקרב אנשי הקבע, ולשמחתי גם בקרב נשות הקבע. הרבה פונים אליי שאני אסייע להם בפעילויות הקשורות לספורט - גם קציני אימון גופני מיחידות אחרות. ככה זה, כולם רוצים את מאיש".

  בגיל 65, הגוף מתחיל לתת סימנים, והכושר כבר לא מה שהיה פעם. "אני מודאג מאוד מהתסמינים של הגיל", מספר מאיש. "לכן אני מתאמן יותר בשביל לשמור על הקיים. כמו שיש אנשים שמכורים לסיגריות, כשהם יודעים שההשפעה שלהן מזיקה, ככה אני מכור לספורט. פשוט לא יכול להפסיק". קצת יותר משנה נשארה למאיש עד הפרישה מצהל, אבל הוא כבר מתכנן תוכניות. "ברור שאני אמשיך לעסוק בספורט, ואמשיך לארגן פעילויות ספורטיביות. גם אם לא אקבל תשלום, אמשיך זאת בהתנדבות. לא אפסיק לנסות להטמיע גם באחרים את האהבה שלי לכושר הגופני".

   
   

 • 04.11.13
  הפלסטיקאים של חיל החימוש

  יוזמה חדשה של חיל החימוש עם ביה"ס הגבוה להנדסה ועיצוב "שנקר" הכשירה בפעם הראשונה 18 חיילים כמפעילי מכונות פלסטיקה. היוזמה נעשתה בשיתוף התאחדות התעשיינים ובמימון שירות התעסוקה, ומטרתו לתת מצד אחד לחיילים המשתחררים אופק תעסוקתי, ומצד שני לספק מענה למקצוע בו קיים מחסור בכוח אדם.

  החיילים שהשתתפו בפיילוט הם חיילים בעלי רקע טכני ממגוון המקצועות בחיל החימוש, ונמצאים מספר חודשים לפני שחרורם מצה"ל. בקורס בן 150 שעות הם למדו על עולם החומרים הפלסטיים. הם התנסו בתהליכי עיבוד והזרקת תבניות, והוציאו תחת ידם כלים הנדסיים ופסלים אמנותיים. בסיום הקורס יצא כל אחד מהחיילים עם לפחות הצעת עבודה אחת ממפעלי הפלסטיק הנחשבים בארץ.


  "חיילים ששירתו שירות מלא ומסור בחיל ובצה"ל זוכים למקצוע מבוקש באזרחות והזמנה למקומות עבודה באזור מגוריהם, וכל זאת בשיתוף פעולה מלא של הגופים שפעלו בתוכנית", התייחס לפיילוט קצין החימוש הראשי, תא"ל צביקה קראוס, שיזם את הפרויקט. "הצלחת היוזמה היא חימום לפני מרתון של קורסים שיתחילו מעתה לצאת לדרך עבור חיילי החיל". החיילים נבחרו בקפידה על פי תנאי סף ודרך סוללת מבחנים ושיחות ייעוץ, שלאחריהם התחילו את הכשרתם בקורס, אשר מומן כולו על ידי שירות התעסוקה.

  במהלך הקורס הם סיירו במפעלי פלסטיקה בכל הארץ, ויצרו קשרים עם מעסיקים פוטנציאלים. "הפרויקט מממש את החזון - בואו לחיל החימוש ותרכשו מקצוע לחיים", הסביר ראש ענף הדרכה בחיל החימוש, סא"ל אלון פל. "החיילים שהשתתפו בקורס ישולבו במקומות עבודה שונים, שם הם ייקלטו מיד עם שחרורם מצה"ל".

  אחד מחניכי הקורס, סמ"ר אלכס ברמן, ששירת בסדנת רק"ם (רכב קרבי משוריין) כמכונאי טנקים ביחידת החימוש המרחבית של פיקוד הדרום, המשיך בלימודי הפלסטיקה במסגרת הקורס הרבה אחרי שחרורו מהצבא. "בהתחלה לא חשבתי שמקצוע הפלסטיקה יכול לעניין אותי. זה היה רחוק לגמרי ממה שהכרתי", הוא מספר. "גיליתי תחום מרתק שאני מתכוון להתעסק בו בעתיד. רק השבוע קיבלתי שתי הצעות עבודה ממפעלי פלסטיקה".

   

 • 07.10.13
  כנס אט”ל לציון 40 שנה למלחמת יום כיפור

  באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה קיימו כנס מיוחד לציון 40 שנה למלחמת יום כיפור. הכנס, שנערך בראשות ראש האגף האלוף קובי ברק, עסק בפעילותו של המערך הלוגיסטי והשתלבותו עם הכוחות הלוחמים, ועל תרומתו לניצחון צה"ל במלחמה. בכנס השתתפו אישי ציבור, מפקדים בכירים מאט”ל וקציני אט”ל במילואים שהשתתפו בקרבות יום כיפור בגזרות השונות.

  כך למשל, גיבור ישראל תא"ל (מיל') אביגדור קהלני, סיפר על הכרעת אנשי החימוש את הקרב המפורסם על עמק הבכא, וציין לטובה את היוזמה שנקטו בשדה הקרב. “החימוש קיבל מימד אחר ללחימה - הם נכנסו לתוך הטנק, חילצו את הפצועים והשמישו את הטנקים במהירות”, סיפר בהרצאתו. חבר הכנסת לשעבר תא"ל (מיל') ד"ר אפרים סנה שיתף מחוויתו האישית כרופא פלוגתי בחטיבת הצנחנים בקרבות החווה הסינית. ”האנשים היו מרועננים מבחינת הידע, מגובשים והכירו זה את זה, וזה מאוד הקל על העבודה”.

  בסיום סיכם ראש אט”ל את הכנס ואמר, כי אל לנו להתכונן למלחמה הבאה על פי מה שכבר היה. “המלחמות תמיד שונות זו מזו. המלחמה הבאה הולכת להפתיע אותנו. החוכמה שלנו תהיה לראות ולזהות את האתגרים שהיא תציב לפנינו

 • 06.11.13
  השתלמות רציפות תפקודית 2013

  כמעט שנה לאחר מבצע "עמוד ענן", אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה העביר בשבוע שעבר השתלמות בנושא רציפות תפקודית תחת אש בעורף הצבאי. כאשר המשימה של האגף בחירום היא לאפשר את המשך הלחימה ולא להפסיק לנפק מים, אוכל וציוד אל השטח, המרכזים הלוגיסטיים צריכים לפעול גם בספיגה, ולא לתת למטחי הטילים להשפיע על התספוקת של הלוחמים.

   

  לשם כך, מפקדי המרכזים עברו בבסיס הציוד בטירה השתלמות עם תכנים בנושא תרחיש הייחוס, מענה פיקוד העורף לעורף הצבאי, חוסן מנטאלי ועוד. "לפני שנה קיימנו את ההשתלמות חודש לפני עמוד ענן, מבצע בו שני בסיסי אט"ל היו תחת אש", אמר ראש אט"ל, האלוף קובי ברק, בסוף ההשתלמות. "האירועים שדיברנו עליהם היום יקרו בעתיד, ולכן חשוב להבין איך ניתן לבצע פעולות אפקטיביות על מנת לעמוד במשימה, ולהציל חיים. מדובר בפיקוד ושליטה, חליפיות, מבצעיות, משמעת צירים ואימונים קשים".


  ההשתלמות הסתכמה בתצוגת תכלית, בה פעל גוף התגוננות גזרתי של מכלול טירה. הגוף, שהוקם רק בשנה האחרונה, מורכב מכמה עשרות אנשי מילואים שמשימתם היא תיפעול אירועי נפילה, על מנת שמפקדי הבסיסים הלוגיסטיים יוכלו להמשיך את הוצאת השדרות למרכזים הלוגיסטיים הניידים. הגוף הציג את יכולותיו בשלילת חומרי לחימה כימיים, חילוץ, פינוי ציר, טיפול ראשוני בנפגעים, טיפול בשריפה, השרדת מלאים והוצאת שדרה מטכ"לית של משאיות.

   

   "הצגנו אירוע של מטח טילים במכלול טירה, לאחר חמישה ימי לחימה בצפון. הבסיס כבר עבר משגרה לחירום, והפעלנו את גוף ההתגוננות על כל חוליותיו", הסבירה רמ"ד אופרטיבי במרכז הציוד, רס"ן נוגה נחום. "אל ההשתלמות הגיעו ראש אט"ל, הרמ"ט, רח"ט לוגיסטיקה, מפקדי המרכזים וחלק ממפקדי החילות. בשל חשיבותה, היא הייתה בין הבודדות שהתקיימו השנה, מפאת הקיצוץ בתקציב".
  "ההשתלמות הציגה באופן מלא את התרחיש שיכול להיווצר לנו בחירום. היא נתנה למפקדים באט"ל את היכולת לראות ולהבין איך גוף ההתגוננות יכול לסייע לנו לבצע את המשימות הייעודיות בחירום", סיכם מפקד מכלול טירה, סא"ל גולן רוזנברג. "בסופו של דבר, ההשתלמות הייתה מוצלחת".

    

  ההשתלמות הציגה באופן מלא את התרחיש שיכול להיווצר לנו בחירום, ונתנה למפקדים את ההבנה והיכולת לראות מה גוף כזה יכול לסייע לנוע המפקדים באט"ל לביצוע המשימות הייעודיות בחירום. בסופו של דבר השתלמות מצוינת שבסוף עושה סדר לנו המפקדים בהבנה שלנו בעיסוק בייעוד ובעיסוק בשגרה. הראנו את היכולות והאמצעים ואיך להשתמש בכוח ההתגוננות הגזרתי, תוך כדי הוצאת הדרות למל"נים תוך כדי טיפול באירועים.

   

 • 03.11.13
  המפקדים החדשים של חיל החימוש

  כ-20 צוערים קיבלו השבוע את דרגות הכתף הראשונות שלהם, עם סיומה של ההשלמה החילית בבסיס ההדרכה למקצועות החימוש, וזכו להצטרף לחבורת המפקדים של חיל החימוש.

  "הצוערים בדרכם לקצונה עברו מסלול מאתגר שבסופו הם הגיעו להיות מפקדים בצה"ל", אמר בנאומו מפקד בסיס ההדרכה, אל"ם אליעזר בן הרוש. "לחיל החימוש עבר מפואר ומורשת קרב, והוא השתתף בכל קרבות ישראל. תפקידכם יהיה להמשיך את מורשת זו, כשאתם תהיו אמונים על פיתוח אמצעי לחימה חדשים ביחידות הפיתוח, וחילוץ ותיקון כלים בשטח".

   

  בטקס שנערך סקר קצין החימוש הראשי, תא"ל צביקה קראוס, את הקצינים החדשים בחיל, והעניק דרגות לצוערים המצטיינים. "בימים אלה אנחנו מציינים 40 שנה למלחמת יום כיפור, בה פעלו אנשי החימוש באומץ", אמר קצין החימוש הראשי. "תרומתם למערך הלחימה זוכה להערכה רבה גם בימינו. מטרתכם, המפקדים החדשים, היא לשמור על כשירות אמצעי הלחימה בכל מקום שתהיו - ביחידות הפיתוח, ביחידות הטכנולוגיות, במרכזים ובשדה ליום פקודה תחת הציווי - מחר מלחמה".

   

   

   הקצינים יגיעו לתפקידים בשדה, ולתפקידי מחקר ופיתוח במטה. במהלך ההשלמה החילית תרגלו הצוערים אקטים חימושיים, במסגרת תרגיל רב חילי שנערך בצאלים. במסגרת התרגיל למדו הצוערים את חשיבות החימוש בקרב, וגם אלה המיועדים לתפקידים משרדיים במטה לקחו חלק במערכה ופקדו על כוחות החימוש בשטח. "לא בטוח שב-5 השנים הבאות בתפקידי תהיה לי הזדמנות לפקד על אקטים כמו שביצעתי", סיפר סג"ם עומרי מועלם, אשר ביצע מסלול אקדמאי ומיועד לפיתוח סימולציות קרב במז"י. "אבל זה היה חשוב לי להבין מה נדרש מקצין החימוש בשדה, להבין עם מה הוא מתמודד, כדי שאוכל להתאים את העבודה שלי לחשיבה שלו".


   

 • 01.03.14
  הראשונה בסדנה

  לאורך שירותה הצבאי רס"ן לימור מצאה את עצמה פורצת את הדרך עבור נשים בתפקידי חימוש בשטח, תפקידים שנתפסים אצל אחרים כ'גבריים'; בתפקידה הנוכחי היא המ"פ הראשונה של סדנת חימוש במרכז ההובלה; "המסלול שבחרתי לשרת בו הוא המסלול הטוב ביותר שיכולתי לבצע".

  רס"ן לימור מפקדת על סדנת גדוד אבירי המרכז, אשר אחראית על אחזקת כלי רכב כבדים, החל מגנרטורים, משאיות מעל 12 טון וספארונים ועד למובילי הטנקים. בנוסף הסדנה אחראית על מתן מענה בכל הגזרה לכל כלי רכב תקול, כולל ביצוע חילוץ וגרירה. בסדנה משרתים כ-100 חיילים, אנשי קבע, אע"צים ותלמידי בי"ס 'עמל' במגמות הטכניות. בתפקידה כמ"פ הסדנה היא עובדת ללא הפסקה, כשהיא מנהלת את הסדנה במסגרת הפעלות ותרגילים רבים. "הסיפוק שאני מקבלת במסגרת התפקיד נותן לי כוח להמשיך, ולהתוות את השירות שלי בצה"ל", היא מציינת. "לולא הבעת האמון של המפקדים שלי לא הייתה לי את היכולת לפרוץ את הגבולות ולהגיע לתפקיד זה".

  רס"ן לימור החלה את השירות הצבאי בבסיס הציוד של פיקוד הצפון, כטכנאית תפ"י (תכנון פיקוח וייצור), בו עזרה לפקח על תוכניות העבודה של בתי המלאכה. כבר בתחילת שירותה היא מקבלת זימון לקורס קצינים. "גם לפני שהתגייסתי הייתי בעלת מוטיבציה לשירות ואהבת הארץ, וכנראה שאהיה גם לאחר שאשתחרר", היא מסבירה. "זה טבוע לי בDNA. בעקבות כך תמיד ידעתי שארצה לצאת לקצונה בשלב מסויים בתפקיד שלי". המ"פ מציינת כי בקורס קציני החימוש שביצעה - לפני קצת יותר מעשור - תמהיל הצוערים הורכב מכ-50 בנים ו-7 בנות.

  את תפקידה הראשון כקצינה היא מבצעת בענף שדו"ת במפקדת קצין החימוש הראשי, כשהיא אחראית על בחינת ובקרת פעילותן של יחידות החיל. לאחר מכן עוברת למדור תורה ותרגילים, שם היא מלווה תרגילים ומנהלת את גרף האימונים של אנשי החימוש בכל הצבא.למעלה מ-5 שנים משרתת במפקדת קצין החימוש, כשבסיומן היא מקבלת הצעה לבצע את תפקידה הראשון בשטח. "חששתי בהתחלה. הכרתי רק את המטה ולא ידעתי אחרת. אבל כשראיתי את חברי מקבלים תפקידים נחשבים, תמיד הייתה בי המחשבה - למה לא אני. רציתי לפתח את עצמי וידעתי שאני מסוגלת לכך, ובדיעבד זו הייתה ההחלטה הנכונה עבור הקריירה שלי".

   

   

  כך לימור מוצאת את עצמה משובצת בתור קצינת החימוש של יחידת המסתערבים באיו"ש. במסגרת תפקידה היא אמונה על אחזקת אמצעי לחימה מיוחדים, ועל הפעילות מול החברות האזרחיות שעובדות בשיתוף פעולה עם הימ"ס. משם היא עוברת לתפקיד קצינת החימוש של גדוד עשת בחטיבת השריון 'עוצבת עקבות הברזל'. "אם בימ"ס המשרד של קצין החימוש הוא קבוע, כקצינת חימוש גדודית את מוצאת עצמך נעה הרבה בארץ", היא מציינת. "שם למדתי איך לנתח את השטח, איך להכין מבצע, ואת העולם השלם שנקרא 'טנקים'. ניהלתי עשרות אנשי חימוש מפוזרים בכל הארץ, בין אם באימון ובין אם בקו, ונתקלתי באתגרים שלא היו לי בעברי, כשאני עוברת אותם בידיעה שיש לי מפקדים שתומכים בי ומחלקת חימוש מצוינת, וביחד איתם היינו מוכנים לכל אתגר".

  את תפקיד הרס"ן הראשון שלה היא מבצעת בחטיבת המילואים המשוריינת "עוצבת יפתח"', כשהיא האישה הראשונה אשר מאיישת אי פעם את תפקיד קצין החימוש בחטיבה זו. "תחת פיקודי היו נגד אחד ושני חיילים בסדיר, שביחד איתם תחזקנו את האמפריה שנקראת 'חטיבת מילואים'. בנוסף לאנשים בסדיר הייתי אחראית על כוח אדם של מאות אנשי מילואים". לאורך שנותיה בתפקיד היא אחראית על אימון אנשי החימוש במילואים בכל הדרגים, ממחלקות החימוש הגדודיות ועד לכלל כוחות החימוש במסגרת תרגילים חטיבתיים, ואף פיקחה על אחזקת דחפורי ה-D9 שהובלו מטעם החטיבה לסייע לכוחות הלוחמים בזמן מבצע 'עמוד ענן'. לפני כחצי שנה נכנסה הרס"ן לתפקידה הנוכחי, כמ"פ סדנה במרכז ההובלה. "בשנים האחרונות החלו ניצנים של שיבוצי נשים, ואלה נחשבים להצלחה. ככל שהזמן עובר אפשרויות השיבוץ של נשים בתפקידי שטח גדלות", היא מעידה. "זה דורש כוח רצון עז, ויכולת להתמודד עם אתגרים שלא נמצאים בכל מערך. יש בתפקידים האלה ויתור גדול על הפן האישי, אבל בסופו של יום - יש בהם סיפוק אדיר".

   

 • 27.10.13
  המתגייסים החדשים של מרכז הציוד

  במרכז הציוד מקיימים זאת השנה הרביעית פעילות לשילוב נערים בעלי צרכים מיוחדים בצה"ל. בטקס גיוס מיוחד שנערך השבוע במרכז, כ-20 נערים כאלו לבשו מדי צה"ל, וזכו להתרגש כמו כל חייל ביום גיוסו למערכת הצבאית.

   

  הפעילות נעשתה בתחילה בשיתוף בית הספר לנערים בעלי צרכים מיוחדים "רבין" בתל אביב. בעקבות הצלחת הפרויקט, הוחלט להרחיב את מעגל המשתתפים, ובפעם הראשונה משולב במסגרת הגיוס המיוחד גם בית הספר "גיל" ברמת גן. התלמידים ש"מתגייסים" למרכז מגיעים בכל שבוע לבסיס הציוד בתל השומר, ומשתתפים בפעילויות השגרה שלו בתחום הציוד האישי לחייל.

   

  אנשי הבסיס משתלבים באירועים המתקיימים בבתי הספר לאורך השנה, ומקיימים יחד עם התלמידים, ההורים והמורים טיולים וימי כיף. "אנחנו מודים למרכז הציוד על הפעילות המבורכת שלו. בזכותה ניתנה להורים ההזדמנות לראות את בניהם לובשים מדים", סיפרה מנהלת בית הספר "רבין", הגברת דיטה בר ישראל.

  "ערך ההתנדבות הוא ערך חשוב גם למתנדב וגם לסביבה הטבעית שלו", אמר מפקד בסיס הציוד תל השומר, סא"ל יוסי צוקר. "אנחנו מתכוונים לשמר את המסורת לשנים הבאות, ואולי אף להרחיב את המעגל למסגרות נוספות". במסדר חגיגי שנערך במקום קיבל כל תלמיד באופן אישי ממפקד הבסיס דסקית, ובכך חתם באופן רשמי את הצטרפותו לצה"ל.

   

 • 15.10.13
  ברית מילה במרכז הובלה

  ביום שלישי האחרון ציפתה הפתעה לחיילי גדוד ״אבירי המרכז״: לראשונה התקיים טקס ברית מילה בתוך הגדוד עבור בנו הרך של חברם, טוראי יונתן נפתלי.

   

   יונתן הוא חייל בודד שעלה לישראל מארצות הברית בגיל 26, והתעקש להתגייס למרות שלא היה חייב עקב פטור. כשהוא נישא לאשתו טניה מצבם הכלכלי היה כה קשה עד שאפילו תמונות למזכרת לא נותרו להם מהחתונה.

     

   

   כשסגן מפקד הגדוד רס״ן אריאל אברהם שמע על כך נצבט ליבו והוא החליט לעשות מעשה. עם השמע דבר הברית המפקדים והחיילים נרתמו כולם על מנת ליצור חוויה מתקנת עבור יונתן, בברית המילה של בנו הראשון.

  ממציאת המוהל הצבאי, דרך הזמנת הסנדק ועד עריכת ארוחה חגיגית בחדר האוכל של הבסיס, הגדוד דאג ליום השמחה מתחילתו ועד סופו. "הכוח שמניע את הגדוד הוא החום של האנשים", אמר לנו בהתרגשות מפקד הגדוד , סא"ל ספי שמיר. "כשהחייל בודד, הגדוד חייב להפוך למשפחה שלו. עכשיו כולנו חשים סיפוק ואושר גדול״.

   

   

 • 10.10.13
  גיבורים קטנים

  גיבורים גדולים: ביום חמישי האחרון התקיים ההפנינג השנתי של עמותת "גיבורים קטנים" לילדי חינוך מיוחד באתר ההנצחה של חיל הלוגיסטיקה.

   

  "בכל שנה הטקס מרגש אותי יותר"                                        צילום:דוברות אט"ל

   שיתוף הפעולה בין העמותה והחיל ארוך שנים, ומטרתו הפגשת אוכלוסיית הילדים המיוחדים עם חיילי צה"ל, על מנת שאלו יכירו את השונה, כמעין פרק חינוכי.

   

  לשם מטרה זו, כ-150 ילדים בני 18-19 מתחיילים מדי שנה, ומשרתים בחיל הלוגיסטיקה יום בשבוע. "בכל שנה הטקס מרגש אותי יותר", אמר קצין הלוגיסטיקה הראשי, תא"ל מופיד גאנם. "הקשר עם העמותה נותן לחיילים מוטיבציה לשרת ולהבין את האחר. אין יותר ערכי ויפה ממפעל זה".

 • 10.10.13
  מכנה משותף

   למעלה מ-150 צוערים מהחילות תומכי הלחימה השתתפו באימון רב-חילי, שהתקיים במרכז לאימונים לוגיסטיים בצאלים. במשך שבוע שלם תרגלו הכוחות אקטים שונים, במסגרתם למדו כיצד לשתף פעולה אחד עם השני, כפי שידרשו לעשות בזמן אמת.


  זאת הפעם השנייה שהאימון הרב חילי מתקיים במא"ל. האימון בוצע לקראת סיום ההשלמה החילית של הצוערים בחילות הרפואה, החימוש, הלוגיסטיקה, השלישות, הרבנות והמשטרה הצבאית. בעתיד הם יפעלו בשטח, מאחורי הכוחות הלוחמים, כשעליהם תפקד פלוגת המפקדה. הדגש שניתן במהלך האימון הוא על שיתוף פעולה וסנכרון הצוערים אחד עם השני, כשהם נדרשים לנהל מספר אקטים שונים, עם דגש על ההיבט הלוגיסטי בקרב. פינוי פצועים, אספקת ציוד ומזון, הקמת מתקן שבויים והתגוננות מפני ירי אויב - אלו הם רק חלק קטן מהסיטואציות בהן נתקלו המפקדים לעתיד. סיטואציות להן יצפו כשישובצו בתפקידיהם החדשים, עם סיום קורס הקצינים. "נתנו לצוערים לתרגל את כל הכוחות הלוגיסטיים בסביבה אג"מית מאתגרת", סיפר מפקד המא"ל, אל"ם אלי גלעד. "כשהם יבואו ליחידותיהם וידרשו לבצע את אותם אקטים במצב אמת, הם ידעו לבצע את המשימה".

   
  כך לדוגמא, אקט שדרש התערבות מירבית של הכוחות התומכים בלחימה הוא טיפול בטנק שהתהפך. אם ברצועת עזה או ברמת הגולן, פגיעה בכלי רק"ם הוא סיכון שיש לקחת בחשבון, ועל הצוערים תינתן האחריות לטפל באירוע: אנשי הרפואה מפנים פצועים כתוצאה מהתהפכות הטנק; כוחות החימוש מסייעים לחלץ את צוות הטנק, ומוודאים כי לא ייגרם נזק נוסף: הרבנות מבצעת סריקה באזור, ומטפלת באם יש חללים בעקבות האירוע; השלישות מזהה ומתעדת את הגורמים המעורבים, מיקומם ומצבם הבריאותי, והמשטרה הצבאית מפקחת על צירי הפינוי.

    
  ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק, וקצינים בכירים מכל החילות תומכי הלחימה סיירו במהלך השבוע וצפו בצוערים כשהם מנהלים בהצלחה את כל האתגרים שעמדו בדרכם. במהלך הסיור ציין האלוף את השתלבות קריית ההדרכה, אשר נמצאת בתהליכי הקמה ובנייתה תסתיים בשנת 2015, ברב"חים ובתרגילים הלוגיסטיים הבאים. "בעוד כשנתיים, כל החילות יתאמנו במקום אחד", אמר האלוף. "אנחנו נהיה עדים למרחב אימונים שלם שמאמן את הכוחות הלוגיסטיים"

   


   

 • 03.10.13
  חילוץ מוצלח

  ניסוי חדש שבוצע בבסיס האימונים של פיקוד הצפון, בחן את מירב השיטות איתן יכולים לוחמים לחלץ פצועים בשטח מיוער ומתוך בורות עמוקים. השיטה שתימצא היעילה ביותר עתידה להיכנס לתו"ל היחידות הלוחמות.

   


  בקרב עלולים להיות פצועים - זאת עובדה ידועה לכולם, והיא נלקחת בחשבון בכל יציאה לתרגיל, מבצע או מלחמה. האתגר של צה"ל היה מאז ומתמיד הרחקה של אותם פצועים משטח האש, ופינוי במהירות האפשרית לבית החולים הקרוב. אך לא תמיד מתווה שטח הלחימה מאפשר פינוי כזה, ואפיונו יכול להאט ואף להקשות על חילוץ הפצוע מטווח סכנה. "הלוחמים צריכים לדעת לפעול בכל המתארים האפשריים", מציין ראש מדור אימוני רפואה בפיקוד הצפון, רס"ן סאבא סאבא, "אך יש שני מתארים אשר מאתגרים את יכולת הפעולה שלהם שטח סבוך ומיוער ומתאר תת-קרקעי".


  בחטיבות הסדירות וביחידות המיוחדות פיתחו מספר שיטות פעולה במתארים כאלה: חלק מהשיטות דורשות אמצעים מיוחדים, אחרות מבוססות על כוח פיזי בלבד. בחיל הרפואה החליטו לבדוק את יעילותן של שיטות אלה, ושמו אותם למבחן במתחם הכפרי בבא"פ אליקים בפיקוד הצפון: המתחם בנוי בשטח סבוך מעצים, במרכזו נבנתה עיר תת-קרקעית, בדומה ל"שמורות הטבע" הידועות של מלחמת לבנון הראשונה או סבך המנהרות ששימשו את המחבלים במבצע "עופרת יצוקה". נציגים מהבא"פ ומכלל חטיבות צה"ל סחבו פצוע מדומה בעזרת כל שיטה, ובחנו את יכולתם לפנות פצוע בעזרתה כשהם נעים דרך צמחיה סבוכה, או מתוך בור בעומק מספר מטרים.

   


  "בחילוץ מתוך שטח סבוך, ההליכה היא קשה מאוד", מעיד ראש מדור מתחם כפרי בבא"פ, רס"ן אריק דיין. "זהו שטח שדומה למה שהלוחמים נתקלים בו במתאר הצפוני, וההיסטוריה הוכיחה שפינוי בשטח כזה לוקח זמן. במתאר תת-קרקעי, לדוגמא בפינוי מתוך פיר, האתגר הוא למצוא שיטה זמינה, יעילה וקלה לביצוע". בכל מתאר התנסו לוחמים מיומנים בכל השיטות, מהפשוטה ביותר ועד המסובכת: שיטת "אחד-על-אחד", בהן הלוחם סוחב על גבו את הפצוע ללא עזרה. בהמשך נבחנו שיטות דומות, אך הפעם כשהוא נעזר ברצועות נשק או רצועות נשיאה מיוחדות.


  לאחר מכן הגיע תורן של אלונקות הפינוי: מאלונקת החי"ר הרגילה, דרך אלונקת חילוץ אנכי (אלונקת פאראגרד), אלונקות חילוץ של יחידות מיוחדות ועד התנסות ראשונה ב"אלונקל" – אלונקה ייחודית מתקפלת שפותחה על ידי חברה אזרחית ישראלית, ונמכרה לשימוש צבאות זרים. "יש יחידות שאלתרו אמצעים, ולכן חשוב היה גם לבחון אותם מקצועית", הסביר רס"ן סאבא. "אם הם יתאימו לרמה של הלוחמים, נמליץ עליהן כאמצעי שיכנס לפק"ל". כל שיטה קיבלה ציון על יעילות ונוחות, הן מצד המחלץ והן מצד הפצוע. בעזרת בקרים מטעם חיל הרפואה, פיקוד הצפון, מפקדת קצין חי"ר וצנחנים ראשי, זרוע יבשה ובית הספר לכושר קרבי שנכחו בניסוי תיבחן כל שיטה בנפרד, והשיטה היעילה ביותר תיכנס לתו"ל. כשתיכנס, הלוחמים צפויים ללמוד אותה באימונם הבא בשטח המתחם הכפרי.

   

    

 • 03.10.13
  טקס החלפת מפקד מרת"ח

  לאחר 26 שנות עשייה, ביום חמישי האחרון אל"ם רפי כהן, מפקד מרכז התחמושת והטילים היוצא, נפרד מאנשי המרכז ומצה"ל, ובירך את בואו של מחליפו: אל"ם עופר כהן קלף.

   "במהלך השנתיים האחרונות הוכחנו יחדיו את עוצמתו של המרכז", אמר אל"ם כהן בטקס שחרורו, בראשות ראש אט"ל, האלוף קובי ברק, רמ"ט אט"ל, קצין החימוש הראשי, קצין הלוגיסטיקה הראשי, רח"ט לוגיסטיקה וקצינים רבים נוספים.


  "החלפת הפיקוד מתרחשת בתקופה מאתגרת ורגישה.

   סביבנו, מרחוק ומקרוב מתרחשים תהליכים עמוקים שמשפיעים על ביטחון המדינה", ציין ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף ברק.

   "למרכז התחמושת השפעה מכרעת על רציפות הלחימה ועל כשירותם של הכוחות הלוחמים.

  רפי - אתה משאיר מאחוריך מרכז ערוך ומוכן , מלא באנשים חדורי מוטיבציה."

   

 • 10.10.13
  ממלש"ב צעיר – למטפל בכיר

  כשרק אור הירח מאיר לו את הדרך, הפרמדיק-לעתיד רב"ט ניסן טיל נע בדריכות לכיוון הלש"ביה (מרכז ללוחמה בשטח בנוי) בבסיס האימונים הפיקודי בלכיש.

  הברכיות לרגליו מקשות על ההליכה, והאלונקה שקשר לגבו מכבידה על כל נשימה שהוא לוקח.

   הוא לא לבד - חניכי קורס הפרמדיקים איתם הוא צועד הלילה חולקים את אותן התחושות.

   הם נעים באיטיות ובדממה על כביש העפר הצר, בלי לשבור את מבנה הטור שיצרו.

   עם כל צעד ניתן לראות עוד ועוד ממבני האבן והמסגדים, ולשמוע מוזיקה ערבית חרישית שבוקעת מרדיו אי שם.

  מדי פעם הם עוצרים להסדיר את הנשימה, ומבצעים חיפוי לכל כיוון.

  לא נשקפת להם כל סכנה במהלך התרגיל, אך לפני שיצאו אליו נאמר להם "מבחינתכם, אתם במלחמה", והם לא מתכוונים להפסיד בה.

   הגוש הגדול של החניכים מתפצל לחוליות ומתחיל להקיף את המבנה.

   ניסן נזכר באותו רגע מה העסיק אותו לפני כמעט חודש: באמבולנס של מגן דוד אדום הוא טיפל באישה מבוגרת, שסבלה מהפרעה בקצב הלב, בדרכם לבית החולים הקרוב.

   עכשיו הוא מכוון את נשקו למעלה כשהוא סורק חדר אחר חדר, בלי לדעת מה מצפה לו בהמשך.

   לגבי דבר אחד הוא בטוח - מה שזה לא יהיה, קל אינו חלק מההגדרה.

   צרור הירי הראשון שנורה לעברם מבשר על פתיחת אימון הרפואה הטקטי של קורס הפרמדיקים מספר 22.

  "ישנה הבנה שהפרמדיק צריך להיות קדימה, קרוב לאזור הלחימה", מסביר סרן תום קוברי, מפקד קורס הפרמדיקים.

   סרן קוברי ליווה את החניכים במשך למעלה משנה, וראה כיצד הם נהפכים מנערים תמימים לחיילים ומטפלים בכירים בשירות צבא ההגנה לישראל.

   במהלך הקורס הם מצאו את עצמם נעים בין הטיפול בפן האזרחי לטיפול בפן הצבאי, כשבסיומו יצטרכו להשתמש במיטב היכולות הרפואיות שאימצו משניהם.

   מי שעבר את המיונים הקפדניים יחל להתמקצע בתחום הרפואה בבית הספר לרפואה צבאית בצריפין, במסגרת לימודים קדם-צבאיים.

   לאחריו הם יפסעו את צעדם הראשון כחיילים, ויסיימו בהצלחה טירונות רובאי 03.

  בסיומה יצאו להרחיב את הידע שלהם כמטפלים בכירים ולהתנסות בטיפולים שונים- את זה הם יבצעו במשך יותר מחמישה חודשים במסגרת אזרחית, כשהם חותמים כרטיס במשמרות מסביב לשעון בבתי חולים ובנסיעות בניידות טיפול נמרץ.

  "אחרי שהם התנסו תקופה ארוכה בטיפול במסגרת אזרחית, אנחנו מחזירים אותם לבה"ד להשלמה צבאית בת 6 שבועות", מסביר מפקד הקורס. "בתקופה זו אנו מכינים אותם לקראת תפקיד כמטפל צבאי בגזרות השונות".

  במהלך ההשלמה הם ילמדו לעומק את מבנה הצבא וסמכויותיהם כמטפלים במסגרת צבאית.

   במסגרת זו הם יתנסו בפעם הראשונה בטיפול בשטח, וכיצד יפעלו עם הכוחות.

  זאת הפעם הראשונה שידברו איתם על פעילות במתאר מאוים, ופינוי פצועים לתאג"ד (תחנת איסוף גדודית). את השפה שהם למדו במשך השבועות האלו הם ידברו מסיום הקורס, שמתקיים ממש עם סיום ההשלמה הצבאית, ועד לסוף השירות הסדיר.

  בלש"ביה הפרמדיקים מתפצלים ל-3 חוליות.

   רב"ט קרן פייר מתקדמת עם החוליה שלה עד למבנה האבן המרוחק ביותר.

   היא שומעת את רעש היריות ומריחה אבק שריפה באוויר, ומבינה שהמבחן האמיתי החל.

   היא מבינה שאחד המדריכים בקורס, מחופש למחבל וממלמל בערבית קלוקלת, הבחין בחוליה שזחלה מתחת לחלון והחל לירות לכיוונם במחסנית ריקה. הוא בוחן את זמן התגובה שלהם, ואת היכולת לקבל החלטות תחת אש.

   התגובה לא מאחרת לבוא - מיד מספר חניכים צועקים במלוא גרון "אש אש אש" לעבר מקור הרעש.

   חניכים נוספים מכתרים את המבנה ומחפשים אחר אויבים פוטנציאלים נוספים.

  מיד מתחילה המולה בלש"ביה, כשעוד מדריכים מחופשים פותחים בירי לעבר החניכים.

   צעקות "אש" חותכות את השקט ומתערבבות עם פקודות שנזרקות לכל עבר וודיווחים בלתי-פוסקים בקשר.

  רב"ט פייר כורעת לטפל בחברה לחוליה, פצוע מדומה מהאש שנורתה לכל הכיוונים.

   מספר מטרים ממנה רב"ט טיל פועל בצורה דומה - אך המטופל שלו עוטה כפיה וצועק בערבית.

  התרגול הטקטי והאימון בשטח הלש"ביה נוסף רק לאחרונה במסגרת קורס פרמדיקים.

   למעשה, קורס הפרמדיקים 22 הוא הקורס השני שמתנסה בשבוע לחימה בשטח בבא"פ.

   האימון משלב בתוכו אלמנטים של רפואה טקטית, כשהפרמדיק לומד כיצד להיות לא רק מטפל - אלא גם חלק ממערך הלחימה.

   את ההכשרה לכך הם מבצעים במסגרת שיעורים עיוניים ותרגולים בשטח, כהכנה לקראת התרגיל.

  את השיעורים מעבירים ביחד עם הסגל פרמדיקים בשירות מילואים בעלי ניסיון של למעלה מ-30 שנה והתמחות ברפואה טקטית, כשחלקם אף קיבלו את הכשרתם במסגרת יחידות מיוחדות בצה"ל, ואת הנסיון הזה הם מתכוונים להעביר לחניכים הצעירים.

   "הדגש הוא לא לגבי ביצוע הפרוצדורה בשטח, אלא לגבי קבלת ההחלטה האם לבצע אותה בכלל", מציין אבי שכטר-הורן, פרמדיק צבאי יוצא חיל הים.

   "ראיתי הרבה חניכים שפנו לבצע את הפעולות המוכרות, בזמן שהם תרגלו בסביבה הסטרילית שלהם בבה"ד.

   כשאני רואה את החניך לוקח החלטה בסיטואציה לא פשוטה, או מבצע פעולה שהוא לאו דווקא היה עושה בתקופתו בבסיס ההדרכה, אני יודע שנפל לו האסימון".

  בין החניכים פועל מספר לא מבוטל של בנות, שנדרשו בתחילת שירותן להתחייב לשירות של 36 חודשים -" דין אישה כדין גבר" - ולהעמיד עצמן במצבים שגם האמיצים שבגברים יתקשו להתמודד עמם.

   "זה תפקיד שנותן לבנות להרגיש קצת יותר קרביות", חולקת רב"ט פייר.

   "עוברים הרבה בשנה. לא דמיינתי את עצמי בהתחלה עומדת פה עם ווסט ונשק, ומבצעת פרוצדורות מסובכות בתנאים הזויים.

   אבל זה קורה, ואני מצפה למה שעוד יחכה לי בתפקיד".

  האימון מסתיים בהצלחה, והחניכים והצוות נאספים לקראת משוב.

   בסיכום האימון הסגל כולו מציין את ההתקדמות האדירה שנעשתה במהלך שנה בקורס, ואיך בתוך מספר שבועות החניכים נהפכו ממטפלים ללוחמים.

   "הם הגיעו לכאן ילדים, גם מקצועית וגם נפשית", חולק סמ"ר גיא טל, סמל הקורס, שליווה את החניכים כמעט מתחילתו.

  "נהניתי לראות אותם הופכים לאנשים בוגרים ושקולים".

   "זה תפקיד שנותן לבנות להרגיש קצת יותר קרביות",                  צילום:דוברות אט"ל

 • 04.10.13
  מרוץ לזכר הנופלים

  היום בבוקר התקיים מרוץ "בשביל הבנים" לזכרם של הנופלים הדרוזים.

  המרוץ נערך בדלית אל כרמל, כאשר חלק מהמשתתפים רצו וחלק רכבו באופניים.

  למרוץ הגיעו אנשי צבא רבים בניהם ר' אט"ל האלוף קובי ברק, ראש מטה אט"ל תא"ל נחמיה סוקל, קצין לוגיסטיקה ראשי תא"ל מופיד גאנם ועוד.

  קל"ר שהינו בן למשפחה שכולה אמר במרוץ כי "המרוץ הינו יוזמה מבורכת ורעיון ערכי כיצד להנציח את החללים". 

  "המרוץ הינו יוזמה מבורכת ורעיון ערכי כיצד להנציח את החללים".

  צילום: דוברות אט"ל

 • 22.09.13
  ערכים מקיר לקיר בבה"ד 6


  בחג סוכות הזה חיילי וסגל בה"ד 6 יתאספו בסוכה מושקעת שהוקמה וקושטה על ידי המטה ושלוש המגמות בבסיס ההדרכה: נהיגה, חוגרים ומפקדים.

   כל אחד מהם קישט קיר אחד בסוכה, וביום שלישי האחרון נערכה תחרות בין הקירות.

   המנצח, שנבחר על ידי שלושת רבי-הנגדים בבה"ד, היה מגמת הנהיגה.

   המגמה קישטה את הקיר שלה ב-500 לבבות נייר עליהם נכתבו שמותיהם של כל אנשי סגל הבה"ד.

   בנוסף, נתלו תמונות מאירועים שונים שנערכו בבה"ד.

   הנושא המשותף לכל הקירות היה ערבות הדדית.

   "הסוכה מאוד מושקעת וערכית", אמר אל"ם רן קינן, מפקד הבה"ד. "היא מעבירה מסר של אחדות ואכפתיות".

   

    "היא מעבירה מסר של אחדות ואכפתיות".                                     צילום:מתן פאר          

   

   

   

 • 08.09.13
  ראש השנה בצה"ל: עשרות טונות של מאכלי חג נשלחו לבסיסים

   החיילים שהעבירו את ראש השנה כשהם משרתים נאמנה את צבא ההגנה לישראל - בין אם תופסים קו או עובדים במשרד - בילו את החג הזה עם בטן מלאה.

  מרכז המזון ערך חלוקת מזון מאסיבית לכלל היחידות הצבאיות, ודאג שכל שומר ישראל, מדן ועד אילת, יזכה לקבל ארוחת חג מיוחדת בראש השנה.

   
  מדובר במאות טונות של מוצרי מזון שחולקו השנה.

   הם נעים בין מוצרים בסיסיים כגון לחם וסוכר, ועד למוצרי חג כמו רימונים ודגים.

  חולקו השנה כ-6 טון דגים מסוג 'נסיכת הנילוס', ו-420 יחידות של קציצות דג ממולא (גפילטע פיש).

  לשם השוואה, בראש השנה של שנה שעברה חולקו 18 טון בשר הודו, בעוד השנה חולקו כ-21 טון; העלייה בכמות הבשרים שחולקה ניכרת גם בבשר הבקר – 7 טון בשנה שעברה מול 18 טון השנה.

  בנוסף החיילים קיימו את מצוות "תפוח בדבש", עם לא פחות מ-15 טון תפוחי עץ ו-2 טון צנצנות דבש שסופקו בגזרות השונות.

  חדרי האוכל הצבאיים עיטרו את השולחנות עם למעלה מ-5 טון רימונים.

   מי שאכל את ארוחת החג שלו בחדר האוכל הצבאי קינח בעוגת דבש, מתוך 8 טון של עוגות שנרכשו במיוחד לקראת החג.

  "יש לי השפעה על צלחת החג של כמעט 50 אחוז מכלל הצבא.   צילום: דוברות אט"ל

   
  "יש לי השפעה על צלחת החג של כמעט 50 אחוז מכלל הצבא – מדובר בעשרות אלפי אנשים", סיפר מפקד בסיס המזון של פיקוד המרכז, סא"ל אייל בן דוד.

  המרכז גייס למעלה מ-40 משאיות, אזרחיות וצבאית, כדי לבצע את חלוקת המזון מבית שאן ועד בה"ד 1.

  בבסיס המזון העידו, כי כמויות האוכל שנדרשו לחלק השנה גבוהות מהכמויות בשנים עברו.

  זאת משום שהמזון שחולק נדרש לספק את היחידות מערב ראש השנה הראשון, ביום רביעי, ועד ליום ראשון בו חזר המרכז לשגרה.

   במרכז ציינו כי הם דואגים להמשיך, גם במסגרת החגים, במגמת המזון הבריא המאפיינת את צה"ל בשנים האחרונות. "ניתן לראות את השמירה על מגמת המזון הבריא, למשל, בכמות הנקניקיות שפחתה באופן משמעותי", טען מפקד בסיס המזון.

  "היחידות יקבלו לאורך החג מוצרים מופחתים בשומן ודלים בקלוריות".

   

 • 02.09.13
  ר' אט"ל: "אז כהיום, צה"ל חזק ונחוש"

  בטקס חללי חיל הלוגיסטיקה  שנערך אתמול באנדרטת החיל בתל חדיד, התייחס ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק, לחשיבות הלוגיסטיקה במערכה.

   בדבריו סיפר על פעילות החיל בזמן מלחמת יום הכיפורים, אשר השנה יציינו לה 40 שנים.

   "חיל הלוגיסטיקה לקח חלק חשוב בכל החזיתות", תיאר.

   "אנשי הלוגיסטיקה הגיעו לכל האוגדות וציידו את הלוחמים במלאי לקראת קרבות ארוכים.

  כמו אז, גם היום אויבנו לא נוטשים את מטרתם להשמיד אותנו.

   אך צה"ל חזק ונחוש, והשרשרת הלוגיסטית תמשיך לתמוך בכוחות בשטח".  

   

  במהלך הטקס התייחדו עם זכרם 637 חללי חיל הלוגיסטיקה, אשר נפלו בזמן שירותם הצבאי.

  מתוכם, שני שמות נוספו לקיר הזיכרון במהלך השנה האחרונה.

   בטקס נכח השר לאזרחים וותיקים, מר אורי אורבך, כנציג מטעם הממשלה.

   בנוסף נכחו מפקדים בכירים בחיל, קצינים ונגדים המשובצים בכלל היחידות השונות, והמשפחות השכולות של החיל.

   "חיל הלוגיסטיקה הוא עמוד התווך של הצבא", תיאר השר.

   "לא רואים אותו מבחוץ, אך הוא זה שמחזיק את הבניין מבפנים.

   בלעדיו הצבא לא יכול לצעוד ולהילחם".

   

  קצין הלוגיסטיקה הראשי, תא"ל מופיד גאנם, ציין בנאומו כי "חיל הלוגיסטיקה חרט על דגלו את הקשר עם המשפחות השכולות. קל"ר הוסיף כי זהו המעמד האחרון בו ינאם למשפחות, שכן בחודש נובמבר הקרוב יסיים את תפקידו כקצין הלוגיסטיקה הראשי.

   "הייתה לי הזכות ללוות את משפחת השכול של חיל הלוגיסטיקה", אמר.

  תא"ל גאנם, אח שכול בעצמו, מסיים שירות של כ-35 בצה"ל, מתוכם כיהן כ- 5 שנים בתור קצין הלוגיסטיקה הראשי. "הבנתי בכל יום מה עובר עליכם. נותר לי רק לקוות שמשפחה זו, משפחת השכול, לא תוסיף לגדול".

   

    

 • 28.08.13
  קייטנת מצל"ח

  לסרטון סיכום לקייטנה

  במהלך החופש הגדול, מרכז ציוד הלחימה והחלפים ערך בפעם ה-11 קייטנה עבור חניכי ההוסטלים לאוטיסטים, בית מיכל ובית אנדריי בראשון לציון.

   

   במשך שלושה שבועות, כ-40 חניכים מההוסטלים הגיעו לבסיס מצל"ח שבצריפין ועזרו בפעילות המרכז.

   על מדים, המתנדבים הגיעו בכל בוקר למחסנים וטיפלו בחלקי החילוף שלאחר מכן משנעים את הצבא. "הם משתדלים לעזור לצבא כמה שניתן, ולהספיק כמה שיותר עבודה. זה כמו ריפוי בעיסוק בשבילם", הסבירה רס"ל שירן סיני, אחראית איכות בבסיס ומפקדת הקייטנה.

   "הם מאוד קשובים ומתעניינים בציוד השונה ולמה כל דבר משמש".
  "חלקם עובדים בשוק האזרחי ולקחו חופש כדי להתנדב אצלנו כי הם מאוד אוהבים את זה.

   

  מפקדי המחסנים מקבלים אותם באהבה ורואים בהם כוח עזר", הוסיפה רס"ן מירי מורלוי, מפקדת בסיס המשנה של מצל"ח בצריפין. בזמן העבודה בבסיס, המתנדבים התחברו עם מפקדי המחסנים והשתלבו עם החיילים והאזרחים עובדי צה"ל שמאיישים את המקום.

  שניים מהם (מור זהבי וזוהר גליק) אף התגייסו לצה"ל לפני יותר משנה, וביום העצמאות האחרון קיבלו דרגה. לאחרונה שניהם האריכו את השירות שלהם בשנה.

  "הם עובדים כמו כל חייל רגיל, והפכו לחלק בלתי נפרד מהמחסן", אמרה רס"ן מורלוי. "מלבד זאת, הם מהווים מודל לחיילים שמגוייסים לבסיס, ואלו שואבים מהם מוטיבציה".
  מור זהבי החל את דרכו בצבא בקייטנת מצל"ח לפני שלוש שנים. כבר אז הוא התבלט, עבד מעבר לנדרש ויצר קשר טוב עם מפקד המחסן, קובי אברמוב.

   גם לאחר הקייטנה, מור התייצב כאזרח והמשיך לעבוד בבית המלאכה.

   

   

   שנתיים לאחר מכן הוא התגייס לצבא, והגיע מייד למחסן המוכר לו. "הוא ממש אחד מהחבר'ה", סיפר אברמוב. "מור מקובל בקרב חבריו, ויודע מה הוא צריך לעשות בעבודה. הוא מאוד נהנה מזה".

 • 27.08.13
  מדברים וחושבים לוגיסטיקה, מסביב לעולם


  באקדמיה לפיקוד לוגיסטי בבסיס ההדרכה למקצועות הלוגיסטיקה (בה"ד 6) התאספו כ-30 קצינים בכירים מצבאות זרים וקציני חיל הלוגיסטיקה בצה"ל, זאת לרגל קורס בינלאומי שעסק בנושא הלוגיסטיקה בצבאות השונים. במהלך הקורס נדרשו הקצינים לחשוב מחוץ לקופסא ולספק פתרונות יצירתיים לדרישות מבצעיות שעלו בתחומי הלוגיסטיקה והאספקה.

   

  כמו כן, ערכו הקצינים סיעור מוחות שלימד אותם כי למרות ההבדלים הקיימים ביניהם בשפה, במבנה הצבא ובגודלן של הארצות מהן הגיעו -  עמדה להם מטרה אחת משותפת – להביא את יכולות הלוגיסטיקה, החימוש והרפואה במהירות ובבטחה אל הכוחות הלוחמים.

  סיעור המוחות נעשה במסגרת "הקורס הלוגיסטי הבינלאומי", אשר מתקיים זו השנה התשיעית בהובלת חיל הלוגיסטיקה בצה"ל. הקורס התנהל במשך 3 שבועות, ובו מתארחים קצינים מדרגת סרן עד תא"ל. אל הקצינים הזרים מתלווים קצינים בדרגת רס"ן מחיל הלוגיסטיקה, החימוש, הרפואה והשלישות. 

  יחד למדו על תפיסת הלוגיסטיקה בישראל ובחו"ל, כשהם סוקרים את התנהגות הכוחות מרמת הגדוד עד רמת המטכ"ל. "כל מדינה תופסת את הלוגיסטיקה בצורה אחרת", הסביר סגן מפקד הקורס, רס"ן אורן שביט. "חלק מהמדינות מתמודדות עם אתגרים כמו ניהול צבא אדיר או תנועה בשטחים עצומים. הם מגיעים למדינה הקטנה שלנו ושומעים על אתגרים שונים ממה שהם מכירים, שמאפיינים צבא ומדינה קטנה יותר - אבל מבחינתם אנחנו מעצמה צבאית לכל דבר", הוסיף.

  קציני הלוגיסטיקה הישראלים נבחרו לאחר מיונים קפדניים, בהם נבחנו על הידע הלוגיסטי שלהם. "בניגוד לקורסים לוגיסטיים אחרים שמועברים בחיל, כאן הקורס מועבר כולו בשפה האנגלית", סיפר מפקד הקורס, רס"ן מוטי מזרחי. הקצינים שנבחרו להשתתף בקורס הגיעו מכלל הזרועות והפיקודים בצה"ל, כולל חיל המודיעין, חיל האוויר וחיל הים. "בניגוד לשנים קודמות, השנה העדפנו שרוב הקצינים שמשתתפים בקורס יגיעו מהשטח, כשהם חולקים את הידע וההבנה שלהם על הפעלת הלוגיסטיקה בשטח מניסיונם האישי", הסביר מפקד הקורס.

  הקצינים תרגלו התנהלות לוגיסטית מבצעית בגזרה מדומה
  במהלך הקורס הועברו למשתתפים הרצאות על ידי קצינים בכירים בצה"ל ובראשם קצין הלוגיסטיקה הראשי, תא"ל מופיד גאנם. ההרצאות עסקו בנושאי ביטחון ובדרך בה משתלב בהם תחום הלוגיסטיקה בישראל, ובמהלכם למדו משתתפי הקורס על הפעלת כל המערכים תומכי הלחימה שהלוגיסטיקה מרכזת בחירום – חימוש, רפואה, שלישות, המשטרה צבאית והרבנות הצבאית. 

  בהמשך נדרש כל קצין להעביר מערך שיעור משלו, ולהרצות על נושא הלוגיסטיקה בגזרה בה הוא מתמחה. "למדתי על דרכים נוספות לתכנן את התנהגות הכוח עליו אני אחראי", שיתף קצין ההספקה של חטיבת התותחנים "עוצבת הגולן", רס"ן סאלח טליע, שהתלווה לנציגים הזרים בקורס. בהרצאתו הסביר למשתתפים על האתגרים המבצעיים שהוא נתקל בהם ברמת הגולן, והודה כי לא ציפה להתלהבות שניכרה בקהל. "הם מאוד מתעניינים במורכבות של הגזרות השונות בארץ, ובניהול הלוגיסטיקה במתאר כל כך צר", סיפר קצין ההספקה.

  במסגרת הקורס נערכו גם תרגולים מיוחדים. אחד מהמשימות הייתה התנהלות לוגיסטית בהתאם לפקודת מבצע בגזרה בדיונית. על דיונות מומצאות וגבולות לא-קיימים חישבו הקצינים הזרים והישראלים יחדיו את סדר הפעולות של הכוח הלוגיסטי, כשהכוח נערך לתקיפת גורם עוין. "כל קבוצה עבדה על פי המתודיקה שמאפיינת את הצבא שלה", הסביר רס"ן שביט, סגן מפקד הקורס. "בזמן התרגיל הם מבינים את האתגרים, בזירה בת כמה עשרות קילומטרים בודדים. הקצינים הזרים לומדים איך לנהל לוגיסטיקה במתווה צר, והקצינים הישראלים לומדים איך הדברים עובדים בחוץ", הוסיף וסיכם כי  "בסופו של דבר שיתוף הפעולה שנוצר פה הוא אדיר, שישפיע בהמשך על הכוחות הלוחמים והלוגיסטיים בשטח".

   

   

 • 25.08.13
  יריד תעסוקה במרכז ההובלה

  חיילים רבים אשר נמצאים לקראת השחרור מוצאים את עצמם במרכזה של פרשת דרכים: האם כדאי לי להמשיך לעבוד במקצוע שרכשתי גם עם סיום שירותי הצבאי, או שזאת השעה למצוא את עצמי בכיוונים אחרים? במרכז ההובלה מראים לחיילים העתידים להשתחרר, שלא רק שכדאי להם להמשיך במקצועם באזרחות – אלא הדבר אף ישתלם להם יותר מכל כיוון אחר שחשבו עליו.

  יריד התעסוקה במרכז ההובלה מאפשר לחיילים משוחררים, חיילים לפני שחרור ומילואימניקים של המרכז לשמוע ולהתרשם על מקומות עבודה אופציונאליים בתחום ההובלה הכבדה.

   היריד פועל בשיתוף פעולה עם המרכז כבר 10 שנים, ומאגד בתוכו נציגים של חברות גדולות במשק האזרחי: "תעבורה", "בון תור", "מובילי דרור", "פרידנזון", "קוקה קולה" ועוד רבות אחרות.

  החברות מחפשות אחר נהגי תובלה בעלי רישיון מעל 15 טון, לצורך מתן שירותים או הובלות מוצרים.

   נהגים רבים ובעלי תפקידי בכירים בחברות הללו החלו את דרכם כנהגים במרכז, ובחברות מחפשים את הדור הבא של המובילים בין שורותיו.
  בין נציגי החברות ניתן למצוא את מר פילון לרנר, נציג חברת "תעבורה" ביריד התעסוקה. שיתוף הפעולה בין מר לרנר עם המרכז מתקיים כבר שנים ארוכות - את שירותו הצבאי ביצע כנהג במרכז ההובלה, והוא חוזר אליו כשהוא נקרא לשירות מילואים - כסמג"ד של גדוד הובלה במילואים.

  "נכון להיום, כ-100 עובדים בחברה שירתו במרכז ההובלה", מספר מר לרנר.

  "אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם מרכז ההובלה כבר שנים רבות, ומחפשים תמיד את אלו שפרשו מהמרכז. בתור נהג אני יכול להעיד, כי אלו שירצו לעבוד בתחום ההובלה באזרחות יזכו לעבוד בתנאים טובים ובמסגרת שדואגת להם".

  סמ"ר ספיר קלפה, נהג לקראת שחרור, מציין כי המבחר ביריד אכן עזר לו לתכנן את עתידו במשק האזרחי. "ידעתי מראש שאחרי שאשתחרר אעבוד כנהג, אך בזכות ההצעות ששמעתי היום אני אוכל לתכנן את עתידי הכלכלי טוב יותר".


  "יותר מ-50% מהמבקרים ביריד נקלטים בסופו של דבר באחת מן החברות הללו ", מעיד רנ"ג אורי דהרי, קצין כוח אדם במרכז ומארגן היריד. "אני באופן אישי מברר עם החברות מי היו המועמדים שהגיעו לראיונות עבודה, ועוקב באופן אישי אחרי ההתקדמות של כל נהג – עד לקליטתו בשוק האזרחי".

  רוב הנהגים ששירתו במרכז יחזרו לשרת כנהגי מילואים בשעת הצורך – כאן המרכז מוצא יתרון בשיבוץ נהגיו בחברות תובלה אזרחיות.

   

  "האנשים יעסקו בנהיגה באופן שוטף, ובשעת חירום הם יהיו כשירים לשמש את המרכז", מסביר מפקד המרכז, אל"ם גיל גלרון. "זמן הרענון שאנו מבצעים לנהגים שלנו יתקצר, או יתבטל לחלוטין.

   כך אנו חוסכים משאבים, ועדיין דואגים שהנהגים שלנו יהיו הטובים ביותר".

    

 • 21.08.13
  חיל הרפואה מפתח מערכת לאיתור מקרים חרגים


  חיל הרפואה, בשיתוף עם משרד הבריאות ואוניברסיטת בר-אילן, נמצא בשלביו המתקדמים של מחקר שנועד לייצר מנגנון לאיתור ממוחשב של מקרים רפואיים חריגים.

  אוכלוסיית החיילים היא ברובה צעירה ובריאה, וכשהם פונים לרופא מדובר בדרך כלל בבעיות נקודתיות.

   

   מתוכם, אחוז החיילים שמקננת בהם מחלה חריגה הוא נמוך ביותר. על מנת לעזור לרופאים באיתור אותם מקרים ייחודיים, בענף מידע ומחשוב בחיל הרפואה עובדים על פיתוח אלגוריתם שיכול לסנן את המקרים החריגים על בסיס שילוב פרמטרים רפואיים כמו היסטוריה, תוצאות מעבדה, ימי גימל ועוד.

  בשלב הבא, מלבד אלמנט הסינון, יש כוונה להוסיף פן של כריית נתונים.

   כך, גם ללא הזנת הפרמטרים, האלגוריתם יוכל לרוץ על כל אלפי הנתונים ברשומה הרפואית, ויזהה בעצמו מה מצביע על תחלואה חריגה. "בכל מרפאה ממוצעת בצה"ל, יש בכל רגע נתון מספר חיילים בודדים שנמצאים תחת מעקב מיוחד לאור מצבם הרפואי", סיפר סא"ל ד"ר גדי לוי, רע"ן מידע ומחשוב בחיל הרפואה. "האלגוריתם נועד לעזור לרופאים לאתר מוקדם את החולים החריגים ולהקדיש להם תשומת לב מיוחדת, על מנת לשפר את המענה הרפואי שהם מקבלים".

  השלב הראשוני של הפרויקט נערך בשנה שעברה, במהלכו האלגוריתם הצליח לסנן כאלף "חריגים פוטנציאליים" מתוך 30,000 תיקים רפואיים. מתוך אותם האלף, חלקם באמת הציגו בעיות חריגות והרופאים המליצו על המשך מעקב.

   "בניסוי נעזרנו בצוות מומחים שהגדירו עשרה קריטריונים וקומבינציות שמתריעים על בעיות חריגות, כמו מילים מסוימות מהרקע הרפואי בשילוב עם מספר ימי מחלה ועם תוצאות בדיקות מעבדה", הסביר סא"ל ד"ר לוי. "בעזרת כריית הנתונים שבניסוי הנוכחי, נוכל להכניס את כלל הקריטריונים הזמינים ובמקום לקבל אלף תוצאות שחלקן חיוביות שקריות, למצוא מיד את המקרים החריגים".

  היום עוסקים חברי הצוות בבניית קובץ הנתונים והתהליך נמצא בעיצומו.

   האתגר הבא יהיה שלב הלימוד, בו מזינים לאלגוריתם מספר מקרים שידוע שיש להם בעיות חריגות והוא בתורו מגבש את המאפיינים המשתנים.

   לפי הצירופים, הוא מקבע בעצמו תבנית שניתן "להלביש" על חולים חדשים, כולל כאלו שלא פנו לרופא. "עד סוף השנה אנחנו מצפים לסיים לבנות את קובץ הנתונים, לעבור את שלב הלימוד ולצאת בפיילוט", סיכם סא"ל ד"ר לוי.

 • 19.08.13
  הכנסת ספר תורה ל-"מרכז הובלה"

  חיילי גדוד ההובלה במרחב מרכז זכו לחגוג בתחילת השבוע את הכנסתו של ספר תורה חדש לבית הכנסת הגדודי.

  "גדוד ההובלה עובד מסביב לשעון וסוגר שבתות וחגים, ולכן החלטנו כי מגיע לזכותו ספר תורה חדש", סיפר רב אט"ל, רס"ן מנחם אדרי.

  את קיום החגיגות ניתן לזקוף לזכותו של צ'ארלי גריל: נער יהודי- אמריקאי, שהגיע לישראל במסגרת חגיגות בר-המצווה כדי לפגוש את קרוביו שחיים בארץ.

  הוריו החליטו כי הכסף שאספו ליום הולדתו ה-13 לא יושקע על מסיבה מפוארת אלא יתרם לרבנות הצבאית.

  בכסף שנאסף הם תיקנו את אחד מספרי התורה הפסולים שברשותם, וביום ראשון (18.8) הזמין מפקד מרכז ההובלה, אל"ם גיל גלרון, את המשפחה לבקר במרכז ולחגוג באופן רשמי את הכנסתו לבית הכנסת.

   

   

  בריקוד של שמחה.                                                     צילום:דוברות אט"ל

   החיבור בין משפחת גריל לגדוד ההובלה התאפשר בזכות עמותת "בדרכי עמנואל", שהוקמה לזכרו של סא"ל עמנואל מורנו ז"ל, קצין בסיירת מטכ"ל שנפל בסופה של מלחמת לבנון השנייה לפני כשבע שנים. במסגרת פעילותה מחדשת העמותה ספרי תורה פסולים, הנמצאים ברשות הרבנות הצבאית, ומכניסה אותם לבתי הכנסת ביחידות שונות בהן יש מחסור בספרי תורה.

  בתהלוכה חגיגית ליוו החיילים ואנשי הקבע מהמרכז את ספר התורה עד להכנסתו לבית הכנסת.

  ד"ר. שבתאי לובל, איש הסגל הבכיר באוניברסיטת בר-אילן ודודו של צ'ארלי, הודה בשם המשפחה על האירוח שקיבלו במרכז, והוסיף "ביקרתי במרכז לפני שנים רבות, וההתקדמות שנעשתה בו היא מדהימה".

   אל"ם גלרון סיכם את הערב ואמר "גם אם תרצו וגם אם לא, מעכשיו אתם חלק ממשפחת מרכז ההובלה. אני מקווה שבעוד 5 שנים, כשחתן בר-המצווה יצטרף לשורות הצבא, הוא יבחר לבצע את שירותו במרכז ההובלה".

   

    

    

   

   

   

 • 14.08.13
  25 קציני אט"ל השלימו את קורס פו"ם

  כ-100 קצינים סיימו בהצלחה את קורס הפיקוד והמטה (פו"ם) 'אפק', אשר מכשיר אותם לדרגת סגן-אלוף ולתפקידי שטח ומטה בכלל הזרועות והפיקודים השונים. מתוכם, 25 קצינים הם בוגרי אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה.


  טקס הסיום נערך ביום רביעי ה-14 לאוגוסט, במרכז הכנסים ברמת אפעל. הוא נערך במעמד ראש המטה הכללי, רא"ל בנימין (בני) גנץ; מפקד המכללה לפיקוד ולמטה תת-אלוף הראל כנפו; מטעם אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה נכחו ראש האגף, האלוף קובי ברק; רמ"ט אט"ל, תא"ל נחמיה סוקל; קציני חיל ראשיים ומפקדים בכירים.


  הטקס נערך בסיומם של ארבעה חודשים, בהם רכשו החניכים ידע וכלים לקראת הדרגה והתפקיד החדש הצפוי להם. במהלך הקורס הם סיירו ביחידות צה"ל ובגזרות הלחימה ברחבי הארץ. כמו כן הושם לאורכו דגש על חיזוק הקשר בין הזרועות, וכיצד ניתן לחזק את שיתוף הפעולה ביניהם.


  הסא"לים החדשים של אט"ל הגיעו מתפקידי מפתח בחילות הלוגיסטיקה, החימוש והרפואה והם שובצו לתפקידים בשטח ובמטה במסגרת חילות אלה. מתוכם, 3 קצינים מחיל החימוש נבחרו בעבר כמצטייני החיל.


  במהלך הטקס פנה הרמטכ"ל למסיימי הקורס, ואמר להם "כמי שקשרו את חייהם בעשייה הביטחונית, זכרו תמיד בכל צעד ושעל, עליכם לראות לנגד עיניכם את המשאב היקר ביותר שברשותנו- משרתי צה"ל".

 • 19.08.13
  חברת 'דלק' נבחרה לספק שירותי תדלוק לרכבים הצבאיים ורכבי משרד הביטחון למשך שלוש השנים הבאות.

   גברה על חברות  פז, סונול ודור אלון בתום הליך מכרזי שנעשה במשך למעלה משנה אותו הוביל מנהל הרכש במשרד הביטחון.

  היא תחליף מחודש דצמבר הקרוב את חברת 'פז', שסיפקה את שירותי התדלוק בשנים האחרונות.

   שווי המכרז מוערך בכ-120 מיליון שקלים שיפרסו במשך שלוש שנים, עם אופציה להארכת המכרז בשנתיים נוספות. "המכרז עם חברת דלק נקבע כך, שנרוויח ממנו גם בשירות ובפריסה הגיאוגרפית של התחנות וגם במחירי החוזה", הסביר מפקד מרכז הדלק, סא"ל ירון ברזילי. "צה"ל יחסוך באופן מובהק מיליוני שקלים בשנה".
  חברת 'דלק' היא החברה השנייה בגודלה בארץ, ובאחזקתה למעלה מ-200 תחנות תדלוק בפריסה ארצית, מדן ועד אילת. במסגרת המכרז תחנות התדלוק של החברה יתאפשר תדלוק של רכבים צה"ליים תוך שמירה על הקצבה שנקבעה מראש עבור כל רכב, ובנוסף ישרתו את רכבי משרד הביטחון.

  כמו כן תספק דלק לבסיסי צה"ל באמצעות מיכליות תדלוק. "אחד היתרונות בזכותם בחרנו לעבוד עם חברת 'דלק', הוא פריסת התחנות הרחבה שלה באזורי הפריפריה, עם קרבה לרוב הבסיסים הצבאיים המרוחקים", הסביר סא"ל ברזילי. "החברה עונה על הדרישות שעלו מהשטח בנוגע לדלק, והיא צפויה לתת את המענה של שירותי תדלוק לכלל היחידות באזורים אלה".


  בעקבות המעבר לספק החדש יוחלפו בחודשים הקרובים מתקני ה"פזומטים" שהותקנו ברכבים הפרטיים ב"דלקנים". בימים הקרובים תפורסם באתר מרכז הדלק ובמנהלן צה"ל רשימת התחנות ומוקדי השירות של החברה לנוחות הנהגים, וגורמי הלוגיסטיקה היחידתיים יתודרכו בהתאם.

 • 13.08.13
  ארוחה חגיגית לחיילים בודדים בראשות ראש אט"ל

   לרגל חגי תשרי, נערכה היום ארוחת צהריים חגיגית עבור החיילים הבודדים של פיקוד אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה.

  האלוף, הרח"ט וקציני החילות הראשיים הגיעו לאירוע על מנת לברך את 385 החיילים הבודדים, מתוכם 40 המצטיינים סעדו בארוחה בבה"ד 6.

   החיילים והחיילות משרתים בחילות, המרכזים ויתר יחידות האגף, כאשר חלקם יתומים, חלקם ללא עורף משפחתי וחלקם עלו בעצמם לארץ.

   אחד מהם הוא סמ"ר שאולי מנצור, אשר עלה לארץ מארצות הברית לפני ארבע שנים והיום מדריך בחוליה הארצית בבה"ד 10. "כבר בתיכון רציתי לעשות עלייה. השתתפתי בתכנית 'חץ וקשת' המעודדת פיתוח זהות יהודית וקשר לעם ישראל, דרך הדרכה של חיילים בארץ", סיפר סמ"ר מנצור. "לפני כחודש חזרתי מפרויקט 'חץ וקשת', הפעם כחייל ולא כחניך. היה לי את הכבוד להשפיע על צעירים אמריקאיים להתקשר לזהות היהודית, לארץ ואף לשרת בצה"ל".


  "אתם הסיבה שהעם שלנו שרד כל כך הרבה שנים והפכנו למדינה פורחת וחזקה", אמר ראש אט"ל, האלוף קובי ברק, לחיילים הבודדים. "במציאות של היום בה לא כולם מתגייסים, אתם מהווים דוגמה ומייצגים את החזון".

   

   

   

   

 • 07.08.13
  ראש הממשלה בעיר הבה"דים: "קרית ההדרכה תהיה מוקד היזמות וידע מהגדולים בעולם"

   

  ראש הממשלה מר בנימין נתניהו ושר הביטחון רא"ל (מיל') משה יעלון סיירו היום בנגב וצפו בהקמתה של קריית ההדרכה העתידית. את הסיור ליוו סגן הרמטכ"ל, האלוף גדי אייזנקוט; ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק, ובכירים נוספים באט"ל ובמשרד הביטחון המובילים את הפרוייקט.
  "יישוב הנגב דורש חופש כלכלי, יישוב באוכלוסיה איכותית וסגירת גבולות", אמר ראש הממשלה במהלך הביקור. "הורדת בסיסי ההדרכה בצד יכולות התקשוב והמודיעין יצרו מוקד יזמות ויידע מהגדולים והחשובים שיהיו בעולם".

  מימין לשמאל: ר' אט"ל האלוף קובי ברק, מנכ"ל משהב"ט אלוף (מיל') דן הראל, שר הביטחון רא"ל (מיל') משה יעלון וראש הממשלה בנימין נתניהו 

  צילום: יסמין דר

  במהלך הסיור הוצגו בפני ראש הממשלה התקדמות הפרויקט ועלותו המשוערת, הנאמדת כיום בלמעלה מ-19 מיליארד שקל. במסגרת הפרויקט בסיסי ההדרכה העורפים יעברו לשטח הקרייה בצומת הנגב, ושטחים רבים במרכז המשמשים כיום את הצבא יפונו. את השטחים שיפונו תנצל המדינה כדי לפתור את בעיית הדיור, על ידי עשרות מיזמי נדל"ן המתוכננים לקום בהם. כמו כן צפוי פיתוח משמעותי והגדלת כמות האוכלוסייה בדרום, כשלמעלה מ-40% מהחיילים ואנשי הקבע של קריית ההדרכה, התקשוב והמודיעין צפויים לעבור לערים הסמוכות.

  ראש הממשלה נושא דברים

  צילום: יסמין דר

  ראש אט"ל התייחס לפינוי הבסיסים ופיתוח הקרייה, וטען כי מדובר בבשורה ובקדמת הטכנולוגיה בכל הקשור להדרכה. "הקרייה תכשיר את החיילים מהיותם טירונים ועד אימונם כאנשי מילואים, ותדאג לפתח אותם ולהשתלב בסביבה", אמר האלוף. "אט"ל יידרש לתת מענה למרכז כובד של כ-30,000 חיילים ואנשי קבע".

  שר הביטחון נושא דברים

  צילום: יסמין דר

 • 29.07.13
  כנס מערך המתנדבים

  לראשונה מאז 2009, כנס הצדעה למערך המתנדבים הצה"לי, המונה כעשרת אלפים מתנדבים בשנה.

  חלומו של כל חייל הוא להתעורר בבוקר וכבר למצוא את עצמו בהוסטל הפרואני בשיאו של הטיול הגדול בדרום אמריקה. אם שם השפה שתקפיץ אותו היא העברית, הרי שבהוסטל הישראלי "בית עודד" ביפו הוא יצטרך להתאמץ כדי לזהות את העברית בין 20 השפות השגורות במסדרונות. ההוסטל פתוח למתנדבי חו"ל שמגיעים לארץ כדי להתנדב בצה"ל במסגרת שר-אל.

  ראש אט"ל האלוף קובי ברק נושא דברים.                                  

  צילום: דוברות אט"ל

  בין המשגיחים בו הוא ריי טייקן, הולנדי חביב שהחל כמתנדב שר-אל לפני שמונה שנים, והפך לחלק מההוסטל לפני שלוש שנים. "אני זוכר פעם אחת שהתארחו אצלנו מתנדבים מ-21 ארצות שונות", הוא מספר. "הם דיברו אחד עם השני גם בלי להבין. כשאומרים בוקר טוב, פוצחת מקהלה שלמה של שפות". ריי בילה את שלשום אחר הצהריים בבנייני האומה בירושלים, מוקף ברב-גוניות לה הוא רגיל. מתנדבי שר-אל מ-35 ארצות שונות, גימלאים, משפחות שכולות ונכי צה"ל ישבו סביבו. המכנה המשותף להם: כולם חלק ממערך המתנדבים הענף של צה"ל.

  מדריכות שראל על הבמה.                                                    

  צילום: דוברות אט"ל

  לראשונה מאז 2009 נערך כנס חגיגי על מנת להוקיר את המערך, המונה יותר מעשרת אלפים מתנדבים בשנה. הכנס נערך בתזמון הולם: 40 שנה למלחמת יום כיפור, שבעקבותיה המערך התמסד.

  דגלני יחידות צה"ל עוברים בקהל המתנדבים.                        

  צילום: דוברות אט"ל

  הכנס נערך בראשות ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק, וקצין הלוגיסטיקה הראשי, תא"ל מופיד גאנם. "יש לכם חלק חשוב ומרכזי במאמץ הציוני", אמר האלוף למתנדבים. "יחד נמשיך להכין את צה"ל למלחמה, שנקווה שלא תגיע".

 • 21.07.13
  לראשונה: חיל חימוש 'באוטומוטור'

  בפעם הראשונה ב-25 שנותיה של תערוכת הרכבים הבינלאומית התקיים שיתוף פעולה עם צה"ל.

   

  עם כל הכבוד לרכבו המתקדם של באטמן, ה"באטמוביל", המיצג שמשך את מלוא תשומת הלב של  המבקרים בתערוכת הרכבים הבינלאומית 'אוטומוטור' היה ביתן חיל החימוש. בפעם הראשונה ב-25 שנותיה של תערוכת הרכבים הבינלאומית התקיים שיתוף פעולה עם צה"ל, במסגרתו הוקם בתערוכה ביתן ענק שהציג את פעילות חיל החימוש בצבא, אשר התמקדה באחזקת רכבים.

   

  רכבים צבאיים מוצגים בתערוכה                       

  הביתן כלל תצוגה של רכבי שטח צה"ליים כמו הסופה, הדוד והזאב, עליהם עובדים יום-יום אנשי החימוש בסדנאות. במקום הוצגו גם סימולאטורים מיוחדים, בעזרתם מלמדים בחיל כיצד לאתר ולפתור תקלות במנועים של אותם כלי הרכב. המבקרים בביתן התרשמו במיוחד מהרובוטים שהוצגו בתערוכה -  פרי עבודתם של בוגרי המכללה הטכנולוגית של חיל החימוש.


  אחד הרובוטים ששבה את תשומת ליבם של המבקרים הוא רובוט שמסוגל לזרוק צלחת מעופפת, שייצג את ישראל במסגרת תחרות הרובוטים "FIRST" הבינלאומית, בה דורג במקום השני. "הזכייה שלנו בתחרות היא רק דוגמא ליכולת שמפגינים התלמידים בתחום הרובוטיקה", סיפר אחד ממורי המגמה. "רבים מהם משתלבים לאחר מכן בתפקידי מפתח בחיל החימוש, ואחראים על פרויקטים סודיים ביותר", חשף המורה את חלון ההזדמנויות שנפתח בפני תלמידיו.

  נציג חיל חימוש בביתן

  מי שיזם את הרעיון להשתלבות בתערוכה היה מפקד בסיס ההדרכה למקצועות החימוש, הוא אל"ם אליעזר בן הרוש מפקד הבה"ד, שפנה למארגני התערוכה, וביקש להציג את יכולותיו המתקדמות של צה"ל בתחומי הרכב והרובוטיקה. "אנחנו נמצאים פה במגרש של הגדולים", סיפר אל"ם בן הרוש והוסיף כי  "הרעיון בתערוכה הוא לא רק מה שאנחנו מראים – אלא העובדה שמי שמטפלים באותם רכבים ואמל"ח הם נערים". בהתייחסו להשתתפות בתערוכה, ציין כי יש לה גם משמעות בהגברת המוטיבציה לעידוד השירות בחיל.  "הקרב פה הוא על התודעה, כשהמטרה להראות את המכללה הטכנולוגית, ומה שבוגריה מסוגלים לעשות. ההשתתפות בהחלט יצרה הד תודעתי, שיביא לחשיפה עמוקה יותר לפעילותו המבצעית של צה"ל בתחום הרכב", הדגיש אל"ם בן הרוש.
  תצוגת התכלית של חיל החימוש בתערוכה הייתה הראשונה לסלול את שיתוף הפעולה בין המארגנים לצה"ל. "החבר'ה שהגיעו הראו רצינות והפתיעו לטובה", ציין מר דורון גילר, מנהל תערוכת אוטומוטור. "אני מאמין שבהמשך הנציגות הצה"לית תיכנס לתערוכה יותר ויותר", סיכם.

  "אני מאמין שבהמשך הנציגות הצה"לית תיכנס לתערוכה יותר ויותר"

 • 27.06.13
  טקס התייחדות חיל חימוש

  הטקס מנציח את 759 חללי חיל החימוש, אשר נפלו במהלך שירותם הצבאי. החלל האחרון של החיל הוא סגן במיל' בוריס יארמולניק ז"ל, שהתגורר בנתניה ושירת כקצין חימוש בזמן מבצע 'עמוד ענן', ונהרג כתוצאה מפגיעת רקטה.
  בטקס השתתפו המשפחות השכולות; ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק; קצין החימוש הראשי, תא"ל צביקה קראוס; סגן שר הביטחון, מר דני דנון; יו"ר עמותת חיל החימוש, אל"ם במיל' אהרון מועלם; סגן המנהל הכללי של משרד הביטחון וראש אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון, מר אריה מועלם; יו"ר ארגון "יד לבנים" הארצי, מר אלי בן שם;  יו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, גברת חנה ארביב-ברעם; סגן ראש עיריית נתניה וממלא מקומה, מר אלי דלל. בנוסף נכחו בטקס מפקדי חיל החימוש בסדיר ובמילואים.

  הטקס נערך השנה בסימן 40 שנים למלחמת יום הכיפורים, במהלכה נפלו 101 חללים מחיל החימוש. במהלך הטקס מפקדים מהחיל וצוערים מקורס קציני חימוש ביצעו את השיר "חורף 73" של להקת חיל החינוך, השיר המזוהה ביותר עם המלחמה ותוצאותיה. הגברת רונית עזריה, אחותו של רב"ט מנחם משעלי ז"ל, שנפל בקרבות יום הכיפורים ברמת הגולן סיפרה על הכאב שאינו עובר. "אנחנו, האחים השכולים, מתהלכים ארבעים שנה עם כאב שלא מרפה, ומראה ההורים שכבה מיום ליום לנגד עיננו. ארבעים שנה ניסינו לחיות אבל תמיד חזרנו לבית שמזמן  כבר לא אותו הבית".

   

  "מערך האחזקה בצה"ל מוכיח את יכולתו המקצועית ואת תרומתו לצה"ל בחירום", אמר ר' אט"ל בנאומו. "אנשי החימוש מגיעים לכל מקום ולכל כלי, גם תחת אש. נבטיח שזיכרונם של אלה שנפלו לא ימחה לעולם".

  בשבוע שעבר זכתה התוכנית החילית "קשר של קבע" בפרס ראש אכ"א למצוינות. במסגרת התוכנית נגדים מהחיל מלווים משפחות שכולות לכל אורך השנה, בחגים ובימי הזיכרון. על הזכייה בפרס הוסיף קחש"ר: " המיזם פועל שנים ומחזק את המשפחה הענפה של חיל החימוש. הזכייה בפרס הוכיחה שחיל החימוש אינו רק חיל של מילים – אלא בעיקר חיל של מעשים".

   

 • 30.05.13
  שבוע השמיעה בצה"ל

  השנה הוחלט על מתן דגש על החברה הערבית, וכחלק ממגוון הפעולות המתקיימות בתחום, מבצעים בצה"ל בדיקות סינון שמיעה ללוחמי הגדס"ר הבדואי בדרום וגדוד חרב הדרוזי בצפון. "אנחנו מגיעים פיזית לשני הגדודים עם הציוד לבדיקות אודיולוגיות", הסביר ראש תחום אקוסטיקה בחיל הרפואה, רס"ן ניר פינק. "הלוחמים חשופים לרעש בזמן אימונים ופעילות, וחשוב להדריך אותם ולהגביר את המודעות להגנה על השמיעה. המעגל ייסגר כאשר אותו לוחם יחזור לכפר שלו, ומשפחתו תספר על הדרכה שקיבלו בקופות החולים או המתנ"סים". לאותה מטרה גם הופצה בצה"ל איגרת המחדדת את הנהלים להגנה על השמיעה.
  אחת מהדרכים לעשות זאת היא שימוש באטמים סלקטיביים שנכנסו לצבא אך לפני שלוש שנים, ובגיוס האחרון (מרץ) חולקו מאות זוגות לחי"רניקים בבסיסי הטירונות. האטמים המיוחדים מסוגלים לסנן רעש אך מאפשרים לאותות דיבור לחדור לאוזן, וכך הלוחם שמשתמש בהם מוגן ועדיין מסוגל לשמוע פקודות. "המטרה של האטם היא להשריש בלוחמים שכל זמן שהם בפעילות, גם באימונים, הם צריכים להשתמש באטמים האלו כדי למגן את עצמם", הוסיף רס"ן פינק. בעשר השנים האחרונות הסתמנה ירידה של 40% בהיקף לקויי השמיעה בקרב אנשי הקבע, ומגמת הירידה ממשיכה בקביעות.
  בתחילת השבוע התקיים לראשונה צו ראשון מרוכז למלש"בים בעלי לקות שמיעה. לקראת יום המיונים, שהתקיים בלשכת הגיוס בתל השומר, הועברו ללשכה נתוניהם הרפואיים של המלש"בים בעלי הלקות השמיעתית, לבקשתם, בשיתוף פעולה עם משרד החינוך ועמותת "שמע". הוועדות הרפואיות הנדרשות בתהליך הגיוס (ועדה רפואית חריגה, ועדת פטור וועדה להתנדבות) כולן רוכזו לאותו היום, על מנת לקבוע את הפרופיל הרפואי של המלש"ב, ולטפל בבקשותיו השונות באופן המהיר ביותר. בנוסף, לאורך כל היום הסתובבו בין התחנות השונות מתרגמים לשפת הסימנים על מנת לסייע בתקשורת בין המתגייסים לחיילי הלשכה. "אנחנו רואים בשנים האחרונות עלייה של עשרות אחוזים במספר המתנדבים לצה"ל", סיפר מפקד לשכת הגיוס, סא"ל ניר נאמן. "בתהליך הצו הראשון קיימת המון תקשורת בן-אישית. קיימנו את היום המרוכז כך שהוא לא יהווה חוויה טראומטית עבור המלש"בים, ובתקווה שהם יבחרו להתנדב לצה"ל".
  חיבור נוסף עם המלש"בים בעלי הלקות השמיעתית הוא מאמץ לחדד את הקשר בינם לבין המפקדים. מכון השמע יצר קשר עם מספר מפקדים בצה"ל אשר סובלים מלקות שמיעתית, על מנת לקשר בינם לבין תלמידי תיכון שסובלים מאותה הבעיה. אחד מהמפקדים שנענו הוא מג"ד גדוד הקשר של עוצבת געש, שאימץ בחום את תיכון מקיף יהוד, בו לומדות כיתות שלמות של בעלי לקות שמיעתית. בתוך כך, הגדוד יתארח בבית הספר ויספר לתלמידים על הצבא, ובית הספר מתוכנן לבקר בגדוד ברמת הגולן. אחד ממוקדי הביקור יהיה מח"ט בעוצבת געש, אשר גם הוא לקוי שמיעה והסכים לשוחח עם בני הנוער במהלך הסיור. "הגברת המודעות לנושא ליקויי השמיעה חשובה מאוד, שכן האוכלוסיה כבדת השמיעה דורשת תשומת לב מיוחדת מהמפקדים ומיתר החיילים", הסביר רס"ן פינק.

   

 • 29.05.13
  גם צה"ל חכם בשמש: עלייה במספר בדיקות בריאות העור בקרב חיילים ואנשי קבע
  בכל שנה מתקיימות פעילויות שונות בקופות החולים האזרחיות למען העלאת המודעות. בצה"ל לוקחים כבר שנים חלק בשבוע המודעות, במהלכו הושמו דגשים על נזקי השמש העלולים להיגרם בזמן השירות הצבאי - ומחוצה לו.
  ארצנו שתופת השמש אינה זרה לנזקם של קרני השמש, במיוחד בחודשי הקיץ הלוהטים. עם זאת, מדינת ישראל מדורגת ביו המקומות הגבוהים ברשימת המדינות אשר בהן סרטן העור הוא נפוץ ביותר. חיילים רבים, בין אם בתפקידי לחימה ובין אם בתפקידים עורפיים, מבלים שעות רבות בחשיפה לשמש, ולעיתים אינם מודעים לנזק שנגרם. סא"ל ד"ר יוסי ירושלמי, ראש תחום רפואת העור בצה"ל, מסביר על כך. "אנשים לא מקשרים את החשיפה לשמש כמשהו שלילי. הנזק שנגרם מופיע אמנם רק בשנים מאוחרות, אך המודעות למנוע אותו צריכה להתקיים לאורך השירות הצבאי, בסדיר ובקבע".
  חשיפה ממושכת לאור השמש עלול להוביל לנזקי שמש רבים, כשהחמור בהם הוא התפתחות של סרטן העור. במקרים מסוימים עלול להתפתח מצב הקרוי "קטרקט", בו העין נחשפה רבות לקרני השמש ורשתית העין ניזוקה. ביחידות השונות מקפידים על הימנעות מחשיפה ממושכת לשמש , אך הד"ר ממליץ לא לחסוך באמצעים. "במידת הצורך מומלץ לנוע עם כובע, ולמגן את העיניים באמצעות משקפי שמש. אם אפשר גם להפשיל את השרוולים ולמנוע את חשיפת הידיים, ובאופן כללי להימנע מחשיפה לשמש בשעות הקשות. ניתן לבקש מרופא העור הצבאי לספק קרם הגנה. המלצות אלה נכונות שבעתיים כשמדובר בחיילים הנמצאים בקבוצת הסיכון - חיילים בעלי עור בהיר, שומות מרובות, כוויות שמש בעבר, עיניים בהירות והיסטוריה משפחתית של סרטן עור למיניהם".
  המרפאות הצבאיות מציעות בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן העור, כשביצוע בדיקה כזו מוביל לכמעט 100% סיכויים לריפוייה. לאורך השנים נרשמה עלייה במספר החיילים ואנשי הקבע, המבקרים במרפאות לצורך בדיקה זו. השנה, בפעם הראשונה, קיימו מרפאות אלה ימים מרוכזים לביצוע הבדיקות לחיילים, במסגרת הפעילות הנעשית במסגרת שבוע המודעות.
 • 20.05.13
  מכון פיזיותרפי בגדוד קרקל

  "הרצף הטיפולי חשוב ביותר," הסביר קצין הרפואה של עוצבת אדום, סא"ל ד"ר מוריס בטומסקי. "הגדוד מרוחק מכל מקום ואין תחבורה ציבורית מסודרת אליו, ולכן נוצר קושי עבור החיילים הוחיילות לצאת לרופאים מומחים. בשיתןף פעולה עם מערך הפיזיותרפיה אותרה פיזיותרפיסטית ייחודית, שהיא למעשה הפיזיותרפיסטית הגדודית הראשונה בצה"ל. הקשר שנוצר בין מטפל למטופל הוא חשוב, ולכן המהלך שביצענו משמעותי. יומיים בשבוע היא ישנה בגדוד, יוצרת חיבור עם לוחמות ולוחמי הגדוד, ואף מצטרפת אליהם לאימונים, על מנת לא לקטוע את רצף הטיפול". מינה של הפיזיותרפיסטית לא היה דרישה, אך הוא מהווה נכס בגדוד בו משרתות בנות לוחמות לצד הבנים. ביחידה כה מיוחדת, יש חשיבות רבה לשים דגש על הבנות, אשר שונות פיזיולוגית מהחיילים. זה מתחיל עוד לפני הטיפול הפיזיותרפי, בסרגלי מאמץ ייחודיים עוד בבא"ח, ובחדר הכושר המפואר שנפתח בגדוד בשנה האחרונה. הצעד הבא בקירוב המומחים ללוחמים יהיה אורתופדיה.

 • 20.05.13
  מובילים בריצה!

  המרוץ נערך בפארק הנדיב בזכרון יעקב ביום חמישי (16.5), בו השתתפו חברי הגדוד וקבוצת רצים מחברת הראל, אשר אימצה שניים מגדודי המרכז. ברחבי הפארק החיילים עברו בתחנות הסבר על הטבע, ידיעת הארץ ואיכות הסביבה. לערב הגדודי הגיעו אורחים נוספים: חברי בית בריטניה מחיפה, רובם ניצולי שואה איתם הגדוד נמצא בקשר רציף בעקבות פעילות פרח לניצול, פרויקט בו מבקרים חיילי הגדוד את ניצולי השואה בערים השונות בארץ. "חשוב להבין שהנהגים בגדוד ההובלה בקושי מתראים," הסביר מפקד הגדוד, סא"ל שמעון אדרי. "המטרה של המרוץ היא ליצור זהות פלוגתית וגדודית עבור החיילים ולהתגבש. מלבד זאת, חשוב גם להנחיל בקרב הנגדים והקצינים אורח חיים בריא."
  מפקד המרכז, אל"ם גיל גלרון, בירך את הגדוד על היוזמה. "אני רואה חשיבות בפעילות גופנית ואורח חיים בריא, "שבירת שגרה", גיבוש והכרת הארץ". בהזדמנות זו ברצוני לברך ולהוקיר את חברת הראל על אימוץ גדודי ההובלה".

 • 11.04.13
  יום הילד במרכז ציוד הלוחמה והחלפים

  בזכות שיתוף הפעולה ארוך השנים בין המרכז לעיריית ראשון לציון, הילדים זכו, יחד עם הגננות והסייעות, ליהנות מתערוכה בתוך הבסיס. בין כלי ההצלה, הנגמ"ש, ניידת המשטרה, אמצעי האופטיקה והקשר ומרפאת השדה שנפתחה עבור הילדים, חיילי הבסיס קיבלו והנחו את הקבוצות מ-22 הגנים שהשתתפו, בהתרגשות רבה. "אני אוהבת ילדים, זה מאוד כיף לי", סיפרה שרית סולטן, שהראתה לילדים את מרפאת השדה, כולל חבישה ובדיקת דופק של בובות. "זו חוויה שהם זוכרים לכל החיים", הוסיף סגן מפקד הבסיס, רס"ן אורן דהן. "צריך להסתכל על זה מהעיניים של הילד, והם פשוט גדלים על זה".

  "נוצר קשר בלתי אמצעי בין הילד לצבא", חיזקה מנהלת אגף לחינוך קדם יסודי בעיריית ראשל"צ, גברת שולמית זכאי. "בסופו של דבר יש להם הורים, אחים, שכנים במצבא, אבל הם לא יודעים מה זה בסיס. בעזרת המסורת הזאת, שמתקיימת כבר 26 שנים, הם יודעים שצבא זה לא רק פגזים. אנחנו מקרבים את העם לצבא".

 • 11.04.13
  מירוץ חיל החימוש הראשון יצא לדרך

  באירוע לקחו חלק כאלפיים קצינים, נגדים ואזרחים עובדי צה"ל אשר פזורים ביחידות השונות. בנוסף השתתפו במירוץ עשרות שוחרים מהמסלולים השונים שמציע חיל החימוש, ותלמידי המכינות הקדם-צבאיות המיועדים לשירות בחיל. המירוץ כלל שני מקצים – הראשון מקצה תחרותי של 10 ק"מ, והשני מסלול 'עממי' באורך של 3 ק"מ. לאורכו של המסלול שנקבע, על גדותיו של נהר הירקון, ליוו כרזות המציגות את פעילותו של חיל החימוש. בין הכרזות בלטה האמרה המדרבנת "הכל בראש" – אמרה דו משמעית הנוגעת בנוסף ליכולתו של הגוף לשרוד את המקצה, גם ליכולות המנטליות הנדרשות מאיש החימוש בשטח ובמטה.
  "המירוץ בא לגבש את המערכים השונים של חיל החימוש, ולהגביר את המודעות לחינוך גופני ולספורט בין אנשיו", הסביר ראש ענף קדם-צבאי במפקדת קצין החימוש הראשי, סא"ל עוזי שוחט. "בנוסף שמנו דגש על החינוך הטכנולוגי – הזמנו את כל התלמידים במכללות השונות ללמוד על המסלולים הקדם-צבאיים השונים שמציע החיל". את יריית הפתיחה הזניק קצין החימוש הראשי, תא"ל צביקה קראוס, שאף השתתף במירוץ בעצמו. "זוהי שנה בה אנו עוסקים בעוצמה החילית –בדבקות במטרה ובספורט. השתתפו היום התלמידים, אשר עתידים להיות הדור הבא של חיל החימוש", ציין קצין החימוש הראשי. "על פי ההצלחה שנראתה היום, אנו עדים לתחילתה של מסורת בחיל".  
  בסיום התחרות הוענקו מדליות לכל המשתתפים במירוץ, ופרסים למקומות הראשונים. הזוכה במקום הראשון במירוץ חיל החימוש הוא רס"ן דוד דגו, קצין חימוש באגף המבצעים של משרד הביטחון, אשר הגיע לתוצאה המרשימה של 36 דקות במסגרת המקצה התחרותי. "מהרגע ששמעתי על קיומו של המירוץ החלטתי שאשתתף בו", סיפר רס"ן דגו. "חיל החימוש הוא החיל בו אני משרת מיום גיוסי, וההגעה למעמד הזה מרגשת אותי מאוד".

 • 10.04.13
  טקס מצטיינים באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה
  בטקס החגיגי נכחו המצטיינים, מסמל ועד רנ"ג, ממ"כ ועד סמג"ד, משפחותיהם, ובכירים ביחידות אט"ל, על מנת להרים כוסית ולחגוג את יום העצמאות ה-65 של המדינה. "אט"ל על כלל משרתיו נדרש לקיים את הרציפות התפקודית של צה"ל, ואתם, המצטיינים, מבצעים את המלאכה נאמנה", בירך ראש אט"ל, האלוף ברק, את המצטיינים.
  "אנו עושים את מלאכתנו מתוך שליחות, אחריות ובעיקר אהבה, וכולנו גאים לשרת ביחידות שלנו ולהיות חלק מפיקוד אט"ל", אמר בהתרגשות סמל עופר עטר, מ"כ בגדוד הובלה ונציג המצטיינים. "משימת צה"ל היא הגנת המדינה ואזרחיה, ביניהם המשפחות והחברים שלנו. כולנו מבינים שאין לנו ארץ אחרת, ואם אנחנו לא נגן עליה, אז מי?"
  בין המצטיינים ניצב מתנדב אחד ומיוחד, רב"ט אלעד גוונדשניידר, שסובל מתסמונת דאון ומשרת היום בבסיס החסנה במרכז ציוד הלחימה והחלפים. אלעד התנדב במצל"ח במשך שלוש שנים דרך אגודת אקי"ם, ולאחר ההתנדבות החליט להתגייס באופן מלא לשנה של שירות צבאי. רק לאחרונה אלעד קיבל את דרגת הרב"ט. "כשקיבלתי אותה זה עשה לי כיף", סיפר. "התרגשתי בטקס ביחידה. טוב לי בבסיס". אימו, מרי, עדיין לא התאוששה מקבלת אות המצטיין. "כשהודיעו לנו שאלעד מצטיין, חשבתי שאני בחלום. חיכיתי לזה מהיום שהוא נולד, ואני שמחה שהוא הגיע למקום שהגיע. כשהוא קם לבסיס בכל בוקר, יוצא לבד, זה האושר שלי בכל יום. אלו כלים שהצבא נתן לו".
 • 10.04.13
  מפקדי וחיילי מצל"ח לקחו חלק בפרוייקט "פרח לניצול"

  השנה השתתפו כ-70 אנשי המרכז - חיילי חובה, קבע ואזרחים מכלל בסיסי מצל"ח - צפון, מרכז ודרום. גם מפקד מצל"ח, אל"ם מיכאל לוריא, השתתף וביקר באופן אישי בביתם של תקוה ומשה-זוג ניצולי שואה. בפגישותיהם עם הניצולים שמעו אנשי המרכז את סיפוריהם המרגשים של הניצולים: הילדות בצל השואה, ההצלה והבריחה, העלייה לארץ והתקומה מחדש.

 • 08.04.13
  סגן הרמטכ"ל ביקר במרכז ההובלה
  "האנשים הם המרכיב החשוב ביותר, וניכר שמרכז ההובלה משקיע רבות בטיפוח הפן האנושי", אמר סגן הרמטכ"ל. "הדבר ניכר לאור האוכלוסיות המיוחדות המשולבות בפעילותו". במהלך ביקורו קיבל סגן הרמטכ"ל סקירה מפי מפקד המרכז, אל"ם גיל גלרון על פעילותו של מרכז ההובלה בשגרה ובחירום, וסייר בתערוכת כלי הרכב של המרכז, בה מוצגים כלי הרכב המשמשים את חיילי המרכז.
 • 09.04.13
  מצפה הילה לזכר סגן הילה בצלאלי ז"ל

  סגן הילה בצלאלי, קצינת רפואה בחטיבת הבקעה, נהרגה בחזרות לטקס הדלקת המשואות בהר הרצל ערב יום העצמאות שעבר. "מצפה הילה" נחנך במעמד ראש המועצה מר אריה שמם, סמנכ"ל משרד הבטחון מר אריה מועלם, וסגנית מפקד רפואת פיקוד המרכז, סא"ל נורית לימאי. "בחרת לקשור את גורלך לחיל, הפכת לקצינה מעצבת ומשפיעה", פנתה בדבריה סא"ל לימאי להילה. "אנחנו נמשיך לפעול לאור ערכיך. זכרך לא ימוש מעימנו, זו היא הבטחתנו אליך".

  משפחת בצלאלי, שערכה את אירוע הסרת הלוט, רק בשבוע שעבר עלו לקבר של הילה, לשמע קולות הרקע של ההכנות לטקס הדלקת המשואות של השנה. ואכן, האירוע נצבע בכתום על ידי הדגלנים מפיקוד העורף שיופיעו בטקס השנה והגיעו על מנת להנציח את הילה. "דקות לפני האסון הצטלמת עם דגל חיל הרפואה והפכת לסמל", שיתפה סיגלית בצלאלי, אמה של הילה, לפני הסרת הלוט. "תמיד חלמת להיות רופאה. אנחנו גאים שהצלחת להשפיע ולתרום בחיל, אין לי ספק שהפסדנו אותך, כמשפחה וכחברה. נעשה כל מה שאנחנו יכולים כדי שהאשמים יענשו", הוסיפה, נסערת. זאת ועוד, סיגלית הכריזה שתחרים את טקס הדלקת המשואות עד שיוגשו כתבי אישום נגד האשמים באסון.

 • 28.03.13
  מרכז המזון נערך לחג הפסח

  מרכז המזון עבד בצורה אינטנסיבית במהלך החודשים האחרונים, כדי להכין את בסיסי צה"ל לחג הפסח. לשם כך הוא רכש כמויות של מוצרי מזון המגיעות למעל עשרות טונות, הכולל למשל 7 טון קמח מצה ו-2 טון קמח תפוח אדמה, 45 אלף יחידות של שניצל כשר לפסח  כמעט 8 טונות של קינוחים.
  שיא תפארתו הגיעה לבוקרו של יום ראשון, יום לפני קיום ליל הסדר בבתים ובבסיסים הצבאיים. עשרות הטונות האלו נעו בכל רחבי הארץ והועמסו גם בבסיסים הרחוקים ביותר, כדי שגם החיילים היושבים בהם יוכלו ליהנות מחג שמח. 

 • 17.03.13
  ארוחת חג לחיילים בודדים
  ביום חמישי נערך בבסיס ההדרכה למקצועות החימוש האירוע המסורתי, במסגרתו החיילים הבודדים של אט"ל משתתפים בארוחת צהריים חגיגית לקראת חג הפסח בראשות ר' אט"ל, האלוף קובי ברק. אל האלוף הצטרפו רמ"ט אט"ל, רח"ט לוגיסטיקה, קציני החילות, מפקדי מרכזים, מפקדי בה"דים וקציני מטה בכירים נוספים.
  עשרות חיילים נכחו בארוחה, והגיעו מכלל החילות והמרכזים של אט"ל. "אתם החיילים הבודדים מגיעים אלינו מכ-32 מדינות שונות ברחבי העולם, בוחרים לעזוב את ביתכם ומשפחותיכם ולהגיע לשרת בצבא ההגנה לישראל", אמר האלוף בנאומו אל החיילים. "האגף יעשה הכל לאפשר לכם לבצע שירות משמעותי, מתוך ההבנה שחובתו של צה"ל היא לתת לכם את הכלים לשירות וללוות אתכם במהלכו".
  נציגת החיילים הבודדים שנאמה השנה, היא רב"ט מלודי פסיניי, משקית גפ"ה (גוף פיתוח והדרכה) במדור הלוגיסטי בבה"ד. מלודי עלתה עם משפחתה מארגנטינה, ובחרה להישאר בישראל ולהתגייס לצה"ל לאחר שאלו חזרו לארץ מולדתם. "אני שמחה על ההחלטה שעשיתי. השירות שאני מבצעת גורם לי לגאווה רבה", היא סיפרה.
  לאחר ארוחת הצהריים התכנסו קציני המטה לטקס הענקת תעודות הערכה לחיילים מצטיינים לכבוד יום העצמאות. כ-5 חיילים מהאגף נבחרו כמצטייני ראש המטה הכללי, וכ-7 נוספים יזכו ללחוץ ביום העצמאות את ידו של נשיא המדינה, במסגרת הענקת פרס למצטייני הנשיא. "זהו אירוע חשוב מבחינתי", ציין ר' אט"ל. "מה שחשוב בסופו של דבר זה לא האמל"ח החדש הנרכש, התקציב או התשתיות – אלא האנשים. עומדת בפני שדרה של חיילים שמסמלת מצוינות, השקעה, ציונות ובעיקר – כאלה שאיכפת להם". 
 • 27.03.13
  סיור מצטיינים לרגל יום העצמאות ה-65

  חיילים, קצינים ונגדים מכל יחידות אט"ל התכנסו ביום ב', לסיור מיוחד הנערך עבור המצטיינים שנבחרו, אשר עתידים להשתתף בטקסים החגיגיים שייערכו ביום העצמאות. מדובר בכ-7 מצטייני נשיא, 5 מצטייני הרמטכ"ל, 27 מצטייני ראש אט"ל ו-6 קצינים ונגדים שהומלצו לקיצור פז"ם.
  הסיור השנה נערך בסימן "שנת הנגב", ובדגש על מעבר צה"ל דרומה והפרחת השממה. במסגרת הסיור ביקרו המצטיינים במקומות שונים בדרום הארץ: הסיור נפתח בתצפית באנדרטת חטיבת הנגב, הצופה על העיר באר שבע. בנקודה זו קיבלו המשתתפים סקירה על העיר, ובה הוצג השיח הציבורי שהעבודה על עיר הבה"דים מביאה לעיר – הפיתוח שהיא מביאה לתשתיות, הציפיה שהתעוררה בתושבים וההשפעות שיהיו לה בתוך הצבא.
  בהמשך נערכה היכרות עם יושבי "קהילת קמה", קהילה שיתופית שהוקמה על ידי תנועת הבוגרים של הנוער העובד והלומד, אשר מפעילה פרויקטית שונים בבאר שבע ובסביבה למען עבור קבוצות במעמד סוציו-אקונומי נמוך ונערים בסיכון. לאחר מכן הם ביקרו בגני התעשיה בעומר, אחד מחמישה מרכזי היי-טק שהוקמו על ידי איש העסקים סטף ורטהיימר.
  "ראינו בסיור את ההסטוריה של הנגב – באנדרטת הנגב ציינו את הלחימה עקובת הדם שנעשתה בו כדי לכבשו, ובגני התעשייה זכינו לראות אותו מפותח ומלבלב", סיפרה רס"ן רוויטל בן-שימול, רמ"ד סגל זוטר באט"ל ומארגנת הסיור. "זה מעיד על כוחם של אנשים בעלי אידיאולוגיה, כמו בן גוריון וחזונו, ובעיקר מעיד על כוחה של הציונות".

 • 24.02.13
  מרפאה תעסוקתית מרכזית
  חלית? נפצעת? המרפאה התעסוקתית המרכזית שנפתחה השבוע בצריפין תסייע לך בהערכת גורמי סיכון בסביבת העבודה, הערכת כושר העבודה וגם פרישה רפואית. עד היום מערך הרפואה התעסוקתית התבסס על מרפאות קטנות התלויות ברופא מומחה אחד, בעוד שבמרפאה החדשה מועסקים ארבעה רופאים תעסוקתיים. "בישראל קיים מחסור ברופאים תעסוקתיים, והפער קיים גם בצבא, שנחשב למקום העיסוק של אלפי אנשי קבע", הסביר ראש תחום רפואה תעסוקתית בחיל הרפואה, רס"ן ד"ר אורן זק. "היום יש בחיל שבעה מתמחים ושלושה רופאים מומחים. הכוונה היא להגדיל את כמות הרופאים התעסוקתיים בתוך המערכת ולהכשיר עוד מתמחים במקום להשתמש בשירות היקר בעולם האזרחי".
  היתרון הגדול של המרפאה החדשה היא שמתמחים במקצוע יוכלו לקבל בה הדרכה ופיקוח על ידי הרופאים המומחים בחיל. בכך שאיכות ההכשרה תעלה, הם יהיו רופאים איכותיים יותר והמענה שניתן לאנשי הצבא ישתפר. מעבר לכך, בקרה של שני רופאים מומחים מהווה תנאי מחייב להכרה במחלקה כמוסמכת על ידי המועצה המדעית. עם ההכרה במחלקה, ניתן יהיה להקים מסלול התמחות מובנה שיכשיר את הדור הבא של הרופאים התעסוקתיים בצה"ל. "המהלך לטייב את שירות הלקוחות מבחינת זמינות התורים ומקצועיות הצוות הרפואי קורם עור וגידים", סיכם רס"ן ד"ר זק.
  לצד ההכרה במחלקה, מערך הרפואה התעסוקתית עוסק בימים אלו בפיילוט לצמצום הנשר הרפואי בבה"ד 20. מרפאת בסיס ההדרכה למקצועות הטכנולוגיים בחיל החימוש מוצפת בשנים האחרונות בחיילים סדירים ששואפים לשנות את השיבוץ או הייעוד שלהם, תופעה שהובילה לאובדן כוח אדם מקצועי ופגיעה בכשירות מבצעית. על מנת להנציל את כוח האדם, באוקטובר שעבר ענף רפואה תעסוקתית ומיון רפואי יצא בפיילוט של שילוב רופא תעסוקתי בבה"ד. הרופא אחראי על הועדות הרפואיות בהן נידונים פטורים והקלות רפואיות. "מאז שהתחיל הפיילוט הנצלנו מאה אחוז מעשרות אנשי החימוש שהגיעו לועדה הזאת", הוסיף רס"ן ד"ר זק. "התכנית היא לשלב רופא תעסוקתי שמצווה על חיל החימוש. על פי הערכות, כמאות בודדות של חיילים נושרים בשנה, ואם הם יונצלו מדובר בבוסט רציני לחיל".
 • 10.02.13
  סטף ורטהיימר ביחש"ם ג'וליס

  איש ליד מכונה: התעשיין סטף ורטהיימר ביקר בשבוע שעבר בתיכון "צור ברק" שביחידת החימוש המרחבית בפיקוד מרכז וסייר בסדנאות שנפתחו השנה. בבית הספר המקצועי, שנפתח בשיתוף פעולה של חיל החימוש, משרד התמ"ת, משרד החינוך ורשת "צור" של ורטהיימר, לומדים כ-120 תלמידים שנשרו ממסגרות נורמטיביות. הם לומדים מכיתה י' עד י"ב במגמות מכונאות רכב, עיבוד שבבים, אוטוטרוניקה ומהשנה גם תכשיטנות וקרמיקה. בתום לימודיהם הם מקבלים תעודת מקצוע המכינה אותם לחיים האזרחיים, מלבד שירות מספק בחיל החימוש. "מדינת ישראל לא תחייה אם אנשים לא יעשו וייצרו. תאהבו את מה שאתם עושים ותתקדמו בחיים", אמר ורטהיימר לתלמידים."בבית הספר הטכנולוגי-מקצועי הילדים מתמקצעים במעבדות מתקדמות, ומקבלים הכוונה כדי שיתגייסו לצה"ל, לחיל החימוש וליחש"ם", סיפר מפקד היחש"ם, אל"ם עפר אזרד. "90 אחוז מתלמידי י"א וי"ב יכולים לצאת לעבוד בתשלום במפעלים באזור או בסככות היחש"ם לצד החיילים. הם מייצרים חלקי חילוף במעבדות בהם היחש"ם משתמש במקום להזמין ממרכז ציוד לוחמה וחלפים. אנחנו מחשיבים אותם לפלוגה העשירית של היחידה".

 • 18.03.13
  ראש אט"ל הגיע לבקר במיט"ב לרגל יום גיוס של חיל השריון
  ראש אט"ל, האלוף קובי ברק, ביקר אתמול יחד עם ראש אכ"א, האלוף אורנה ברביבאי, במיט"ב לרגל יום גיוס של חיל השריון. האלופים, יחד עם מפקד מיט"ב, ראש חטיבת התכנון ומנהל כוח האדם ורע"נים באגף כוח האדם, דנו באתגרי כוח האדם העולם החובה ושמעו סקירה של הגיוס. בנוסף, הם שוחחו עם המתגייסים והסתובבו בשרשרת החיול בתל השומר.
 • 17.03.13
  ראש אט"ל ביקר בגלי צה"ל

  ראש אט"ל, האלוף קובי ברק, ביקר בתחנת השידור גלי צה"ל. במהלך ביקורו סייר האלוף בעמדות השונות, שוחח עם מפקד התחנה והתרשם מהפעילות במקום.

 • 12.03.13
  טקס התייחדות לזכר נופלי "אסון הספארי"

  זו השנה ה-28 שיחידת החימוש מרחב צפון ערכה את טקס ההתייחדות, שכלל הנחת זרים באנדרטה לזכר החללים, וטקס מרכזי ביחש"ם עצמו. בטקס המרכזי נאמר קדיש והוצגה מצגת עם תמונות החללים, לפני שבני המשפחות נאמו. בטקס נכחו רמ"ט פיקוד הצפון, תא"ל בני מר, מפקד חימוש פיקוד הצפון, אל"ם שי צדוק, מפקד היחש"ם, אל"ם יניב חדד, וקצין החימוש הראשי, תא"ל צביקה קראוס, שבנאומו הודה למשפחות וחיזק את הנגדים המלווים אותן בתכנית "קשר של קבע" של החיל לתמיכה במשפחות השכולות. "מאוד מקפידים על הטקס המרגש הזה", סיפרה רמ"ד נפגעים בחיל החימוש, רס"ן אלינור ברזני. "המשפחות עולות לאנדרטה כבר קרוב לשלושים שנים, מכל הארץ".
  אסון הספארי, שארע בשנת 1985, חקוק בזיכרונם של כל הנוכחים במקום. שיירת משאיות "ספארי", ובהן חיילי חימוש, לוגיסטיקה, שלישות ותקשוב, נעה לעבר סדנת החימוש בדרום לבנון לאחר חופשת השבת. בשלהי הצהריים, בזמן שנעו על הכביש הקרוב כל כך לגבול הישראלי, התקרב לשיירה טנדר חשוד, שחמש דקות לאחר מכן הפך לכדור ענק של אש מתלקחת. התפוצצות המתאבד ברכב יצרה הדף אדיר אשר עקר את משאית ה"ספארי" הכבדה ממקומה וגרם גם לה להתלקח. כמעט כל נוסעי הספארי נפגעו.

  באסון ה"ספארי" נהרגו 12 אנשים: בן-גל (בוזגלו) אברהם, דיין עופר, חיים מאיר אבנר, ממן גיורא, נגר לומי, שחר (סוויסה) יצחק, דהאן משה, חטיב רוקן, מיכאל אפריים, מלמד דני, סגל צפריר ושניידרמן אלכסנדר. יהי זכרם ברוך.

 • 12.03.13
  ביקור אלוף פיקוד צפון במרכז הובלה

  האלוף יאיר גולן עמד מקרוב על יכולות המרכז ובחן את שילובו בתוכניות השונות של פיקוד הצפון. בסיום הביקור סייר האלוף עם מפקד המרכז,אל"ם גיל גלרון, בתערוכת כלי ההובלה שבמקום.

   

 • 10.03.13
  "צועדים איתך לנצח"

  הילה הייתה קצינת רפואה בחטיבת הבקעה ונהרגה בחזרות לטקס המשואות בהר הרצל לפני כשנה.
  בצעדה שהתקיימה לאורך תוואי נהר הירדן, מגשר אדם ועד למאגר תרצה השתתפו מפקד הרפואה בפקמ"ז, מח"ט הבקעה, קורס קציני ארגון רפואה, קצינים וחיילים, בני משפחה, חברים רבים ותושבי האזור. בסיום הצעדה התקיים מופע של הזמר עמיר בניון. מפקד הרפואה בפקמ"ז אל"מ ד"ר דב אלבוקרק ציין כי:" הילה בצלאלי ייצגה את ערכי חיל הרפואה במסירותה ובמחוייבות שלה להצלת חיים. לאחר מותה, התוודע הציבור לאישיותה המיוחדת ולכן אין זה פלא שצעדת הבקעה, ובה מאות צועדים, התקיימה השנה לזכרה. רפואת פיקוד המרכז מאמצת את זכרה של הילה וגאה לקחת חלק במפעל חשוב זה להנצחת זכרה".

 • 30.01.13
  ביקור סגן הרמטכ"ל בקרית ההדרכה

  סגן הרמטכ"ל ביקר אתמול בנגב: "מרשים לראות את הגשמת החזון"את הביקור הוא ערך עם גורמים בכירים בפיקוד ועם בכירים באגף הבינוי במשרד הביטחון. מטרתו של הביקור שערך הייתה התרשמות ולמידה של הפרוייקטים שמנהל צה"ל בימים אלה במרחבה הדרומי של הארץ, כחלק מהיערכותו לעבור דרומה.
  סגן הרמטכ"ל זכה לסיור מודרך בקריית ההדרכה שבצומת הנגב. הוצגו בפניו התשתיות שהונחו והמבנים הראשונים וכן ניתנה סקירה על שלבי ההמשך בפרויקט כגון הרחבת תשתיות התחבורה שיאפשרו הגעה נוחה לאזור; תכנית נוספה שהוצגה היא התכנית לשיתוף פעולה עם האוניברסיטה בסביבה להכרה בקורסים המועברים בקריית ההדרכה כקורסים מקצועיים שיזכו את העוברים אותם בנקודות זכות במידה וירצו להמשיך בלימודים אקדמאים.
  "קריית ההדרכה אינה פרוייקט אט"לי בלבד, אלא פרוייקט צה"לי שישפיע על הצבא וגם על המדינה", ציין ראש מנהלת קריית ההדרכה, סא"ל שלום אלפסי שערך את הסיור. בהמשך השתתף האלוף גדי אייזנקוט במסורת של קריית ההדרכה - ונטע עץ בפארק המבקרים הסמוך לקרייה.
  בהמשך היום ביקר סגן הרמטכ"ל בקריית המודיעין ובקמפוס התקשוב הטכנולוגי, אשר נמצאים גם כן בהליכי בנייה. "זה מרשים לראות שחזון שהתחילו אנשים לפני כל כך הרבה שנים, ניכר כבר היום בצורה כזו בשטח", סיכם סגן הרמטכ"ל את ביקורו.

 • 22.01.13
  משלחת בראשות ראש אט"ל בארה"ב

  החודש יצאו קצינים מאט"ל בראשות ראש אט"ל לנסיעת עבודה בארה"ב.

  אודות הביקור ניתן לקרוא בשפה האנגלית בקישור הבא:

  http://www.army.mil/article/94376/

 • 22.01.13
  * חימוש
   "היוזמה נולדה לפני כחודש וחצי. הרגשנו כי יש צורך לחזק את הקשר שלנו עם המיועדים לשירות ביטחון", הסביר רנ"ג משה חושקל, ראש תא דוברות ויחסי ציבור במקחש"ר." באירועים שקיימנו הם סיפרו לנו שלא ידעו למי לפנות, על מנת להתייעץ בנוגע לתפקידים בחיל חימוש. לכן החלטנו לפתוח מרכז פניות ומידע, אשר יסייע להם בנושא".
  אל המוקד ניתן לפנות במספר הקליט " *חימוש " (*65427), במספר 03-7377670  ובאמצעות הדואר אלקטרוני ariel61@mail.idf.il. בנוסף, חיילי המוקד ישמרו על קשר עם המלש"בים על-ידי שימוש בהודעות כתובות, אשר יגיעו ישירות למכשירים הניידים של המלש"בים. כך הם יוכלו להתעדכן בפנייתם, באירועים שיקיים החיל, ואף יזכו לברכה אישית באירועים מרכזיים.
  "זהו מהלך אסטרטגי מדהים", שיבח קצין החימוש הראשי, תא"ל צביקה קראוס, שגזר את הסרט על המוקד החדש. "הדבר יעזור לנו ליצור קשר עם האוכלוסייה, שעדיין לא יודעת מספיק על חיל החימוש. אנחנו ניתן למלש"בים את כל המידע ומקווים שהם יבחרו להצטרף לשורותינו". כרגע המוקד נותן שירות למלש"בים, אך בעתיד מתוכנן כי הוא ישרת גם את החיילים שכבר משרתים בחיל. כך הם יוכלו להתייעץ בנושאים כגון המשך שירות בקבע.
 • 04.01.13
  ערכות חדשות בחיל הרפואה
  הערכה "שומר אחי", המכונה על שם תכנית חיל הרפואה לשנת 2020, מחולקת כבר בימים אלו לטירונים של מחזור נובמבר בבסיסי אימון חטיבתיים ברחבי הארץ.
  במטרה להגן טוב יותר על החיילים גם באמצעות מיגון אישי. חיל הרפואה רכש את הערכות, המכילות כלים פשוטים ויעילים לכל לוחם. "תכנית שומר אחי רואה את השלם, הטיפול מנקודת הפציעה ועד בית החולים", אמר קצין הרפואה הראשי, תא"ל ד"ר איציק קרייס. "מספר הפצועים ממלחמה למלחמה במגמת ירידה, וכך גם מספר המתים מסך הנפגעים, אך המטרה שלנו היא להגיע לאחוז חד-ספרתי. עצירת דימום בשדה הקרב  היא דרך להשיג זאת, ואנחנו נדגיש את חשיבות הערכה בקרב הלוחמים. המ"פ יבדוק שיש לך את הערכה במסדר, החובש ישתמש בערכה של החייל כשיצטרך טיפול".
  החלק המהותי בערכת "שומר אחי" הוא ה-CAT, חסם עורקים יעיל וקל לשימוש, שחולק בתפוצה רחבה במבצע עמוד ענן, והפך לפריט הדגל בתחום עצירת הדימומים אשר מהווים את סיבת המוות לכ-80% מהמתים ברי ההצלה. לצד עצירת הדימומים חיל הרפואה מתקדם גם בתחום המיגון האישי, לאו דווקא בפיתוחים חדשים. כשמדובר באטמי אוזניים או משקפי מגן נגד רסיסים, האמצעי קיים כבר שנים, אך הלוחמים לא מוצאים אותו נוח ולא משתמשים בו, ושמיעתם ופניהם נפגעים. לכן נרכשו אטמי אוזניים נוחים יותר, והחלה בחינה של משקפי מגן מודרניים יותר בייצור אמריקאי, מהם נרכשו כבר 43,000 פריטים ומתוכנן רכש רחב יותר ביוני 2013.  "המשקפיים יחולקו בערכות", ציין סא"ל יעקוב מנדלוביץ', מפקד המרכז לציוד רפואי. "נשלח רכב לכל בסיס טירונות ונחלק ערכה לכל טירון. מדובר באלפי ערכות בכל מחזור טירונות.
 • 02.01.13
  הפנינג אופניים של בסיס ציוד תה"ש
  הפעילות המשותפת עם בית הספר מתקיימת פעם בשבוע, כאשר בכל יום שני מגיעים התלמידים אל בסיס הציוד, ולבושים מדי צה"ל הם משולבים בעבודות השונות של הבסיס: אריזת מוצרים, מיון וקיפול בגדים, מכירה בחנות המכר הפועלת במקום ועבודות נוספות. עבור התלמידים, יום כזה מביא להתרגשות ושמחה רבה, משום שכך הם משולבים במערכת הצבאית כמו כל החיילים.
  נוסף על כך, לעיתים אף נפגשים חיילי הבסיס עם המתנדבים בפארק 'גני יהושוע', לפעילות חוויתית של טיולי אופניים בשיתוף עם עמותת 'אתגרים', המספקת להם אופניים מותאמות לצרכיהם. החיילים גם נוכחים במסיבות ואירועים המתקיימים בבית הספר. "הפרויקט הוא סוג של הגשמת חלום למשפחות", סיפר אורלי תבורי, מורה לספורט בבית הספר ויוזמת הפרויקט. "מדובר בתלמידים בגיל גיוס, ולכן הגאווה הכי גדולה שלהם – וגם של ההורים – שהם יכולים לקחת חלק בפעילויות הצבא. מה שגם החיילים, שאימצו לחיקם את התלמידים, מפרגנים להם ותמיד מוכנים לעזור". 
  שיתוף הפעולה ב-27 בדצמבר נערך כהפנינג גדול, בהשתתפות אנשי הקבע של הבסיס. לשם כך התגייסו קצינים ונגדים מבסיס הציוד, והם אלה שהרכיבו את המתנדבים, בסיור אופניים גדול שנערך לאורך נהר הירקון. "בזכות הפעילות שלנו, אנחנו גורמים למתנדבים להרגיש כחלק מהחברה", אמר סא"ל יוסי צוקר, מפקד בסיס הציוד תל השומר. "הבסיס הלביש אותם במדי צה"ל והעניק להם דיסקית. הקשר האישי שנוצר בינינו במשך שלושת השנים הללו הוא גדול ומחבק". 
 • 03.01.13
  ביקור JFNA במרכז הובלה

  המשתתפים במשלחת שייכים לארגון JFNA) The Jewish Federations of North America), ארגון הגג של הקהילות היהודיות בארה"ב. במהלך שמונה ימים סיירה המשלחת באתרי תיירות ומורשת שונים ברחבי ישראל - לרבים מהחברי המשלחת הסיור היווה פעם ראשונה בישראל. בנוסף הם ביקרו בפרוייקטים אותם מימנו חברי המשלחת, ביניהם אזורים ששוקמו לאחר השריפה בכרמל וביישובים נתיבות ושדות נגב, ישובים שאומצו על ידי הפדרציה. "הביקור האחרון של הפדרציה בארץ נעשה לפני כ-15 שנה", סיפרה טלי לידר, נציגת הפדרציה בארץ. "זאת הזדמנות נהדרת לחבר בין הקהילה לתושבים בארץ. רבים מהמבקרים ירצו לחזור לכאן שוב בעקבות הסיור".

 • 27.12.12
  פרס ראש אט"ל
  31 הפרסים הוענקו לזוכים המאושרים על ידי ראש האגף, האלוף קובי ברק. "במבצע עמוד ענן עמד המערך הלוגיסטי בפני אתגר משמעותי לקיים ולבנות את המוכנות של צה"ל ללחימה", אמר האלוף לבכירים באולם. "במהלך המבצע נתקלתי באנשים נחושים ומקצועיים העושים הכל על מנת לעמוד במשימה. עלינו לקיים תהליך מהיר, אמיתי ועמוק של הפקת לקחים, מפני שהאתגר הבא כבר מעבר לפינה".
  בקטגוריית היחידה המצטיינת זכה המרכז לגיוס אמצעים ולריתוק משקי (לאו"ם), אשר גבר על יתר יחידות אט"ל בפרמטרים כמו טיפוח כוח אדם, מדדי כשירות, בטיחות וגם הגנת הסביבה. המרכז זכה גם בתחום צוותי השיפור, לאחר שפעילות הצוותים לשיפור מערך גיוס האמצעים בצה"ל העלתה את אחוזי המוכנות לקליטת אמצעים. בתחום הטכני וההנדסי לקחו את המקום הראשון חר"פ פקמ"ז על פרויקט הקמת מערכת המאפשרת רציפות מידע רפואי בין קופות החולים לחיל הרפואה, ובה"ד 10 על ייצור שולחן מגע דיגיטאלי רב-תכליתי המשמש להדרכה. בקטגוריית הרפואה הצבאית, החדש לתחרות, זכה ענף רפואה מבצעית בחיל הרפואה בזכות מתן תרופת קרישה אפקטיבית בשדה הקרב, כולל מבצע "עמוד ענן". בקטגוריית מפעל החיים זכו שלושה: אע"צ ד"ר אורית לוריה, רמ"ד מחקר ופסיכולוגיה תעופתית ביחידת הרפואה של חיל האוויר, אשר קידמה את נושא החיסון המנטאלי ללחצים; אע"צ סול לוי, מנהל עבודה במרכז השיקום והאחזקה, ורנ"ג משה רחימי, מפקד בית מלאכה במרכז דלק.
 • 14.12.12
  תחרות חנוכיות ביחש"ם ג'וליס

  התחרות, הציגה את החנוכיות שעוצבו ונבנו לפי הערכים והמאפיינים של היחש"ם ובהקשר לבניית הבית הציוני בישראל. המיצגים היצירתיים נבנו משלל חומרים ממוחזרים, ביניהם חלקי עץ, מתכת ורכב שאינם בשימוש עוד. "אנחנו חימושניקים, אחרי כל", התבדחה קצינת החינוך של היחש"ם, סגן טל אלסטר. "השנה הגדרנו שהמיצג חייב לכלול שלושה ממאפייני החג, מחנוכייה ועד סופגניות. התחרות מגבשת את הפלוגה, והחיילים תמיד מחכים לה בתקופת החגים ורוצים לנצח". לא רק חיילים השתתפו בתחרות החנוכיות: חנוכיה אחת הייתה שייכת לתלמידי בית הספר צור ברק, שלהם שיתוף פעולה רחב עם היחש"ם.
  במקום הראשון זכה המרכז הטכנולוגי האחזקתי המתקדם (מטא"ם) ישי, אשר הציג חנוכיה בצורת מוסך שכללה אפקטים של הדלקת אור והפעלת מכשור במוסך, בשלט רחוק. מפקד מרכז ישי הסביר על בחירת הנושא לחנוכיה: " אין דבר קשה יותר לעורר בו מוטיבציה מאשר עבודה בסככה, והאנשים שלנו עושים את זה עם הרבה מחויבות אישית והשקעה".
  במקום השני והמכובד זכתה סדנת מטא"ם בית אל שהציגו חנוכיה עם אפקטים מיוחדים- סביבון גדול מסתובב ואף ברכת דגים, אשר שולבה בתחתית החנוכיה
  למקום השלישי הגיעה הסדנה של צריפין שהציגה חנוכיה בצורת כיפת ברזל, כאשר כל נר מוצב על טיל ששוגר מהמערכת.
  התחרות נחתמה במסיבת החנוכה של היחש"ם בנוכחות מפקד פיקוד מרכז, האלוף ניצן אלון, מפקד היחש"ם, אל"ם עופר אזרד, ומאות חיילי היחש"ם.

 • 06.12.12
  חנוכה באט"ל
  מרכז מזון רכש 385,000 סופגניות קלאסיות ממולאות בריבה שיסופקו לכלל יחידות צה"ל, מתוכן 75 אלף טריות והיתר קפואות. בנוסף, מוצבים ייהנו מ-7,000 סופגניות גדולות יותר. מלבד הסופגניות שנרכשו, כל רס"רי המטבח בצה"ל נרתמו למשימת המתקת החג, ובכל יום יוכנו סופגניות טריות עבור כל יחידה, במילוי ריבה ושוקולד. "כל יחידה רשאית להזמין ממרכז מזון סופגניות לפי צרכיה, במקביל לעבודתם של מנהלי המטבח", אמר רמ"ד תזונה במפקדת קצין הלוגיסטיקה הראשי, רס"ב סימו כהן. בהמשך לקו הדיאטטי שחיל הלוגיסטיקה ומרכז מזון מקדמים בשלוש השנים האחרונות, גם בחג עתיר הקלוריות ייעשה ניסיון בבישול בריא יותר. "השנה רס"רי המטבח יוכלו לרכוש מהמדפים ברשתות השיווק השונות קמח סויה, שבניגוד לקמח רגיל, מונע מעט מספיגת השמן בסופגנייה בזמן הטיגון", הוסיף רס"ב כהן.
  ההיערכות לחג אינה רק לגוף, אלא גם לרוח. יממה לפני הדלקת נר ראשון של חג החנוכה, רבנות אט״ל החלה בחלוקת אלפי חנוכיות, נרות חנוכה ודפי מידע על החג בכל בסיסי אט"ל בצה"ל. "בכל מועד חג משתדלת רבנות אט״ל לחלק את מצוות החג," סיפר רב אט"ל, רס"ן הרב מנחם אדרי. "ההיענות הייתה רבה, ואנשי הרבנות התקבלו על-ידי החיילים בהתלהבות יתרה". בנוסף, רבנות אט״ל תקיים סיורי חנוכה בעקבות המכבים לאתרי מורשת, כגון מודיעין, גוש עציון, וירושלים. שיאו של האירוע יהיה הדלקת נרות באתר "יד לשריון" בלטרון, בו תופיע להקת הרבנות הצבאית.
 • 22.11.12
  המבצע תם, אך המובילים ממשיכים
  בתום 8 ימי מבצע, בהם מערך ההובלה פעל ללא לאות על מנת להוביל כוחות, כלים ואמצעים דרומה, החלו היום המובילים להעמיס את הכוחות, הכלים והציוד בחזרה למקום הימצאותם בשגרה. 
 • 15.11.12
  מענה לוגיסטי למבצע "עמוד ענן"

  האגף מספק את המענה הלוגיסטי השלם לכל צה"ל בהתאם לסדר העדיפויות שייקבע (למעט לזרועות האוויר, הים ואגף המודיעין, להם אפסניה ייעודית) ומנהל את כלל משקי היבשה. כחלק מהעשייה בשעת חירום, האגף משלב את המשק האזרחי בפעילות הלוגיסטית של צה"ל, לרבות הפעלת מפעלים חיוניים באמצעות משרד הביטחון וגיוס אמצעים. לאור מבצע "עמוד ענן" החל האגף בהיערכות אינטנסיבית הכוללת: ניוד אמצעים וכוחות לדרום, חלוקת מזון, ציוד, מיגון, דלק, תחמושת ועוד.

 • 08.11.12
  ועידת SCM ה-12

  במהלך הכנס, אשר התקיים ב 6.11 הועברו הרצאות מקצועיות רבות, אשר עסקו בניהול התפעול ושרשרת האספקה בתקופה של אי ודאות ושינוי. ראש אט"ל, האלוף קובי ברק, הרצה גם כן בכנס. הרצאתו הייתה בנושא עיצוב המענה הלוגיסטי בתנאי אי וודאות.

 • 01.11.12
  יום עיון בנושא דמוקרטיה למפקדי אט"ל

  השנה, נושא יום העיון היה ההתמודדות עם אתגרי הדמוקרטיה בישראל ובצבא, והמשתתפים שמעו הרצאות בנושא מדד הדמוקרטיה הישראלית, אתגרי הדמוקרטיה המתגוננת על פי מקרי בוחן עכשוויים, וגם הרצאה בנושא השלכות הדמוקרטיה הישראלית על הצבא מפי ראש המנהל האזרחי, תא"ל מוטי אלמוז.

  יום העיון נערך בראשות ראש אט"ל, האלוף קובי ברק, רמ"ט אט"ל, תא"ל נחמיה סוקל, רח"ט לוגיסטיקה, תא"ל איציק כהן, קצין הלוגיסטיקה הראשי, קצין החימוש הראשי, אלופי משנה וסגני-אלוף ממטה אט"ל. חציו השני של היום עסק בפועלו של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל. סגל הפיקוד ערך סיור ב"מוזיאון הישראלי" בדגש התפתחות הדמוקרטיה הישראלית, ולאחר מכן נכח בהרצאה של אלוף במיל' אלעד פלד, אשר סיפר מניסיונו האישי על תרומתו של יצחק רבין לעיצוב צה"ל.

  "צריך לשאול את עצמנו איך לשמור על המשטר כאזרחים, ומצד שני איך לשמור על החוק והערכים במצבים לא פשוטים כאנשי צבא ושלוחה של הרשות המבצעת", סיכם ראש אט"ל בסוף יום העיון. "מעמדו של צה"ל בחברה לא מצטמצם לשמו. אנחנו נדרשים לפרקים לבצע פעולות שלא קשורות לצו הקמתו של צה"ל. האתגרים הערכיים ילכו ויתגברו, כאשר אולי נצטרך שוב להילחם באויבנו בתוך אוכלוסיה אזרחית, וכאשר קיימת הקצנה בתוך החברה הישראלית. אנחנו צריכים לכבד את הדבקות במטרה של רבין, ולשמור את מורשתו".

 • 23.10.12
  כנס מפקדי העבר של מרכז התחמושת והטילים

  המפגש נועד לחזק את המורשת וגאוות היחידה בקרב הפורום הבכיר הנוכחי, וגם להציג בפני המפקדים הוותיקים את העוצמות הלוגיסטיות, טכנולוגיות ואנושיות של המרכז כיום. במהלך המפגש נערך סיור בתשתיות הבסיס, שמכיל בתי מלאכה ומעבדות שמתחזקות את הטילים והתחמושת של צה"ל. "למרכז התחמושת יש יכולות חדשות בכל הנוגע לתפקוד תחת אש, וקיימת הרבה טכנולוגיה חדשה להראות", סיפר מפקד מרכז התחמושת, אל"ם רפי כהן. "מחמם את הלב לראות שהמרכז עם המורשת המפוארת יודע להנחיל אותה גם לקצינים הצעירים יותר, ולחבר בינם לבין הוותיקים, שחלקם כבר עברו את גיל המילואים".

 • 14.10.12
  קורס סא"לים במערך הלוגיסטי

  הקורס הלוגיסטי הבכיר, שאורכו שבועיים, נערך לאחר שהסא"לים הטריים עברו את הקורס במכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה (פו"ם), ומהווה השלמה אגפית. מטרות הקורס הן העמקת הידע וההבנה המקצועית הלוגיסטית וגיבוש התפיסה הפיקודית המותאמת לאתגרים הלוגיסטיים. בקורס ייערכו הרצאות, סדנאות, סימולציות, ניתוחי אירוע וביקורים במרכזי אט"ל. דגש מיוחד ניתן לשיתוף הפעולה בין החניכים, שמגיעים מעולמות תוכן שונים ויכולים להעשיר זה את זה. כך, יוכלו לגבש הסא"לים את תמונת המצב של אט"ל ביום-יום.


  הקורס נפתח בהרצאה של ראש אט"ל, בה האלוף הציג את תפיסתו לגבי תפקיד סא"ל באט"ל. כמו כן, סיקר ראש אט"ל את האתגרים עימם מתמודד האגף בימים אלו. "בראש ובראשונה, אט"ל עוסק במוכנות למלחמה. הסיכוי שנמצא את עצמנו בעימות רחב או צר גובר", אמר האלוף ברק. "בכניסתי לתפקיד התנעתי תהליך שבו האגף מסתכל 20 שנים קדימה, במסגרתו עלינו לוודא שהתפיסות הלוגיסטיות מתאימות לשדה הקרב המתפתח, ותמיד לבחון האם השיטה הקיימת דורשת שיפור".
  המצב הכלכלי העולמי לא פוסח על מדינת ישראל ותהיה לו השפעה על תקציב צה"ל. התכנית הרב-שנתית הקרובה, תר"ש עוז, מסמנת שינויים נרחבים בצבא שידרשו כושר מנהיגות ויציבות מהדרג הבכיר באט"ל. בתר"ש יש גם הזדמנות לטפל במשקים ולקדם פרויקטים גדולים אותם מוביל אט"ל, וביניהם נמצאת קריית ההדרכה, מרכז ההספקה האחוד, העברת מרכז השיקום והאחזקה לגליל, הגברת המענה הלוגיסטי במרחב הדרום על מנת לתמוך במעבר צה"ל לנגב, ושינויים בהכשרות באט"ל, מרמת החייל ועד התא"ל. פרויקטים אלו עתידים לשנות את פני אט"ל בהסתכלות קדימה על אט"ל 2030. "אחד האתגרים המרכזיים שקציני אט"ל מתמודדים איתם הוא השינויים התכופים, בעיקר משום שהקרקע לא מספיק יציבה", אמר רמ"ח אחזקה ומפקד הקורס, אל"ם צביקה גפן. "הקורס מאפשר לסא"לים להתחבר לאט"ל, ולחשוף אותם לאתגרים הטמונים בלוגיסטיקה הלכה למעשה. ההרצאות יהוו חלק קטן מההכשרה, ולמעשה החלק העיקרי יהיה סימולציות ומשחקי תפקידים, זאת על מנת שנוכל לבחון את האתגרים הצפויים למפקד באגף בדרך יצירתית ומלמדת".

 • 09.10.12
  קצינים חדשים בחיל הלוגיסטיקה

  במהלך ההשלמה, הקצינים הטריים הכירו את המערך הלוגיסטי בצה"ל דרך מטה הגדוד ועד למטה הכללי. על מנת להבין כיצד הלמידה העיונית באה לידי ביטוי בשטח, הצוערים בהשלמה עורכים שבוע מלחמה, בו הם מדמים דרג גדודי שחובר לכוח לוחם. הצוערים באים במגע עם ארטילריה מגוונת, מתנסים בפעולות קומנדו ומבצעים את הפעולות שקצין לוגיסטיקה מבצע בזמן חירום, בעיקרן העברת הספקה לכוחות הלוחמים. "בדרך זו הם מביאים לידי ביטוי את ייעוד הלוגיסטיקה: חתירה למגע עם כוחותינו וקיום הרציפות התיפקודית בקרב", מסביר רס"ן רועי נמר, מפקד ההשלמה החילית.

  טקס הסיום המיוחל נערך במעמד קצין הלוגיסטיקה הראשי, תא"ל מופיד גאנם, מפקד בה"ד 6, סא"ל ירון בנג'ו, קציני לוגיסטיקה פיקודיים, קצינים ונגדים בבה"ד, ומשפחות הצוערים. לאחר קבלת הדרגות, רוב המחזור הנוכחי ישובץ בגדודים כקציני לוגיסטיקה, ויתר הקצינים ימלאו תפקידי ליבה נוספים בחיל. "המזרח התיכון עובר טלטלה שתוצאותיה לא ידועות, ועל הצבא להיערך לכל אפשרות", אמר תא"ל גאנם לקצינים החדשים ובני משפחותיהם. "לחיל הלוגיסטיקה תפקיד מיוחד ובעל חשיבות עליונה בחירום ובשגרה. החיל הוא גורם מכריע בתמיכת הלחימה ובחוסן צה"ל".

 • 23.09.12
  החלפת רמ"ט אט"ל

  תא"ל עופר וולף סיים היום את תפקידו כראש מטה אט"ל לאחר כ-5 שנים, וצפוי לפרוש מצה"ל. במסגרת טקס, אשר נערך בראשות ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אלוף קובי ברק, הועלה אל"מ נחמיה סוקל לדרגת תא"ל ומונה לרמ"ט אט"ל. 

 • 12.09.12
  טקס התייחדות עם חללי חיל הלוגיסטיקה

  הטקס התקיים במעמד ראש המטה הכללי, רא"ל בני גנץ ובראשותם של ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אלוף קובי ברק; קצין הלוגיסטיקה הראשי, תא"ל מופיד גאנם; ראש אגף כוח אדם וסמנכ"ל משרד הביטחון, תא"ל (במיל') רוני מורנו; יושב ראש עמותת חיל הלוגיסטיקה, אברהם אלפסי ויושבת ראש ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, נאוה שוהם-סולן. אל הטקס הוזמנו המשפחות השכולות של חיל הלוגיסטיקה, קצינים ונגדים מהחיל ומהמטה וקציני חיל הלוגיסטיקה הראשיים לדורותיהם.

  "עשייתו של חיל הלוגיסטיקה מהווה בסיס לתפקודו של צה"ל", אמר בנאומו ראש המטה הכללי, רב-אלוף בני גנץ "היא מחזקת את יכולתו להתמודד אל מול האתגרים השונים - והאתגרים הם מהמורכבים ביותר שידענו. מאחורי המאמץ המתמשך עומד מערך שלם התומך בכוחות הלוחמים, ומאפשר להם את הרציפות התפקודית. בזכותו החייל יכול להגיע למקום הנדרש, עם הציוד הנדרש. אנשי החיל והמפקדים דואגים שהמנגנון ימשיך לתפקד. אני נושא תפילה שלא נחרוט עוד שמות על קיר הזיכרון".

  מטעם המשפחות השכולות עלה לבמה יעקב שמש, אשר שיתף את הקהל בסיפורו על אחיו, רס"ם גדי שמש ז"ל. " לאחד מאלפי הפיגועים הרצחניים שידעה מדינת ישראל הצטרפה גם משפחתי: אחי, ששירת בחיל הלוגסטיקה, ונפל קורבן לפיגוע ברחוב המלך ג'ורג'  בירושלים. הוא נהרג יחד עם רעייתו, מספר דקות לאחר שנודע להם שהיא נושאת תאומים בבטנה. הם השאירו מאחוריהם שתי בנות יתומות".
   
   
  קצין הלוגיסטיקה הראשי, תת-אלוף מופיד גאנם, נשא אף הוא דברים בטקס ואמר: "ביום זה אנחנו, משפחת חיל הלוגיסטיקה, עטופים ביגון קודר, עצובים וכואבים את אובדנם של יקיריכם- יקירנו. משפחות יקרות, בצד הכאב אנחנו נחושים לעמוד במשימה שהותירו לנו הנופלים, להמשיך ולבצר את ביטחונה ואת שגשוגה של מדינת ישראל. כולנו מביטים עליכם בתחושת שותפות, בהרכנת ראש, ברחשי כבוד והערכה".
   
  "חיל הלוגיסטיקה חרת על דגלו את הקשר עם המשפחות השכולות. מורשתם של בניכן ובנותיכן חיה בתוכנו ולאורה אנו פוסעים. מורשת זו לנצח תהווה עבורנו צו מוסרי. צו לחיי חירות ועצמאות, לחיים של בנייה ויצירה, לרעות, לאחריות ולשותפות בנשיאת העול", הוסיף תא"ל גאנם.

 • 19.08.12
  "עדים של אלכוהול"

  חיילי אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה פתחו את השבוע בבוקר של תרבות בבית החייל בכדי לצפות בהצגת "עדים של אלכוהול". ההצגה המחישה לחיילים מה עובר על אב שאיבד את ביתו בתאונת דרכים בה הנהג היה תחת השפעת אלכוהול. ההצגה כללה גם סרט שצולם מנוקדת מבטה של נטע-לי, ביתו שחלמה להיות במאית קולנוע. הסרט צולם במסיבת יום הולדת, בה כל חבריה היו שיכורים וכך יצאו לנסיעה, שהפכה להיות הנסיעה האחרונה בחייהם. ההצגה המיוחדת הזו, היא לא עוד "הצגה חינוכית", אלא דרך ייחודית ומצמררת להגביר את המודעות והסכנות של נהיגה תחת השפעת אלכוהול.

 • 09.08.12
  טקס החלפת מפקד מרכז הובלה
  אל"ם יורם אזולאי סיים את תפקידו כמפקד מרכז הובלה. אל"ם אזולאי שימש כמפקד המרכז במשך שלוש שנים וכעת עתיד להתמנות לסגן קצין הלוגיסטיקה הראשי. מחליפו של אל"ם אזולאי הוא אל"ם גיל גלרון. אל"ם אזולאי סיכם את תפקידו כמפקד המרכז באומרו: "הפיקוד על המרכז מהווה אתגר פיקודי ואישי המחייב להיות קשוב לצרכים האופרטיביים ולצרכי הפרט".
 • 03.08.12
  טקס החלפת מפקד מצל"ח

  מרכז ציוד הלחימה והחלפים, שאחראי על אחסון ואספקה של מאות אלפי פריטים ליחידות צה"ל, החליף ביום חמישי האחרון (2.8) את מפקדו: אל"ם נחמיה סוקל סיים שנתיים בהן המרכז פעל תחת פיקודו. את אל"ם סוקל החליף ראש מחלקת מערכות אלקטרו-אופטיות בחטיבה הטכנולוגית, אל"ם מיכאל לוריא.

  "החלפת הפיקוד מתרחשת בתקופה סוערת ורגישה", אמר בנאומו ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק. "מסביבנו מתרחשים תהליכים המשפיעים על בטחונה של ישראל, וגם בקרבנו המים גועשים. מול אלו ישראל צריכה צבא חזק. אתם משרתים במקום שתומך, יחד עם מרכזי אט"ל, במאמץ המלחמה בצה"ל. למרות שאינכם תמיד נמצאים באור הזרקורים, תפקידם חשוב מאוד ובלעדיכם אי אפשר להילחם".

  מפקד מצל"ח היוצא התייחס במהלך הטקס לפעולות המרכז בשנתיים האחרונות: המרכז פעל רבות על מנת להגביר את תפוקתו ואת היערכותו למלחמה בכך שריענן את המלאי במחסנים, ביצע תרגילים רבים במרכז שדימו מצב מלחמה, וקלט אליו משרתים רבים אוכלוסיות מיוחדות – מתנדבים מבתי אבות, מעמותת אק"ים ומחו"ל. "לאחר שנתיים בתפקיד, במהלכם שמתי על עצמי להביא את המרכז לכשירות ולהתייעלות, אני יכול לומר בודאות – המרכז מוכן למלחמה", ציין אל"ם סוקל.

  בחודש האחרון סייר אל"ם לוריא בבסיסי ובשלוחות המרכז." מצאתי יחידה דינמית, מורכבת שעומדת בפני הרבה משימות. אני מגיע לתפקיד הזה במטרה לקדם את המטרות שראיתי פה, ולהביא את הארגון למקום שמושתת על ערכים".

 • 02.08.12
  30 שנה למלחמת שלום הגליל

  בסוף חודש יולי ציינו באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה 30 שנה למלחמת שלום הגליל.
  לכנס שנערך בלטרון הגיעו קצינים בכירים באט"ל וקצינים במילואים ששימשו כמפקדים בתפקידים בכירים בזמן המלחמה.

  הכנס הורכב משני חלקים. בחלקו הראשון הציגו מפקדים מבצעיים את מהלכי המלחמה של יחידותיהם. האלוף במיל', אביגדור (יאנוש) בן-גל שהיה מפקד גייס בפיקוד הצפון באותה מלחמה ציין: "פעלנו על-פי התוכנית, אך נאלצנו להתאים את המהלכים של הגייס למצב בשטח ולאויב."

  מפקד 'עוצבת הפלדה', האלוף המיל' מנחם עינן שהיה לאחר מכן ר' אג"א ציין כי "המורכבות של לחימה בציר הררי גם מבחינה מבצעית וגם מבחינה לוגיסטית מחייבת לימוד נכון של הדרך בה ניתן להפעיל את הלוג' ולאפשר לכוחות להתקדם ולעמוד במשימתם. כמו-כן, הציג האלוף עינן את נושא הגודל של היחידות הלוג' שהיו קיימות באותה תקופה באוגדה ואת הקושי להפעילם בתנאי שטח בו פועלים מספר רב של כוחות ובמיוחד בצירים הרריים. לכן יש לבחון ולשקול את גודלם של היח' הלוגיסטיות ולבחון להצמידן לכוחות הלוחמים.

  חלקו השני של הכנס התמקד בהצגת הלקחים והתובנות בתחומים הלוגיסטיים אותם הציגו מפקדי המערך הלוגיסטי שהיו באותה תקופה. את החלק הלוג' פתח ראש אג"א באותה תקופה, האלוף במיל' יוחנן גור שציין: "המערכת הלוגיסטית תפקדה בצורה טובה מאד ולא הכשילה את התנופה המבצעית. דאגנו להגיע עם האמצעים עד אחרון החיילים." בנוסף, הציג האלוף במיל' גור מספר לקחים שניתן ונכון ללמוד אותם גם היום: "חסרו לכוחות מים במרבית ימי הלחימה וחשוב שנדע לפתח היכולת לייצר מים גם בשטח אויב". תובנה נוספת שיישמנו הייתה: "שימוש מוגבר בהספקה בהיטס בגלל אי יכולת לנוע בצירים והכנסת היחידות הלוגיסטיות לשטח הלחימה".

  תובנות מרכזיות לתחום ההספקה וההיסעים הציג תת אלוף במיל' דוד בן-ימיני ששימש באותה מלחמה כקצין התחזוקה של 'עוצבת הגליל'. "לאוגדה לא היו כוחות לוגיסטיים אורגניים מה שהקשה על היכולת לתת מענה לכוחות בתחום ההספקה ונאלצנו להרכיב מסגרות שינועו יחד עם הכוחות ויתנו מענה בשטח הלחימה". כמו כן, ציין תת אלוף במיל' בן-ימיני את האתגר בשליטה בצירים - נושא שגם היום ידרוש תכנון ופיקוח הדוק של המערך הלוגיסטי.
  את לקחי הרפואה הציג אל"ם במיל' יצחק טובי ששימש בזמן המלחמה ראש ענף תורה וריכז את לקחי המלחמה ויישומם לאחריה בחיל הרפואה. "המענה הראשוני לפצועים ניתן על ידי הדרג הנמוך ברמת חיילים בשטח והחובשים בפלוגות, דבר שתרם להצלת חיים". כמו כן, התייחס לנושא הפינוי בזמן המלחמה וציין כי: "הצירים היו חסומים ולא איפשרו פינוי לאחור לכוחות הרפואה הפיקודיים, ולכן נאלצנו להתבסס על פינוי בהיטס ישירות אל בתי החולים".
  בתחום האחזקה הציג סגן מפקד כוח האחזקה בציר החוף במלחמה אל"ם במיל' זאב אנוליק את יכולתם של אנשי מערך האחזקה ליזום ולתקן כלים רבים שנפגעו בשטח, על מנת להחזירם לכשירות ולאפשר את המשך השימוש בהם בלחימה". כמו כן, ציין אל"ם אנוליק  את הבעיה המרכזית בתחום האחזקה: "נושא החלפים והספקתם היה בעייתי ולעיתים מרכז ציוד לחימה וחלפים (מצל"ח) עבד בצורה של 'הצפה' מה שלא נוכל לבנות עליו במלחמות הבאות עקב בעיית המלאים".

  את הכנס סיכם ר' אט"ל, האלוף קובי ברק: "כנס זה מהווה הזדמנות לשמוע וללמוד מניסיונכם הרב. המבחן העליון שלנו הוא שמירה על רציפות והמשכיות המענה הלוגיסטי, תפקידנו לוודא כי המפקד מבין את אחריותו בהפעלת הכוח הלוגיסטי שמהווה מרכיב חיוני בשמירה על רציפות הלחימה בשדה הקרב. על מנת לעמוד במשימתנו זו, לצד אי הוודאות בשדה הקרב, נצטרך לפעול לפי תורה סדורה, להיות מקצועיים יותר, מאומנים ומצוידים יותר. היקף המלחמה הבאה יהיה שונה מהמלחמות הקודמות וידרוש מתן מענה לוגיסטי גם לעורף מרחב הלחימה ופעולה תחת איום כולל ומתמשך על השרשרת הלוגיסטית, על התשתיות המטכ"ליות והתשתיות הלאומיות. המלחמה הבאה תרחיב את האיומים בשדה הקרב ותאתגר את המענה הלוגיסטי. למדתי בכנס זה מספר דברים שנכון שנבחן ונפתח כחלק מהמוכנות הלוגיסטית לחירום".

 • 19.07.12
  משלחת רפואית של צה"ל לבולגריה
  33 פצועי הפיגוע בבורגס נחתו הבוקר בשטח ישראל, לאחר שהוטסו על ידי המשלחת הרפואית של צה"ל שיצאה לבולגריה הלילה. במשלחת היו חברים אנשי רפואה, לוחמי 669 וחיילי פיקוד העורף.הפצועים נקלטו, תוך שיתוף פעולה עם כוחות מד"א, בבתי החולים ברחבי הארץ. "הטיפול של הבולגרים בפצועים היה טוב מאוד ואני יכול להגיד שהם הצילו חיים", ציין קצין רפואה ראשי, תא"ל ד"ר איציק קרייס.
 • 18.07.12
  נחתמה אמנה עם אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון

  האמנה ממשיכה את יישום המלצות דו"ח מקינזי, על פיו במסגרת תוכנית ההתייעלות נדרש להקים אגף במשהב"ט שיעסוק בפרויקטים של בינוי ותשתיות בצבא, ובנוסף לפרק את מרכז הבינוי באט"ל. ההחלטה התבצעה בינואר השנה, כאשר חלק מן הסמכויות הועברו למשרד הביטחון, וחלק נשאר ביחידות הבינוי באט"ל.
  באמנה מאופיינים תחומי האחריות של כל גוף, וממשקי העבודה בתהליכים מרכזיים ברגיעה ובחירום. האמנה עוסקת בתחומים כגון: תשתיות ופריסה, תקציב, מחשוב, מענה רפואי, כוח אדם ורבים אחרים. 

  "המסמך בא להוות תיעוד על החלוקה ביחסי הגומלין בין צה"ל לבין אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון", הסבירה רמ"ד או"ת מערכי אחזקה והובלה, רס"ן לימור כהן-יוכפז. "במסמך מצויינים דברים שכבר קרו, וכן דברים שעתידים לקרות בעתיד ולהשפיע על הבינוי בצה"ל. החתימה על האמנה מסמנת את שיתוף הפעולה בין אט"ל למשרד הביטחון".
  החתימה על האמנה נחגגה בטקס חגיגי בבסיס מטכ"ל בקריה, בראשותו של ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה האלוף קובי ברק. ראש מטה אט"ל, תא"ל עופר וולף וראש מחלקת תוא"ר, אל"ם זיו אבטליון, אשר חתמו על האמנה כנציגי הצבא. את משרד הביטחון ייצגו ראש אגף ההנדסה והבינוי, מר נתי אפרתי והסגן הצבאי לראש האגף, אל"ם ארז כהן.

 • 10.07.12
  סדרת חינוך לנגדי אט"ל
  זאת כבר השנה השנייה בה מתקיימת תוכנית חינוך לנגדים, ביוזמה של מדור חינוך באט"ל. הסיור התקיים בשיתוף עם חברת "זהות מקום" המארגנת טיולים בארץ. במסגרת התוכנית מועברים לנגדים סיורים וימי עיון ברחבי הארץ, בנושאי הליבה שמעסיקים את האוכלוסיות השונות במדינת ישראל. "מטרות הפעילות הן לחזק את יכולת הפיקוד של הנגד – חלק מהיכולת הפיקודית נמדדת בהיכרות עם החייל שלך וכן ליצור מפגש חוויתי – אין לנגדים תוכנית יעודיית משלהם. לפיכך, החלטנו ליזום פעילות לנגדים, שמהווים אחוז גדול מהמשרתים באגף", הסבירה רמ"ד חינוך, רס"ן דגנית פינקלשטיין. 
   הנושא שעמד על הפרק במהלך הסיור, היה "השתלבות חברתית בדגש עדות ודתות". במהלך הסיור ביקרו הנגדים בכפר כמא, אחד משני היישובים הצ'רקסיים בארץ. שם הם למדו על המנהגים של העדה, אופייה ועל המתגייסים מתוכה. לאחר מכן הם עלו לקברו של הנביא שועייב, המזוהה אצל היהודים כנביא יתרו. במקום זה הנחשב לאחד המקומות הקדושים ביותר לדרוזים נפגשו הנגדים עם השייח' קאסם באדר, אחד השייח'ים הבכירים בעדה. במהלך השיחה איתו, ועם גורמים דרוזים נוספים, התבלטה גאוות העדה על אחוזי הגיוס הגבוהים שבה בכלל והגיוס ליחידות קרביות בפרט.
  "היה מרתק לשמוע על תרבויות שלא הכרתי בכלל", סיפרה נגדת ירמ"א (יחידות רכב מגויסות אזוריות) במרכז לאו"ם (המרכז לגיוס אמצעים לריתוק משקי), רס"ב לבנת חיימסון. "לסדנה תרומה רבה למפקדים, בעיקר עבור אלו אשר תחת פיקודם נמצאים חיילים מתרבויות השונות מאיתנו."
 • 08.07.12
  פארק המבקרים בקרית ההדרכה

  מי שיעבור ליד צומת הנגב, היכן שעתידה לקום קרית ההדרכה, יזכה לראות על רקע הנוף המדברי כ-70 עצי דקל נישאים. הדקלים הינם חלק מפארק המבקרים המתוכנון לקום במקום, ומסמלים שיתוף פעולה מיוחד בין צה"ל לחברה הישראלית.

  פארק המבקרים יבנה מחוץ לקריית ההדרכה. הוא יועד לשמש כגן משחקים עבור המשפחות בערים בסביבה, כתחנת עצירה בנסיעה לאילת וכנקודת מפגש של חניכים בקרייה והוריהם. אל הדקלים תצורף צמחייה עשירה שתינטע בפארק, כשהשלב הראשון בהקמת הפארק היה אירוע נטיעות רב משתתפים שהתקיים בחודש מרץ השנה.
  הדקלים נתרמו ע"י עמותת לב"י ועשו את כל הדרך מקיבוץ גשר בבקעת הירדן לפארק המבקרים שבצומת הנגב. החיבור בין הקיבוץ למנהלת עיר הבה"דים נעשה על ידי סא"ל במיל' מאיר בוסקילה, לשעבר מפקד יחידת הצמ"ה המטכ"לית וכיום משרת במילואים במנהלת. בוסקילה יצר קשר עם הקיבוץ, והציע שמטע הדקלים יועבר לרשות המנהלת. "מאיר עבד קשה כדי לחבר אותנו לקיבוץ. אפשר לומר שבלעדיו, כל הפרוייקט לא היה יוצא לפועל", סיפר ר' מנהלת עיר הבה"דים, סא"ל שלום אלפסי.

  העתקת הדקלים הייתה מבצע מאתגר ומורכב שבוצע בשיתוף חטיבת הלוגיסטיקה ויחידת הצמ"ה (ציוד מכני הנדסי), הדקלים נעקרו ממקומם וקיבלו טיפול מכין להעברתם ובמקביל הוכנה הקרקע בשטח לקליטת העצים. לבסוף הם הובילו את הדקלים לנגב הצחיח, כשגובהו של כל עץ יכול להגיע ל-10 מטר. "בכל יום העברנו בסביבות 15 עצים בנסיעה שאורכה כ-5 שעות", ציין רמ"ד הלוגיסטיקה של המנהלת, רס"ן אסנקו סהלו. "כל התכנון והביצוע של העתקת עצים בסדר גודל כזה הינו עסק לא פשוט". לבסוף, לאחר עבודה מאומצת שארכה כ-3 שבועות, ניטעו העצים באדמה. "כשהם ייקלטו בסביבתם החדשה, נוכל לראות אותם בשיא תפארתם", הוסיף רס"ן אסנקו. אך זהו רק שלב נוסף בבניית הפארק - בחודשים הקרובים צפוייה בנייה של שבילים ומתקני משחקים בגן, למען התושבים והמבקרים. בעתיד מתוכננת בנייה של מרכז מסחרי ענק, שיבנה בקרבת הפארק וישרת את צרכי הקהילה.

 • 28.06.12
  יום להורים מתנדבים בבסיס ציוד הדרומי חצרים

  מדובר בקבוצה של 9 מתנדבים בעלי צרכים מיוחדים, אשר באים לבסיס כאפסנאים ועוזרים במיון ציוד כגון טקסטיל ומיגון נגד אב"ך. הפרויקט החל לפני כ-3 שנים, כאשר החליט הבסיס בשיתוף עם עמותת 'עמיח"י' (עמותת משפחות לילדים מיוחדים בישראל) לגייס לצה"ל ילדים מהעמותה- הבסיס זוכה לידיים עובדות חדורות מוטיבציה, והילדים זוכים להרגיש חלק מצבא ההגנה לישראל. המשפחות שהגיעו במסגרת יום ההורים קיבלו הצצה לעמדות ולעבודה בה ילדיהם מתעסקים ביום יום. בנוסף, במסגרת היום חולקו למתנדבים דגלוני הוקרה מטעם הבסיס ודסקיות צה"ליות, ובכך סימנו את הוקרת הצבא על פעילותם.


  "פעילות המתנדבים מאד חשובה גם לבסיס וגם למתנדבים, לבסיס יש רווח כפול – גם עבודה של כ"א חדור מוטיבציה וגם ערך מוסף שמקבלים חיילי הבסיס מהמפגש עם המתנדבים. המתנדבים מרגישים גאווה וסיפוק בתרומתם לצבא ומרגישים שייכות לבסיס", ציין רס"ן דורון יוספאן, מפקד בסיס הציוד חצרים."למרות הצרכים המיוחדים שלהם, הם עומדים יפה מאוד בקריטריונים המוצבים להם", סיפר רס"ל חניאל אסרף, קצין מנהלה ואופרטיבי בבסיס הציוד. "יש להם צרכים מיוחדים, אך זה לא משפיע על יעילות העבודה". אסרף אחראי על המתנדבים, והוא דואג לקליטתם ולצרכיהם בזמן העבודה. "יש להם את הרצון להתנדב", הוא העיד. "לפעמים בזכות הרצון הזה הם מצליחים לבצע אף יותר מהנדרש ביום העבודה.

 • 24.06.12
  יום ספורט במרכז הובלה

  יחידות מרכז ההובלה מההצפון, מהדרום ומהמרכז התגבשו בתחרויות ספורט שונות כגון: טניס שולחן, מחניים, כדור-עף, כדורסל, משיכת חבל ותחרות שחייה. כל יחידה בחרה את הטובים ביותר, ושלחה אותם לקרב עיקש נגד קבוצות 'יריבות' מהפיקודים האחרים. את הקרב על המקום הראשון בטבלה ליוותה היחידה עם הרבה מורל, תופים וחצוצרות. "אימנו את הקבוצות פעמיים ביום, בליווי של מאמן מתוך הקבוצה", סיפר מג"ד 'אבירי המרכז', סא"ל ספי שמיר. "למרות הכל, אני מאמין שקבוצה מנצחת לאו דווקא על פי הנקודות שהיא צברה, אלא על פי המורל שהיא מפגינה".

  "המרכז עובד באופן אינטיסיבי. יום הספורט, מטרתו הגברת התודעה לנפש בריאה וזאת גם הזדמנות עבור חייליו ומפקדיו לקחת הפוגה", ציין מפקד מרכז ההובלה, אל"ם יורם אזולאי. כל יחידה הקימה 'מתחם' משלה, עם שלטים ותפאורה פרי יצירתם של חיילי המרכז. היחידות התחרו ביניהם על המתחם היפה ביותר, כאשר את תואר זה הרוויח המתחם של 'אבירי המרכז'. גם על המגרש המתיחות אינה פגה: תחרות הכדורגל שנערכה במקום צברה עניין רב – אולי הסמיכות של יום הספורט ליורו הגביר את האהדה למשחק האהוב ממילא. כך או כך, בין הקבוצות שררה יריבות של שנים, והן נלחמו על מנת להגיע לגמר. בסיומו הובילו 'אבירי הצפון', שניצחה גם ברוב התחרויות, וזכתה במקום הראשון הכללי. 

  בנוסף לתחרויות הספורט השונות, המרכז מארגן בכל שנה 'תחרות ייעודית', בה מתחרים הגדודים על כישוריהם כיחידת הובלה. היעד השנה – החלפת צמיג למשאית. בשיא של 12 דקות לקחו נציגי 'אבירי המרכז', וזכו בגביע. "גם ביום ספורט, אנחנו שמים דגש על שמירת הכשירות של המרכז", הוסיף אל"מ אזולאי. "גם בשנה הבאה נבצע תחרויות שונות ומאתגרות לא פחות בתחום המקצועיות בנהיגה ואנחנו מקווים כי נראה גם בנות משתתפות בתחרויות דומות לזו".

 • 17.06.12
  סדרת חינוך לנגדי מרכז התחמושת בירושלים

  לראשונה מאז הקמת מרת"ח (מרכז תחמושת), התקיימה בחודש יוני סדרת חינוך ברחובותיה של ירושלים, לאוכלוסיית הנגדים במרכז. "כקצינת החינוך במרכז היה חשוב לי לתת תחושת ייחוד ל-30 הנגדים שלנו. לרוב נוהגים לשלב אותם יחד עם הקצינים, אולם יש להם מאפייני תפקיד שונים ברוב המקרים. יתרה מכך, הם מהווים אוכלוסייה מגוונת מאוד, הן מבחינת גילאים והן מבחינת מגזרים, והיה חשוב לנו במרכז התחמושת להעניק להם את מלוא תשומת הלב", הסבירה קצינת החינוך של מרת"ח, סגן ירדן טביב, אשר הייתה אחראית על ארגון סדרת החינוך.

  במשך יומיים זכו הנגדים ליהנות מכל פניה של ירושלים היפה, בהדרכת מדריכה ייחודית אשר הוכשרה לכך מחיל החינוך. לצד ביקור בכותל, הם טיילו בשוק מחנה יהודה, בשכונת נחלאות ובמקומות רבים וטובים נוספים. "היה לי ולמפקדים חשוב להדגיש בסד"ח (סדרת חינוך) את מורכבות החברה הישראלית, ערבות הדדית, ידיעת הארץ ומסורת. המטרה הייתה שכל המידע יתערבב יחדיו ויעלה בפניהם סוגיות למחשבה" הסבירה סגן טביב.

   

 • 14.06.12
  טקס ההתייחדות עם חללי חיל הרפואה

  בטקס נכחו נציגי הממשלה ומשרד הביטחון, ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק, יו"ר עמותת חיל הרפואה וקצין הרפואה הראשי לשעבר תא"ל במיל' ד"ר חזי לוי, ראש מנהל הנפגעים וקציני הערים, אל"ם יאיר בן שלום, וקציני הרפואה הראשיים של חיל הרפואה. בטקס השתתפו גם הוריה של סגן הילה בצלאלי ז"ל, ששירתה כקצינת ארגון רפואה בחטיבת הבקעה והעמקים. אביה, ירון בצלאלי קרא קדיש כשברקע הוקרנה תמונותה של הילה ז"ל, המחזיקה דגל עם סמל החיל.

  קצין הרפואה הראשי, תא"ל ד"ר יצחק קרייס, אמר בנאומו: "כיום, כמו בעבר, מאפיינית את צה"ל ואת חיל הרפואה, אותה הרוח להציב פעם אחר פעם רף חדש ויוצא דופן למסירות, להתגייסות ולדבקות במשימה, תוך ניהול מאבק עיקש על כל פצוע וכל חולה. אלה הם פניה היפות של צה"ל ושל החברה הישראלית."
  "אנחנו כאן היום, כדי לומר לכם, שכשם שהבנים והבנות פעלו והקריבו כדי לסלול את דרכנו לשלום ולביטחון, כך מוסיפים אנחנו, לאור אותם ערכים של חברות אמת, נאמנות, אהבה המולדת ומקצועיות, באותה נחישות ובאותה דבקות להמשיך קדימה", הוסיף קרפ"ר.

  ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק התייחס לציון 30 שנה למלחמת לבנון הראשונה בימים אלו וציין כי "אי היציבות בעולם הערבי הקרוב והרחוק מעצימים בפני צה"ל אתגרים הולכים וגדלים, אולם אז כהיום, צה"ל חזק נחוש ומוכן בפני כל אויב". "מערך הרפואה בצה"ל מוכיח את יכולתו המקצועית, נחישותו בהצלת חיי אדם ואת תרומתו לעליונותו של צה"ל. בזכות עוצמה אנושית המאפיינת אותו, מתאפשרת תמיכתו במאמץ המבצעי, כפי שבאה לידי ביטוי במתן מענה רפואי בשדה הקרב, הבטחת כשירות גבוהה של כוחות הרפואה ובמתן אמצעים טכנולוגים מתקדמים להרחבת יכולות הטיפול הרפואי", אמר בנאומו ראש אט"ל.

   

 • 13.06.12
  טקס התייחדות עם חללי חיל החימוש

  העיר נתניה אימצה את חיל החימוש, והקימה בתחילת שנות ה-90 אנדרטה, בה רשומים שמותיהם של החללים על קיר אבן. מאז ועד היום מתקיים הטקס ברחבה, בו מתייחדים עם 756 נופלי החיל, אשר נהרגו בעת מילוי תפקידם בחירום וברגיעה. בנוסף לליווי של מערך הנפגעים את המשפחות השכולות, וקיום מפגשים וימי כיף ליתומי החיל, בפרוייקט "קשר של קבע" בחיל נגדים מיחידות החימוש מאמצים משפחות שכולות ומלווים אותם לכל אורך השנה, בימי אזכרה וימי כיף המאורגנים בחיל.

  הטקס נערך בראשותם של ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק; קצין החימוש הראשי, תא"ל צביקה קראוס ויו"ר עמותת חיל החימוש, אל"ם במיל' אהרון מועלם.

  קצין חימוש ראשי, תא"ל צביקה קראוס, אמר בטקס: "חיל החימוש מושתת על טובי העם, "מלח הארץ", הוא מהווה מרכיב חשוב ברגיעה ובמלחמה ונדרש להתמודד עם אתגרי ההווה והעתיד".

  ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק, ציין בנאומו: "בימים אלו אנו מציינים 30 שנה למלחמת לבנון הראשונה, בה הדף צה"ל את ארגוני הטרור מחוץ ללבנון. 30 שנה אחרי והאיום מצפון רק שינה צורה ואף התגבר. אויבנו לא נטשו את מישנתם ורצונם להשמיד את מדינת ישראל והחלום הציוני של כולנו. אולם, אז כהיום, צה"ל חזק, נחוש ומוכן בפני כל אויב. נעשה את כל הנדרש על מנת להגן על מדינת ישראל, ריבונותה ותושביה.

  מערך האחזקה בצה"ל, עליו נמנים אנשי חיל החימוש, מוכיח את יכולתו המקצועית, נחישותו ותרומתו לעליונותו של צה"ל בחירום, בביטחון השוטף וברגיעה. בזכות עוצמה אנושית וטכנולוגית המאפיינת אותו, מתאפשרת תמיכתו במאמץ המבצעי, כפי שבא לידי ביטוי, במתן מענה אחזקתי שוטף, הבטחת כשירות גבוהה של אמצעים ושל כוחות ומתן מענה טכנולוגי מתקדם ומתפתח. אנשי החימוש הגיעו ויגיעו לכל כלי לחימה כשנדרש לטפל בו גם תחת אש. בנחישות ובמקצועיות יטופלו הטנקים, הנגמ"שים, המטוסים, הספינות וכלי הלחימה, על מנת לאפשר את המשך מאמץ הלחימה."

  האלוף הניח זר בשם צה"ל וניחם את אלמנות ויתומי החיל: "משפחות יקרות, מורשת חיל החימוש מלווה לאורך השנים בסיפורי גבורה של אנשי החיל, אשר חירפו נפשם למען השגת היעדים בשדה הקרב. אתם שכלתם את יקיריכם בעת ששירתו בצה"ל והגנו על מולדתנו, שותפים למורשתו של עם ישראל, של צה"ל ושל חיל החימוש. בהיותכן חלק בלתי נפרד ממשפחת אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אנו מאמצים אתכן אל ליבנו ומחזקים את ידיכן. מי ייתן ולא נדע עוד מכאוב."
    
  מטעם המשפחות השכולות נאמה מלי פיניש, אשר בעלה, רנ"ג אשר פיניש ז"ל שבשנותיו האחרונות עבד באגד לוגיסטי מרחבי בפיקוד הדרום, ונפטר ב-29 ביוני 2011. "דווקא כשאנו מפנים מקום לחורבן בעולמנו, אנו נותנים אפשרות לצמיחה ולתקווה. הבחירה בהתמודדות אינה פשוטה – היא מצריכה בחירה בחיים כל יום", שיתפה פיניש.

  ראש מדור נפגעים של חיל החימוש, רס"ן אלינור ברזני, אחראית על פרוייקט שימור הקשר עם המשפחות ועל פרוייקט "קשר של קבע". "הפרוייקט מצליח לחזק את הקשר בין המשפחות לחיל. זהו מיזם שיכולותיו והשפעותיו מדהימות אותי, ואני גאה בו". 

   

 • 12.06.12
  לראשונה, התקיים פגש ראשי חטיבת הלוגיסטיקה ומחלקות הלוגיסטיקה והאחזקה באט"ל לדורותיהם

  המפגש שהתקיים במחנה תל השומר, איחד בפעם הראשונה למעלה מעשרים קצינים בכירים בסדיר ובמילואים ששימשו כראשי חטיבת הלוגיסטיקה באט"ל. במהלך המפגש הם זכו להרצאות מראש חטיבת הלוגיסטיקה הנוכחי, תא"ל איציק כהן, שהסביר את חשיבות המפגש: "מטרתו של המפגש, מעבר להיותו מפגש רעים, היא לעדכן אתכם במצבו של הצבא ושל חטיבת הלוגיסטיקה בשנים האחרונות". כמו כן ציין תא"ל כהן את אבני הדרך בעשייה הצבאית העכשווית.

  בנוסף, הוצגו בפני המשתתפים האתגרים והמטרות שהציב לעצמו צה"ל, בעקבות מלחמת לבנון השנייה ומבצע עופרת יצוקה, והשינויים האחרונים עליהן עובדת החטיבה בשנים האחרונות. כך לדוגמא, הוצגו האיחוד של מרכז בינוי עם אגף הבינוי במשרד הביטחון; מעבר צה"ל לנגב ומרכז האספקה האחוד שעתידים להיבנות בעוד מספר שנים, והגברת המוכנות במערך הנפרש על ידי ביצוע אימונים , תרגילים, השתלמויות לוגיסטיות וביקורות כו"כ (כשירות וכוננות) לוגיסטית.

  ראש מחלקת הלוגיסטיקה, אל"מ רון אילוז, הציג את תחום המוכנות לחירום אותו מובילה מחלקת הלוגיסטיקה. בהמשך, הציג ראש מחלקת האחזקה, אל"ם צביקה גפן, את תוכניות מחלקת האחזקה באט"ל לחציון השני של שנת 2012. "הצפי שלנו במחלקה הוא, הגדלת הכמות של הרכבים הממוכנים אשר נמצאים כרגע בפעילות כמו מרכבה סימן 4", בנוסף צפויה עלייה במספר נגמ"שי המרכבה – אשר פועלים כיום בצבא", אמר אל"ם גפן. משתתפי המפגש בירכו על היוזמה ועל חשיפתם לתהליכים אותם מקיימת כיום חטיבת הלוגיסטיקה.    

   

   

   

 • 06.06.12
  ביקור קציני אט"ל בכפר השיקומי "על"ה נגב"

  קציני הסגל הבכיר באט"ל בראשות האלוף קובי ברק ביקרו בכפר השיקומי "על"ה נגב" שליד אופקים. הכפר הינו כפר שיקומי לילדים בעלי לקויות שכליות ברמות שונות, אשר הוקם ומומן על ידי עמותת "על"ה" (עזרה לילד הנכה) ובשיתוף עם ממשלת ישראל בשנת 2003.

  במסגרת הביקור סקר את הכפר לבכירים האלוף (במיל') דורון אלמוג, אשר היה אלוף פיקוד הדרום בעברו וכיום נחשב כפעיל חברתי בנושא טיפול בלקויות. במסגרת ההדרכה ציין את חשיבות השילוב בין צה"ל לכפר, והראה לבכירים את דרכי הטיפול בשוהים בכפר ואת המתקנים השונים שנמצאים בו.

  יתר על כך, החמיא האלוף במיל' לנושא מעבר צה"ל לנגב, ואמר כי הוא " סמל למאמץ כלכלי וטכנולוגי. אנו עוסקים בימים אלו במיסוד מודל שיתוף פעולה בין צה"ל לנגב". לאחר מכן הציג ראש מנהלת מעבר צה"ל דרומה, תא"ל ניסים פרץ, את סטאטוס פרוייקט המעבר. ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק, סיכם את היום והדגיש כי "מדובר במגה פרוייקט ציוני ולוגיסטי. אט"ל יהיה מעורב בפרויקטים בהקשרים הלוגיסטיים והן בהיבטים מקצועיים נוספים".

 • 30.05.12
  כנס אחזקת התחמושת בנמרה

  כ-185 קצינים ונגדים מחיל החימוש והלוגיסטיקה התכנסו בבסיס מרת"ח (מרכז תחמושת) נמרה לכנס אחזקת התחמושת לשנת 2012, אשר התקיים בראשות קצין החימוש הראשי- תת אלוף צביקה קראוס. "הזמנו את האוכלוסייה הרלוונטית בדגש על קצינים ונגדים מרמת הגדוד ומעלה בכדי לחבר אותם לעולם התחמושת ולהעשיר את הידע שלהם בנושא. יתר על כך, היה חשוב לנו לחבר את הרמה המטכ"לית לעולם השדה, וכן לשלב את תחומי הלוגיסטיקה והחימוש, זאת על מנת שיוכלו לעבוד יחד לשפר את המצב הקיים בשטח" הסביר מפקד מרחב צפון במרת"ח, סא"ל דדי כהן, האחראי על ארגון הכנס.

  במהלך הכנס זכו הנוכחים ללמוד על חשיבות מערך האחזקה באט"ל ועל הדגשים אותם שם בפניו, וזאת מפי הגורמים המוסמכים ביותר בצה"ל. מפקד מרת"ח הציג את היחידה וכן לקחים מהתרגילים והמבצעים האחרונים, ולצידו הציג ראש ענף תחמושת בחט"ל את המגמות השונות שנקרות בשנים האחרונות בעולם התחמושת. בנוסף, הוצגה תפישת האחזקה של תחמושת במערך הנפרש, וזאת בכדי לחבר את רמות המטה לשטח, בעוד רע"ן ההפעלה של מרת"ח סיכום בהרצאה על תיפקודי המרכז ברגיעה ובחירום. בסוף היום צפו המשתתפים בתערוכת תחמושת ואמצעים שאורגנה על ידי חיילי המרכז, וכן זכו לזמן שאלות בפני קצין החימוש הראשי.

  "זהו אחד הנושאים החשובים ביותר הקיימים כיום בחיל החימוש" אמר קצין חימוש ראשי במהלך הכנס. "בעקבות תמונות המצב העדכניות הבנו שהנושא טעון שיפור, ולכן החלטנו לארגן את הכנס. יתר על כך, הכתרנו את שנת 2012 לשנת המקצועיות, והכנס מהווה עבורנו יריית פתיחה חיילית בעיסוק בנושא ובחיבור בין מערך האחזקה למרכזים" הוסיף הקחש"ר.

 • 16.05.12
  יום עיון בנושא תפיסות ותורות

  מטרתו של יום העיון הייתה הקניית ידע בתחומי התפיסות והתורות לעוסקים בתחומי התורה וההכשרה והאופרטיבי במערך הלוגיסטי. במסגרת יום העיון, אשר אורגן על-ידי ענף תפיסות במחלקת תוא"ר, הוצגו תורות לחימה ותפיסות בשדה המשתנה והאתגרים הלוגיסטיים בו.

  נציגה מפיקוד העורף הציגה את החוסן הלאומי וחשיבותו בזמן חירום, ההרצאה עסקה במאפייני הזירה העורפית ומורכבותה. בהמשך היום הציג רמ"ח תוא"ר במטה אט"ל, אל"ם זיו אבטליון, את התפיסה העתידנית של שדה הקרב והלוגיסטיקה העתידנית. בהרצאתו הזכיר אל"ם אבטליון את השימוש באמצעים בלתי מאוישים להכנסת תספוקת ופינוי בהיטס. כמו-כן הוסיף רמ"ח תוא"ר אל"ם אבטליון כי שרשרת הספקה חדשה ומתקדמת ודלקים חליפיים, אשר ישמשו את רכבי הובלה יסייעו להפוך את צה"ל ל"ירוק" יותר.


  בנוסף לכך, הוצגה ביום העיון תפיסת הלוגיסטיקה בים ומורכבותה בעת חירום. רמ"ח תוא"ר בחה"י, אל"ם יוסי אשכנזי, הציג את הספקת הלוגיסטיקה ללוחמים בים שמתבצעות באמצעות ספינה שמחוברת לחמ"ל אט"ל. על הספינה קיים כל הציוד הלוגיסטי הנדרש כדי לצלוח לחימה בים מסוג כלשהו. את היום סיכם רמ"ח תכנון אסטרטגי באג"ת, אל"ם שי שבתאי בהרצאת "המלחמה שאחרי המלחמה" שעסקה בהשלכות על העורף וצה"ל שלאחר לחימה ממושכת.

 • 22.04.12
  טקס מצטיינים ומקבלי דרגות באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה

  בתאריך 22 באפריל, לרגל יום העצמאות ה-64, נערך טקס בראשות ראש אט"ל - האלוף קובי ברק. בטקס השתתפו ראש מטה אט"ל, רח"ט לוגיסטיקה, קציני החיל הראשיים, מפקדי מרכזים, מפקדים וחיילים. במסגרת הטקס הוענקו תעודות הצטיינות ל-30 חיילים, אנשי קבע ואזרחים עובדי צה"ל וכן הוענקו דרגות ל-19 קצינים ונגדים בנוכחות משפחות וחברים.


  את האירוע פתחה הלהקה הצבאית של אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אשר ליוותה את האירוע לאורך כל היום. ראשונים, עלו מקבלי תעודות ההצטיינות, וקיבלו את תעודותיהם בצירוף שי צנוע. את התעודות קיבלו לאחר לחיצת יד מראש אט"ל, רמ"ט אט"ל ורמ"ח משאבי אנוש באט"ל.


  "האנשים שקיבלו היום את הצטיינותם נבחרו מתוך המיטב שבאנשי אט"ל. מההיכרות הקצרה שהייתה לי עמם, כולם עושים את עבודתם נאמנה וניחנים בצניעות. רובם לא מבינים כיצד הם זכו בהצטיינות כלל, שכן העשייה מעבר נראית להם מובנת מאליה" אמר אחד המצטיינים, סמל דניס צחן. "חשוב להדגיש כי העשייה הרבה מגיעה גם עקב החינוך והערכים המוקנים לחייל בביתו, ועל כן צריך להודות גם למשפחות".


  במהלך הטקס הוקרן סרט בהשתתפות המצטיינים. הסרט ליווה סיור, אשר אורגן במיוחד עבורם בירושלים. ראש אט"ל, האלוף קובי ברק, הדגיש בנאומו כי "גם ביום העצמאות הקרוב אנו שולחים מסר לאויבינו כי צה"ל הוא צבא חזק שיעשה כל שביכולתו להגן על אזרחיו". בנימה אישית יותר, הוסיף כי "ההישגים שלנו לא היו כמו שהם ללא החתירה המתמדת למצוינות של חיילינו. אני מלא הערכה על העשייה של כל המצטיינים ועל ההשקעה יוצאת הדופן ללא בקשתם לתמורה מיוחדת".


  לאחר ארוחת הצהריים התכנסו מחדש האורחים והמפקדים לטקס הענקת המינויים והדרגות המסורתי, אשר נעשה מידי יום עצמאות ברשות ראש אט"ל. במהלך הטקס, קיבלו 19 קצינים ונגדים דרגות על ידי האלוף ובני משפחותיהם.


  "משמעות הדרגה החדשה של כולכם היא הרחבת האחריות. חשוב להדגיש כי אנו מעניקים דרגות עבור מה שיהיה, ולא עבור מה שהיה. בעתיד הקרוב עומדים בפנינו אתגרים רבים, אשר תחומי אחריותם לא פוסחים על הקצינים והחיילים באט"ל" אמר ראש אט"ל, האלוף קובי ברק,  עוד הוסיף תודה מיוחדת לאנשי המילואים, והדגיש כי תרומתם אינה מובנת מאליה כאשר אינם חלק קבע מהמסגרת הצבאית. הטקס נחתם בשירת התקווה, וכן בהרמת כוסית חגיגית. 

   

 • 19.04.12
  סיור מצטייני חיל הלוגיסטיקה

  ביום שני ה-16.4 יצאו 35 מצטיינים מחיל הלוגיסטיקה לסיור הצדעה, אשר אורגן לכבודם לראשונה ביוזמת קצין הלוגיסטיקה הראשי, תא"ל מופיד גאנם. במהלך הסיור ביקרו המצטיינים במוזיאון האצ"ל ומוזיאון בתי האוסף, סיירו בנווה צדק והגיעו לטקס סיום קורס קציני לוגיסטיקה באתר חדיד. "הסיור הוא סמל לכך שחיל הלוגיסטיקה חורט על דגלו את טיפוח האנשים המוכשרים שבו" אמר רח"ט לוגיסטיקה באט"ל, תא"ל איציק כהן.

  "בחרנו להראות למצטיינים את התקומה ומסלול ההתפתחות של צה"ל, בכדי לחזק את תחושת השייכות והשליחות שלהם. היה חשוב לנו להבהיר להם את חשיבות מקומם בשרשרת בפיקוד, תוך הנחלת ערכים של אהבת הארץ" הסבירה קצינת החינוך של חיל הלוגיסטיקה, סג"ם שרון אבולוף. "הסיור נבנה בצורה הדרגתית, מהקמת צה"ל ועד תרומת הלוגיסטיקה במלחמות ישראל, בכדי להדגיש את חשיבות העשייה שלהם" אמרה רמ"ד תוא"ר במקל"ר, רס"ן ענבר גלוקסא. עוד הוסיפה כי "השנה בחרנו מצטיינים מכל רמות הפיקוד והשירות- מחיילים ועד אנשי מילואים, בכדי להראות שהערכה מגיעה בכל צורה ולכל אחד".

  במהלך הסיור נראו המצטיינים מרותקים, שאלו שאלות רבות ואף נהנו משי צנוע שניתן להם על ידי המארגנים. לאחר מכן נסעו לארוחת צהריים חגיגית במרכז ההובלה בית נבאללה, ומשם הגיעו לטקס סיום קורס הקצינים בחדיד. "טקס סיום קק"ץ הינו אחד הטקסים  המשמעותיים שיש בצה"ל" אמרה אחת המצטיינות- סג"מ שיר לוי, אשר משרתת כעוזרת קצין לוגיסטיקה חטיבתי באגד ארטילרי בתותחנים. "לדעתי זה חכם להביא אותנו לטקס, בכדי שכל אחד מהמסיימים יראה שיש לו לאן לשאוף, לא משנה מה יהיה התפקיד שבו יציבו אותו" הוסיפה בהתרגשות. "לי אישית המפקד עשה הפתעה בכך שהוא הגיש את מועמדותי להצטיינות. זה מדרבן אותי לעשות את העבודה שלי בצורה טובה יותר, להשקיע מעבר להגדרות התפקיד הבסיסיות שלי ולחנך את החיילים שתחת פיקודי" אמרה בסוף הסיור.

 • 02.04.12
  תחרות צוותי שיפור ארצית

  4 צוותים של אט"ל השתתפו בתחרות צוותי שיפור ארצית. התחרות התקיימה במרכז האקדמי רופין בעמק חפר, ונטלו בה חלק צוותים מצה"ל ומחברות אזרחיות. 

  התחרות מתקיימת קרוב ל-20 שנה בחסות "האגודה לקידום צוותי שיפור". האגודה מקדמת את הרעיון להגנת הסביבה ולחסכון בעלויות. הצוותים המשתתפים מציגים את תוכניתם לקידום הרעיון ושופטים מטעם האגודה בוחרים את הזוכים.

  השנה התחרו כ-26 צוותים, ביניהם 3 צוותים של חיל האוויר ו-4 צוותים של אט"ל.

  במקום הראשון זכתה חטיבת שריון מ"עוצבת געש", שהציגה את תוכניתה לשימור חטיבות הכח בטנקים ובמקום השלישי זכתה יחידת חימוש מפיקוד צפון, אשר הציגה שיפור בבקרת מערכת האש בכלים כבדים. 

 • 06.03.12
  טקס החלפת ראש אט"ל

  בתום כהונה של כ-4 וחצי שנים, סיים את האלוף דן ביטון את תפקידו כראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. לתפקיד מונה האלוף קובי ברק, שבתפקידו הקודם כיהן כראש חטיבת המבצעים.

  האלוף מונה בטקס רשמי בלשכת ראש המטה הכללי בבסיס הקריה, במעמד שר הבטחון, אהוד ברק. טקס החלפת הפיקוד נערך במרכז ההובלה בבית נבאללה בראשות הרמטכ"ל.   

פרס אט"ל 2013

מחקר ופיתוח

הארכת חיי בנזין באחסנה

בנזין הינו דלק בעל אורך חיים מוגבל יחסית. בצה"ל הוחלט לבחון באמצעות ניסוי ממושך את האפשרות לשימוש בבזין רגיל לאחסנה ממושכת, תוך שיפור היציבות והעמידות שלו.
להמשך קריאה

שאלות ותשובות

שאלות ותשובות

באתר זה תוכלו למצוא תשובות לשאלות בתחומים שונים כגון צריכת הדלק בצה"ל, ציוד לאנשי הקבע, גיוס רכבים ועוד...
למידע נוסף
פרסומים על הערך הלוגיסטי במבצע "עמוד ענן"